Genel Yemekler

Yanık Yoğurt Nedir?

Yanık Yoğurt Nedir?

Yanık yoğurt bir nevi pıhtılaşmış yoğurttur. %100 oranında koyun, keçi ya da mevsime bağlı olarak inek sütünden yapılır. Mesela Şubat sonundan Haziran ortasına kadar %100 koyun sütü ile yapılır. Haziran ayının ortalarından itibaren Kasım ayına kadar %100 keçi sütü kullanılır. Yani yaz sonrası sonbahara kadar yanık yoğurt daha ekşi olabilir. Koyun ya da keçi sütü mevcut olmadığı durumlarda, inek sütü kullanılır. Ancak lezzet açısından, koyun veya keçi sütüyle yapılan yanık yoğurt en makbulüdür.

Yanık Yoğurt Nasıl Hazırlanır?

Öncelikle taze toplanan çiğ süt tülbentten geçirilerek çok sıcak olan geleneksel büyük bakır kaselerin (Bakraç) içlerine aktarılır. Sütün sıcak bakır ile temasından sütteki kazein karamelize olur ve süte yanık bir lezzet verir. Ardından, süt bu bakır kaselerde kaynatılır ve üstte oluşan kaymak toplanır. Daha sonra 40-50 derecede soğutulur ve bir önceki işlemden elde edilen doğal yoğurt mayası eklenir. Mayalama süresi mevsime bağlıdır; sütün yoğurda dönmesi yaz aylarında 2-3 saat, kışın ise 4-5 saat sürer. Sonra tülbentlerin içine aktarılır ve torbaların tepesine ağır bir mermer konur. Böylece yoğurt suyunu bırakır ve uygun kıvamı alır. Yoğurdun tüm suyunu bırakması, 14-15 saat sürer.

Yanık Yoğurt Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Bu yöntem Ege bölgesi, özellikle de Denizli çevresinde uzun zamandır uygulanan bir gelenektir. Çünkü bölgenin iklimi sıcaktır ve bu yöntem de zararlı bakterileri öldürerek yoğurdun uzun süre korunmasını sağlar. Bu bölgede eskiden yaşayaşan göçebe Türkler (yörükler), sürekli göç sırasında yoğurdun ömrünü uzatmak için pıhtılaşmış ve isli yoğurdu icat etmiş.

Bugün geleneksel yanık yoğurt çoğunlukla evlerde tüketiliyor, aynı zamanda yerel pazar ve doğal gıda dükkanlarında satılıyor. Aynı zamanda endüstriyel versiyonları da belirli yerlerde bulunmakta.

Yanık yoğurt ürerimindeki en büyük problem; hijyen kuralları ve prosedürlerini uygulamak. Aynı zamanda ekonomik sorunlar da çobanların koyun yetiştirmesini ve üretimlerine devam ettirmesini zorlaştırıyor.

Diğer bir sorun da yanık yoğurt üretiminin unutulmaya yüz tutmuş olması.

Peki sizlere soralım; yanık yoğurt nerelerde bulabilir ve yiyebiliriz? Hangi restoranlar, hangi dükkanlar v.b.?

*Yanık Yoğurt ile ilgili eklemek istediğiniz bilgiler varsa aşağıdaki yorum kısmına lütfen yazın ve yazımıza katkıda bulunun.

Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

5 thoughts on “Yanık Yoğurt Nedir?

 • ebrar

  yanık yoğurt Antalya da Korkuteli bölgesinde çok yapılıyor . yanıksı dondurmalarıda var. un kavurup yaparlarmış

  Yanıtla
 • Merhaba,
  Yanık yoğurt yerken rakı içmek isterseniz, en iyi adreslerden biri Denizli’de Garson Şükrü’dür.
  Selamlar…

  Yanıtla
 • gulten

  İstanbul’da “Isslama Adapazarı Köftecisi”nde var. Acıbadem, Ataşehir ve Istmarina AVM Kartal’da

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir