En İyilerLİSTELER

Türkiye’nin En İyi Maden Suyu Markaları

Ülkemizde maden suyu mu soda mı kafa karışıklığı ile menemen soğanlı mı soğansız mı olur karışıklığı yarışır durumda. Menemende durum zevke göre değişse de maden suyu ve sodada durum kimyasal açıdan net bir şekilde ayrılıyor. Önce maden suyu nedir ve soda nedir bir açıklayalım isterseniz.

Maden suyu, yer kabuğunun çeşitli derinliklerinde, uygun jeolojik şartlarda doğal olarak oluşan, çözünmüş mineraller ve/veya eser elementler içeren ve yeryüzüne kendiliğinden çıkan yeraltı sularıdır. Soda ise işlenmiş suya, sodyum bikarbonat ve karbondioksit katılarak üretilen bir içecektir, mineral içermez.

Şimdi soda ve maden suyunun farkından da bahsettiğimize göre neden her maden suyu ülkemizde tercih edilmiyor biraz da ondan bahsedelim. Mutlaka hayatınızda bir kere aldığınız maden suyunu beğenmeyen ve/veya ben bu markayı asla içmem diyen birine denk gelmişsinizdir. İlk defa böyle bir durumla karşılaştığınızda ufak çaplı bir şok yaşamış olmanız normal ama telaş yapmayın! Nasıl her suyun tadı ve pH değeri farklıysa ve insanlar suyunu ona göre tercih ediyorsa (yok artık demeyin, var çünkü…) maden suyunda da aynı durum geçerli.

İnsanlar maden suyunu hastalığına, ihtiyacına, lezzetine ve asidine-gazına (halk diliyle) göre mineral değerlerini kontrol ederek tercih ediyorlar. O yüzden herkes her maden suyunu tercih etmiyor/edemiyor.

Türkiye’nin en iyi maden suyu markalarını sıralamak için Instagram hesabımızdan takipçilerimize “Sizce en iyi maden suyu markası hangisi?” diye sorduk ve gelen cevaplara göre listemizi hazırladık. Siz de maden suyu alacağınız zaman bu listeyi baz alarak tercihinizi yapabilirsiniz.

Türkiye’nin En İyi Maden Suyu Markaları

1- Beypazarı

1957 yılında Ankara’nın Beypazarı ilçesinde maden suyu üretimine başlayan Beypazarı’nın kaynağından doğal yollarla çıkan maden suları, Türkiye’nin en sevilen maden suları arasında yer almaktadır. Tıkla Beypazarı Maden Suyu Hemen AL.

Mineral Değerleri

2 – İnişdibi

İnişdibi Doğal Maden Suyu, dünyadaki nadir soğuk çıkan doğal maden sulardan biridir. Sıfır bakterili ve nitrit bulundurmayan Ca-HCO3 tipi bir maden suyudur.

İnişdibi markası 1997 yılında Freşa bünyesine katılarak üretimine devam etmiştir. Günümüzde ise Türkiye’nin en sevilen maden suları arasında yerini almıştır. Hemen Freşa İnişdibi Satın AL.

Mineral Değerleri

3 – Kınık

Avcılık merakı ile tanınan Murat Arıç’ın 1952 yılında Uludağ’ın eteklerinde dolaşırken doğal bir maden suyu kaynağını keşfetmesiyle, Kınık’ın hikayesi başlıyor. İlerleyen yıllarla beraber makineleşme ve tesisleşmeyle birlikte işleri büyütüyorlar ve sonuç olarak günümüzde Türkiye’nin en sevilen maden suları arasında yer almayı başarıyorlar. Hemen Kınık AL.

Mineral Değerleri

4 – Özkaynak

Özkaynak, 1972 yılında Bursa’da Özkaynak Mineralli Maden Suyu tesislerini kurarak, günümüzde Türkiye’nin en sevilen maden suları arasına girmiştir.

5 – Kızılay

Kızılay Mineralli Su İşletmeleri’nin ilk fabrikası, 17 Ekim 1926 tarihinde Afyonkarahisar Gazlıgöl’de üretime başlamıştır. O tarihten bu yana yeni üretim yerleri de ekleyerek, hala varlığını devam ettiren, Cumhuriyet döneminin ilk maden suyu tesisi ve markası. Hemen Kızılay Satın AL.

6 – Uludağ

1912 yılında maden suyu işletme ruhsatı alan Uludağ Doğal Maden Suyu (Keşiş Dağı Maden Suyu), 100 yılı aşkın süredir doğal maden suyu üretimlerine devam etmekteler. Hemen Uludağ Maden Suyu AL.

Mineral Değerleri

7 – Sarıkız

Sarıkız maden sularının değişik bir hikayesi var aslında, 1800’lü yıllara dayanan da bir tarihçesi…

1800’lü yılların başından beri şifa kaynağı olarak bilinen bu kaynak hakkında farklı efsaneler yazılmış. En dikkat çekici ve bilineni de şöyle:

“Alaşehir’in Türkler tarafından kuşatılmaya alındığı yıllarda, Türk oymaklarının birine mensup, altın sarısı saçlara sahip, güzelliği ile dillere destan Sarıkız isminde bir kız varmış. Kuşatma sırasında savaş alanında koşup, askerlere su dağıtırmış. Yaralıların yarasını sarar, onlara elinden geldiğince yardım edermiş.

Ama o dünyalar güzeli kız kuşatma sırasında ansızın gelen bir düşman oku ile vurulur. Saçları toprağa yeni filizlenen bir çiçek gibi dağılırken, efsaneye göre düştüğü yerden bir kaynak fışkırır. Öyle gür çıkar ki o meşhur sıvı, zamanla bağlara bahçelere can veren, vücuda can veren bir kaynak olmuş.Bu efsane sayesinde doğanın yerin altından vücudumuza, gönüllerimize ulaşan bu lezzetli maden suyunun ismi de ortaya çıkmış.”

Diğer markaları da incelediğimizde Kızılay Cumhuriyet döneminin ilk modern fabrikasında üretilen maden suyu, Uludağ 1912 yılı ile 20. yüzyılın ilk maden suyu işletmesi ama Sarıkız 1800’lü yıllara kadar dayanıyor ve hala daha üretimine devam ediyor. Hemen Sarıkız Maden Suyu Satın AL.

Mineral Değerleri

4 thoughts on “Türkiye’nin En İyi Maden Suyu Markaları

 • Derviş ÜSKÜDAR

  Mineral değerleri en yüksek olanı Afyonkarahisar da çıkan maden suyu

  Yanıtla
 • samet

  Maden suyu gurmesi olarak bu listeye katılıyorum. Beypazarı aralarında en iyisidir, sarıkız en kötüsüdür. Günde rahat 10 tame içiyorum

  Yanıtla
 • Sengun Bars

  Volkanik yapılı dağların etrafında yüzeye çıkan pınarların suyu Maden suyudur.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir