Genel KahvaltıKadıköy

Sanatçılar Sokağı’nda Kahvaltı Nerede Yenir? Süt Yumurta Reçel, Bahariye, Kadıköy

Kahvaltı Türk insanı için önemlidir sevgili okur! Lakin ecnebi milletlere göz gezdirecek olursak kahvaltı kültürü denen şeyin Türkler tarafından icat edildiğni buluruz. Bakınız yabancı dilde buna “Breakfast” denir.  Yani kabaca “Hızlı Mola” diye çevirebiliriz. Break -mola, Fast – hızlı/çabuk anlamında… Peki bizde ne? Kahvaltı. Yani Kahve Altı… Düştü değil mi jeton? Yani daha bunun sonrasında kahvesi var, sohbeti var. Var oğlu var…

Goygoya gel sen!

Evet. Kahvaltı yüce Türk milleti için mühim bir goygoydur sevgili okur. Ecnebi milleti çabuk çabuk kahvaltı yapa dursun biz kahvaltıdan sonrasında nasıl kahve içeceğimizi düşünerek hayatı tespih yapıp sallayan bir toplumuz. Yani kısacası Türk insanının sabahın köründe acele kahvaltı yapıp işe koyulması diye bir şey DNA‘sında yok! Zaten İK’cılar şu performans değerlendirmesi falan denen zımbırtıyı boşa yapıyor, çünkü bizim insanımız anca öğle yemeğinden sonra kendine gelebilen bir tür.

kahvalti-sut-yumurta-recel-02

Efendim, konumuz Kadıköy’deki nadir sokak heykellerimizden biri olan Boğa‘yı arkanıza alıp yukarıya doğru çıkarken soldaki ilk sokak olan ve “Sanatçılar Sokağı” diye bilinen, sokağın neredeyse dibinde bulunan şirin mi şirin bir mekan: Süt Yumurta Reçel.

Sahibi Eser Tura‘yı bundan 2 küsur yıl evvel mekanı ilk ziyaret ettiğimde yazacağım diye kandırdım. Çok sevindi. Ancak oradan ayrıldıktan sonra dönüşümün muhteşem olacağını bilemezdim. Zira beni en kallavi kahvaltıları olan “Karadeniz Güzellemesi – Blacksea Essentials” ile karşıladılar. Yalnız o gün nasıl bir yağmur vardı anlatamam! Sanki Cenab-ı Hak buraya gelişimin zücacesiyle bu ziyaret vazifemin etkisini artırmak için sahneye drama esansı ekiyor gibiydi.

Şimdi bazılarınız diyecek ki bırak usta dramayı sahneyi de şu fotoğraftakileri anlat. Hemen başlıyorum.

Beyaz Peynir, Yayla Peyniri, Kolot Peyniri, Tel Peynir, Trabzon Tereyağ, Çam Balı, Kaymak, Siyah Zeytin, Domates Soslu Patates Kızartması, Sahanda Kavurmalı Yumurta, Muhlama, Yörenin Mevsim Sebzelerinden Söğüş Tabağı, Mevsim Meyvelarından Meyve Tabağı, Mısır Ekmeği ya da Vakfıkebir Ekmeği

kavurmali-yumurta-sut-yumurta-recel-kadikoy-3

Peki bu kahvaltı kaç kişilik? Elbette iki kişilik. Şükür ki Harbiyiyorum’da yazılarımızı “Biz” diye yazıyoruz. O yüzden tek başıma bütün bu gördüklerinizi yerken hiç sıkıntı yaşamadım.

Süt Yumurta Reçel‘in kahvaltı çeşitlemeleri bunla da bitmiyor tabii. Şimdi burada yazamayacağım ama bilmem kaç çeşit yöresel kahvaltı, bilmem kaç çeşit dünya kahvaltısı, bilmem kaç çeşit yumurta ve türevi, bilmem kaç çeşit reçeli, vegana vegan, etobura et, mız mıza süt, bebeğe muz püresi, Allah ne verdiyse var. (Bkz: menü)

Yani kısacası Kadıköy’de kahvaltı dendi mi aklınıza gelecek olan yegane yer burası. Şimdi bir mekan “Ben sadece kahvaltı konusunda uzmanım.” diyorsa oraya yakın duracaksın bir kere. Bakın tekrar ediyorum! “ADAM SADECE KAHVALTI HAZIRLIYOR BEYLER!

Ayrıca unutmadan Eser beyin eşi Azize Tavaslı Tura diyetisyen. Yani yiyeceğiniz meyve sebze mevsiminde, yumurta süt yerinden, organikse organik, değilse yok. Zaten aile şirketi dediğin böyle olmalı. Alın eşinizi çocuğunuzu kahvaltıya Süt Yumurta Reçel‘e gidin oradan da Azize hanıma bir görünün. Check-up olsun.

Haydi bakalım herkes “Kahvaltı“nın anlamını ve Kadıköy’de nerede yenileceğini öğrendiyse dağılabiliriz!

Vesselam.

sut-yumurta-recel-kadikoy-04

Süt Yumurta Reçel
Ali Suavi Sokak. (Sanatçılar Sokağı) No:30  Bahariye – Kadıköy
Tel: 0216 3309626Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

5 thoughts on “Sanatçılar Sokağı’nda Kahvaltı Nerede Yenir? Süt Yumurta Reçel, Bahariye, Kadıköy

 • Demet B.

  Bildiğim kadarıyla yabancı dilde breakfast’ın anlamı oruç açmak. (break=bozmak, fast=oruç)

  Tabi ki bu kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olduğu gerçeğini değiştimiyor :)

  Yanıtla
 • Ben

  Demet B. bence sacmalamissin.

  Yanıtla
  • Fatma

   Tabi ki, oruç fasting– to fast —
   break -fast= gece boyuncaki açlığı bozmaktır

   Yanıtla
 • açlık başımda duman

  yiyecekler beleş değilse şuraya ücret tarifesini de eklerseniz seviniz. olanı var olmayanı var nihayetinde..

  Yanıtla
  • Sego Alfredo

   6 yıldır hiçbir yazımızda prensip gereği fiyat belirtmedik. Lakin burası Türkiye malumunuz. Dün dolar 2,7TL, bugün 3 TL.
   Güncel Tarife için ya mekanı arayın ya da Zomato’dan bakın. Onlar fiyatları 3 ayda bir güncelliyoruz iddiasındalar. Bizim öyle bir iddiamız yok :)

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir