YEMEK ANSİKLOPEDİSİ

Vietnam Pizzası (Banh Trang Nuong) Nedir??

Banh Trang Nuong Vietnam’da özellikle Vietnam’ın güneyinde (Ho Chi Minh – Eski adıyla Saigon) sokaklarda satılan bir Vietnam pizzası.

Zaten Banh Trang, Vietnamlıların ezip hamur haline getirdikleri pirinçleri yuvarlak şekilde ve incecik açıp, daha sonra güneşte kuruttukları pirinç krakerlere verilen isim. Bu pirinç krakerleri Vietnamlılar geleneksel birçok yemeklerinde kullanıyorlar. Banh Trang Nuong ise bu krakerlerin üzerine çeşitli nevaleler eklenerek hazırlanan pratik bir sokak lezzeti. 

Genelde sokakta kömür ateşi üzerinde ızgarada hazırlanan bu yemek, hazırlanışı ve görünüşü itibariyle pizzaya benzetildiği için Avrupa ülkelerinde “Vietnam Pizzası” olarak da adlandırılır.

Üzerine konulan nevaleler ve kırılan yumurtalar ile ızgara edilen bu pirinç krakerleri daha sonra katlanıp dürüm edilerek sunulur. 

Biz yediğimizde çok memnun kalmıştık. Üstelik gece geç saatte hayat kurtarmıştı. Ho Chi Minh’de Ben Tanh Street Food Market’te ve Da Nang’da otelimize yakın bir sokak tezgahında bulup yemiştik. Olsa yine yeriz.

Vietnam’da oldukça sevilerek tüketilen Banh Trang Nuong’ları gidip de yiyenlere şimdiden afiyet olsun.

*Yayına giren videolarımızdan haberdar olmak için Harbi Yiyorum Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir