Diğer ListelerLİSTELER

Siirt’in Tüm Coğrafi İşaretli Ürünler Listesi

Siirt, oldukça köklü ve eski yerleşim yerlerine sahip bir ilimiz. 1923 yılında Bitlis’ten ayrılarak il oluyor. Siirt, tarihte birçok önemli olaya şahitlik ederken, ilçelerinin her biri farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Osmanlı Dönemi’nde de birçok tarihi ve kültürel olaylara ev sahipliği yapan Siirt’in ilçelerinde hala kalıntılar var. Aynı zamanda bu tarihi ve kültürel kalıntıların yanı sıra Siirt birçok doğal güzellik de barındırmaktadır. Yemekleriyle de ünlü Siirt’in coğrafi işaretli ürünlerini sizler için hazırladık.

1- Siirt Pervari Balı

Pervari balı, Siirt’in Pervari ilçesinin dağ eteklerinde üretilen bir bal türüdür. Üretildiği coğrafyanın bitki örtüsü ve iklimine tam olarak uyum sağlayan bu bal çeşidi güzel kokusu ve koyu kıvamı sayesinde çok fazla tüketilir. Oldukça faydalı bir bal olması özel bal çeşitleri arasında yerini almasını sağlar. Pervari balının faydaları; mideye kuvvet verir, kansızlığı giderir, damarları açar, ağrı dindiricidir, iştah açıcı ve zindelik vericidir, kabızlık ve şişmanlıkta birebir tercih edilir, balgam söktürür, göze faydalıdır, idrar söktürür, cildi güzelleştirir, saçları besler.

2- Siirt Fıstığı

Uzun yıllar boyunca sadece Siirt topraklarında yetiştirilen Siirt Fıstığı diğer fıstıklara göre oldukça iri ve rengi daha yeşil. Lezzeti Antep fıstığından daha farklıdır ve özellikle tercih edilen bir ürün haline gelmiştir. Siirt fıstığı, kendi ikliminde yani Siirt’te doğal olarak yetişiyor ve orman örtüsü içinde sıkça bulunuyor.  Siirt fıstığı önemli bir protein kaynağı olduğu için kemik ile diş sağlığını da koruyor. Kanda bulunan yağ kolesterol seviyesini dengede tutan Siirt fıstığı vücuda enerji sağlarken, bağışıklık sistemini güçlendiren Siirt fıstığı kanser hastalığını önlemeye de yardımcı oluyor.

3- Siirt Perde Pilavı

Perde pilavı, fes şeklindeki bakır tencerelerde pişirilir ve Siirt’in en meşhur misafir yemeğidir. Yumurta, süt ve yağ ile yoğurularak hazırlanan hamur, özel tencereye yufka şeklinde sıvanır. Bu hamur üzerine badem içi ile şekiller verilir. Pişen pilav, genişçe bir tepsi içine, tencerenin ters yüz edilmesiyle kolay şeklinde boşaltılır. Sıvanmış hamur, börek gibi kızarmıştır. Siirt Perde Pilavı Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenmiş ve coğrafi işaret almıştır. Ayrıca Kerkük mutfağında hazırlanan bir pilav çeşididir.

4- Siirt Büryan Kebabı

Siirt Büryan Kebabı, diğer adıyla Büryan (Perive) çamur ile kapağı kapatılmış bir kuyuda odun ateşi ile pişirilmesi ile olur. Kızgın kuyularda pişirilen “Büryan” genelde yazın tüketilen bir et yemeği. Et çengellerle önceden kızdırılan yeraltı kuyularına sarkıtılır ve kuyunun ağzı kapatılır. Şehirdeki kebapçılarda 3 metre derinliğinde ve 100 santimetre çapındaki kuyularda 02.00’de yakılan odun ateşinde iki saat kemiklerinden sıyrılan kuzu etinin pişirilmesiyle hazırlanan büryan, gün ağarmadan servis edilmeye başlıyor.

,

5- Siirt Tiftik Battaniyesi

Siirt Tiftik Battaniyesi coğrafi işaretli ürünlerin başında gelen ürünlerden. Siirt battaniyesi yapımında tiftik keçisinden elde edilen lifler kullanılıyor. Bu lifler, keçilerin kırkılmasıyla elde ediliyor. Tiftik keçileri Anadolu’da yaşayan en önemli küçükbaş ırklarından biridir. Bir tiftik keçisinden yılda ortalama 1-2 kg lif elde ediliyor. Siirt’te üretilen tiftik veya saf yün battaniyesini alıp, yatak çarşafımızın altına serersek kronik vücut ağrılarımızı hafifletebilirsiniz diye açıklanan görüşler oldukça fazla.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir