En İyilerLİSTELER

Türkiye’nin En İyi 7 Bozacısı

Buram buram geçmiş kokan bir içecek söyleyin deseler çoğumuzun aklına kuşkusuz Boza gelir. Kışın ritüelleşen içeceği olan boza içindeki malzemelerin verdiği enerji sayesinde, kış mevsiminin sert koşullarında bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirirken, dirençli olmamızı da sağlıyor. Soğuk kış gecelerinde dışarıdan gelen boo-ozaaaaa sesinin yarattığı etki ile çoğumuz mutluluğumuzu bir avuç leblebi ve bir bardak boza ile taçlandırmışızdır. Biz de bozayı sevenleri ile buluşturan Türkiye’deki en iyi adresleri sizin için araştırdık.

1- Vefa Bozacısı – Fatih, İstanbul

Vefa’yı Vefa yapan Türkiye’deki nadir işletmelerden bir tanesidir Vefa Bozacısı. Kuruluşu 1876 yılına dayanan tarihi Vefa Bozacısı boza denilince akla ilk gelen mekanların başında. Vefa Bozacısı’nın tarihi atmosferinde boza içmeye mutlaka gidin.

Adres: Vefa Caddesi. No:66 34470 Fatih – İstanbul
Tel: 0212 5194922

bardakta-boza-vefa-bozacisi-01

2- Karakedi Bozacısı – Odunpazarı, Eskişehir

Eskişehir’de en köklü boza imalathanesi 1955’den bugüne kadar gelen Karakedi Bozacısı şehrin bir lezzet simgesi olmuş. Mermer masaların üzerine sıralanmış bardaklardaki bozaları tarçınlayıp hemen oracıkta ayakta ve taburelerde içerken dibinde kalanı kaşıklayabilirsiniz. Tatlandırıcı,katkı maddesi veya mısır şurubu glikoz veya genetiğiyle oynanmış mısır bu mekana asla girmiyor.

Adres: Arifiye Mahallesi, no:, Köprübaşı Cd. No:22, 26750 Odunpazarı/Eskişehir
Telefon: 0222 2311231

3- Soydan Boza – Pazaryeri, Bilecik

Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde yıllardır susamların özel taş değirmenlerde ezilip tahin ve beyaz şekerin karıştırılmasıyla hazırlanan “Pazaryeri helvası” ile boza yapan Bulgaristan göçmeni aile, 82 yıldır kiracı oldukları 40 metrelik dükkanda ticaretlerini sürdürüyor.

Adres: Dereboğaz Mahallesi, Çarşı Meydanı No:25, 11800 Pazaryeri/Bilecik
Telefon: 02283812104

4- Alikoka Bozası , Adapazarı

Asırlık bir geçmişe sahip olan Ali Koka Boza günümüzde halen kış akşamlarının vazgeçilmezi. Ali Koka, 1886’da Kosova Prizren’den Adapazarı’na yerleşen bir Türk. Geçimini bozacılıkla sağlamaya başlamış. O zamanlar Yugoslavya’dan gelenleri Osmanlı, Yenicamii semtine yerleştirirmiş. Yenicamii’de 1886’da, geldiği yıl açmış Ali Koka. Bir süre sonra Ali Koka boza dükkanını damadı Hasan Sak’a devretmiş. 1950’lerden bu yana ise babası Hasan Sak’dan görevi devralan Saadettin Sak Ali Koka Bozasını ayakta tutmaya çalışmış. Daha sonra oğlu Rahmi’ye öğretmiş işi. Şimdilerde Rahmi Sak’la damadı Turhan Şen Ali Koka adını yaşatmaya devam ediyor.

Adres: Yeni Cami Mahallesi, Atagün Business Center No: 1, Adapazarı/Sakarya
Telefon: 05377175757

5- Çınar Boza, Manisa

Manisalılar’ın yakından tanıdığı Meşhur Bozacı Ali Çınar, yıllar boyunca bozanın en beğenilen adreslerinden oldu. Sokak aralarında satarak başladığı bozacılık mesleğini, Eski Postane önüne kurduğu tezgahı ile yıllara taşıyan Ali Çınar, yaşlılığı nedeniyle mesleği bırakmak zorunda kalmıştı.  Şimdilerde kızı ve damadı meşhur bozacı’nın bozasını Manisalılar ile buluşturmaya devam ediyor.

Adres: Utku Mahallesi, 45020 Manisa Merkez/Manisa

6- Şemikler Bozacısı – Karşıyaka, İzmir

İstanbul’un Vefa Bozacısı varsa İzmir’in de Şemikler Bozacısı var diyor İzmirli boza severler. İlk olarak bir pastane olarak kurulmuş burası sonrasında sadece boza yapıp satan bir dükkan haline gelmiş. İzmirliler de bu durumdan memnun olmuş ki yıllardır geleneği sürdürüyorlar. Sizin de yolunuz İzmir’e düşerse bu bozayı mutlaka deneyin.

Adres: Şemikler Mah., Erdoğan Akkaya Sokak, 6221 No:77/E Karşıyaka, İzmir
Telefon: 02323364387

7- Günnaz Salep Boza, Isparta

Isparta’ya gittiğinizde mutlaka tatmanız gereken enfes lezzetlerden Günnaz Salep ve Bozası. Mekan küçük ki samimiyet olsun diyor sahibi. Çokta haklı.

Adres: Kutlubey Mahallesi, 1008. Sk. No:5, 32100 Isparta Merkez/Isparta

(Eşsiz lezzet ve mekan keşifleri için Harbiyiyorum Instagram Hesabımızı takip etmeyi unutmayın!)

Hande Urgancıoğlu Kardaş

Seyahat etmek, yeni yerler ve lezzetler keşfetmek, gittiğim yerlerden anılar biriktirip dönmek en keyif aldığım şeyler arasında. Harbiyiyorum'da da bunun için yazmaya başladım.

2 thoughts on “Türkiye’nin En İyi 7 Bozacısı

  • Akın Büyükgözlüoğlu

    Aydın da Vardar Bozasını sanırım tatmadınız.

    Yanıtla
  • Musa Ersoy

    Listede Ömür Boza yok 🙊🙊🙊 Bu işi çok iyi biliyorsunuz gerçekten tebrikler 🙈🙉🙊

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir