FatihKemikli Tavuk Izgara

Şehremini’de Kemikli Tavuk Şiş Nerede Yenir? Üçler Kebap, Çapa, İstanbul

Kol boyunda kebaplar ve kebapçılar şehr-i İstanbulda peydahlanmazdan evvel Urfa, Antep ve Adana gibi şehirlerden gelme ocakbaşında usta zatların açtığı minik lokantalar vardı önce. Bu ustalar ilk başta kendi şehirlerinin atmosferini, lezzetini tekrar oluşturmak ve dahası alıştıkları ocakbaşlarının kömür kokusunu solumak için kolları sıvadılar. İşte şimdi size o nostaljik ve bir o kadar da lezzetli kebapçıların birinden bahsedeceğim: Üçler Kebap.

Fatih yöresinin Şehremini, Çapa, Fındıkzade güzellemesi arasında kalan bu saklı hazine tam anlamıyla içeri adam atmaz görebileceğiniz gibi bir Urfa-vari bir ocakbaşı. Başında da benzerini  ancak Urfa’da görebileceğiniz bir ustam var. Zayıf, sert mizaçlı ama işinin ehli biri. Her lezzet avcısı kapıdan girer girmez gördüğü bu görüntü karşısında doğru bir yerde olduğunu anlar zaten. Ocakbaşı, alev alev yanan kömürler, dumanı üzerine şişler, başında ateş ehli bir usta… Ortam bu.

Tek giderseniz ocakbaşında ustamın ateş başındaki maharetlerini izleyerek de yemeğinizi yersiniz elbet ama artık modern zamanlardayız.  Eh öyleyse sizi hemen yandaki aile salonuna alalım, hem üstünüz kebap kokmasın.

Şimdi burada mönülerindeki tüm kebaplardan yiyebilirsiniz elbette ama Üçler Kebap‘ın alamet-i farikası esasen “Kemikli” diye çağırılan “Kemikli Tavuk Şiş” Yanında sumaklı maydanozlu soğan, közlenmiş biber, domates ve bulgur pilavı ile servis ediliyor ama özel marine edilmiş bu tavuğu yediğiniz zaman “Birader bu tavuğun neresi? Mübarek!” diyorsunuz. O derece lezzetli.

Biz genelde kemikli tavuğun bir benzerini de Beyoğlu’nda Gaziantepli Kebapçı Enver Usta‘da yeriz. Kıyaslayacak olursak buradaki “kemikli” Enver Ustanın kemiklisine göre daha ufak parçalara sahip ve tavuğun tamamen but kısmından olduğu için çok daha seksi.

Ayrıca yaratılmış her mahlukatın but kısmı daha çok çalıştığı ve kas yapısı daha kuvvetli olduğu için daha lezzetli. Bu sebepten Harbiyiyorum olarak biz hep “But” diyoruz, but yiyoruz. Size de tavsiye ederiz.

Yalnız. Ve Fakat. Bununla birlikte, Üçler Kebap’taki alegori bu kemikli lezzetin umami değerlerini çok üst seviyelere çekiyor. Mesela burada ayranınızı açık ve bakır kapta sunuyorlar. Ayrıca ana yemeğiniz servis edilmezden evvel “Bostana” dedikleri, biz şehirlilerin ise “Ay bu sulu ezme ayol!” diyeceğimiz salatamsı ezmemsi, acımsı, tatlımsı, mayhoşumsu, ekşimsi, soğuk çorbamsı bir kaşıklamalığı var ki akıllara zarar. Zaten onu yedinizmi umamide tavan yapacağınızın garantisini biz veriyoruz.

Şimdi siz siz olun yolunuzu buraya düşürünce bir ÇiBörek, iki özel soslu piliç çevirme ve de Üçler Kebap‘ta bu Kemikli Tavuk Şiş’i mutlaka midenize indirin.

Sonra da inandığınız rabbinize şükredin.

Ne demişler? “Şükür beyefendi/hanımefendi nin rücusdur.”

Afiyetle…

Üçler Urfa Kebap
Şehremini Mahallesi, Başvekil Caddesi, No 52/B, Fatih, İstanbul
Tel: 0212 5302548
Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Şehremini’de Kemikli Tavuk Şiş Nerede Yenir? Üçler Kebap, Çapa, İstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir