Genel Yemekler

Semla Nedir?

Semla başta İsveç olmak üzere Finlandiya ve Estonya gibi Nordik ülkelerde yapılıp tüketilen geleneksel bir çörek/tatlı. Ancak özelliği dini ritüellere de bağlı olması. Genelede yıl başından iki hafta sonra yapılmaya başlanır ve Hristiyanların paskalya zamanına kadar özellikle İsveç’teki cafe ve restoranlarda çokça görülür: Bir bakıma bizim Güllaç’ın Ramazan aylarında ortaya çıkması gibi yani…

Dolayısıyla Semla’ya en çok rastlayacağınız ay Şubat ayıdır. Peki bu tatlıyı geleneksel ve ritüel duruşu dışında öne çıkaran diğer özellikleri ne? Öncelikle bildiğimiz Alman Pastası havasına sahip. Ama kremasının tepesinden şapka gibi alınan kesitin hemen altına yerleştirilmesi ile olağanüstü sevimli bir görüntüye sahip bu tatlı Alman Pastası’ndan görüntü anlamında da bu bağlamda farklılaşır.

Ayrıca içerisinde dolgu olarak marzipan (badem ezmesi) vardır. Semla’da baskın olan lezzetler de zaten bu krema ve marzipandır. Ayrıca kakule ve tarçın da çöreğin içerisine elzem miktarda serpiştirilmiş olup çöreği direk İsveçli yapar. Bunun nedeni de İsveç tatlı kültüründe tarçın ve kakule oldukça yaygın şekilde kullanılmasıdır. Ayrıca Semla İsveç’te (ki İsveç mutfak kültürü diye bir şey yoktur) en önemli tatlılardan biridir.

Rivayete göre İsveç kralı Adolf Frederick üst üste 14 porsiyon yedikten sonra ölmüştür.  (Her şeyin fazlası zarar!)

Şu anda bu tatlıyı İstanbul’da sadece Karaköy’de bulunan Mumscafe‘de bulabilirsiniz. Günlük olarak yapılıp, tüketildiğini biliyoruz. Biz geçtiğimiz hafta yedik ve enfesti! Şubat ayı boyunca gidip afiyetle yiyebilirsiniz.

Biz keşke bütün bir yıl yapılsa da yesek dedik. O derece!

*Semla hakkında sizin de eklemek istediğiniz bilgiler varsa lütfen aşağıya yorum bırakın ve yazımızın gelişmesine katkıda bulunun.

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir