Genel Yemekler

Şarap ve Yemek Nasıl Eşleştirilir?

Şarap ve Yemek Nasıl Eşleştirilir?

Biliyorsunuz son zamanlarda yemekle beraber şarabın kendisi ve dahi şarapla yemek eşleştirmeleri ve tadımları da ülkemizde bir fenomen haline geldi.

Peki şarap ve yemek nasıl eşleştirilir? Aslında bu derinlemesine irdelenecek bir mevzu ama kafanızda bir fikir olsun diye basitçe anlatmaya çalışacağız. Herkesin genel teamülde bildiği kırmızı etle kırmızı şarap, makarna ve balık yemekleri ile beyaz şarabın birbirine yakışacağıdır.

Ama bunun dışında şarabı biraz daha yorumlamaya başlarsanız aşağıda açıklamalar size biraz daha fazlaşey ifade edecektir.

1. Yemek ne kadar ağır ve yağlıysa, şarap da o ölçüde yoğun ve gövdeli -Bir alkollü içkinin damakta hissedilen kıvamı-  olmalıdır.

Alfredo makarnayla birlikte meşede yıllanmış Chardonnay’ı; karabiberli bir biftekle Cabernet’i deneyebilirsiniz.

2.Baharatlı ve tuzlu yemeklere meyveli, hafif şaraplar iyi gider.

Baharatlı bir etle Riesling; feta ya da beyaz peynirle Roze; salam ve sucukla Pinot Grigio mesela…

3. Yemeğin asidi yüksekse şarabınki de öyle olmalı.

Yunan salatasıyla Sauvignon Blanc, tavuk yemekleri ile Pinot Noir.

[wdi_feed id=”1″]

4. Emin olamadığınız durumlarda çok yönlü şarapları tercih edin.

Önde gelen çok yönlü kırmızı şaraplardan biri Pinot Noir’dir. Yapıldığı üzüm yüksek asit ve düşük tanen özelliklerini bünyesinde birleştirdiği için hem balıkla hem de kırmızı etle mükemmel eşleşir. İtalyan Chianti çok yönlü şaraplardan biridir.

5. Tatlı şarap eşlik ettiği tatlının şekerini gölgede bırakmamalı.

Bir tatlı, yanında içilen şaraptan daha şekerliyse şarabın asidi daha çok hissedilir ve tadı acı gelir. Şeftali, Selanik gevreği (biscotti) ve fazla şeker içermeyen diğer tatlılar çoğu tatlı şaraba mükemmel eşlik eder.
Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir