Genel Yemekler

Takoyaki Nedir?

Takoyaki Nedir?

Takoyaki, bizdeki karşılığı olan adıyla “Ahtapot Topları” bir çeşit Japon atıştırmalık sokak lezzetidir. Buğday unu tabanlı hamur karışımı içerisine kıyma, içinde vantuzları da bulunan ahtapot kolu ve parçaları, tempura artıkları, zencefil turşusu ve taze soğan konularak yenilen keyifli bir ara öğün yiyeceğidir.

Aslında bir pisboğaz yiyeceğidir desek daha doğru olur. Şekli itibariyle bizdeki lokmaya benzetilse de lezzet ve pişirme anlamında yakından uzaktan ilgisi yoktur. Tuzlu, içerisi bol malzemeli bir deniz ürünü topudur. Bu bağlamda bir Japon pişisidir de diyebiliriz.

Japonya’nın Osaka şehrinin en meşhur yiyeceği olan Takoyaki tam anlamıyla ayaküstü bir atıştırmalıktır. Sac bir kalıpta, Takoyaki ustasının hünerli ellerinde iki tel yardımıyla 10-15 dakika gibi bir sürede yuvarlak küreler haline getirilerek sunulan bu sokak lezzeti, Japonların çok sevdiği bir yiyecek olup ilk kez yiyene de ya bağımlılık yaptırır ya da tiksindirir. (Bize sevdirdi mesela.)

Kürenin dışı kıtır olsa da içerisi hala yumuşak, sulu ve sıcak olduğundan tek bir hamlede yutmak isterseniz sizi pişman edecek, ağzınızı dilinizi yakacaktır. Bu yüzden mutlaka yanında soğuk bir içecek ile birlikte (örneğin bira) tüketilmesi önerilir.

Takoyaki’nin üzerine soya sosu, kurutulmuş balık rendesi ve özel sosu ilave edilerek servis edilir. Zaten mekanlarda bu soslar ve takoyakiler çeşitlendirilir.

Japonya’da mutlaka tadına bakılması gereken sokak lezzetlerinden biri olan Takoyakiyi Tokyo’ya giderseniz Gindaco Highball Sakaba şubelerinden birinde yemenizi öneririz.

İstanbul Taksim’de Point Otel’in altındaki Udonya Restoran’ın yaptığı iddia edilmektedir ama biz burada daha önce yemedik.

Türkiye’de Takoyaki yapan bildiğiniz restoranlar var ise siz de bu yazının altındaki yorum kısmına yazarak bu başlığa katkıda bulunabilirsiniz.

Afiyet olsun.
Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

2 thoughts on “Takoyaki Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir