En İyilerTürkiye

2016’nın En Harbi 7 Lezzet ve Mekan Keşfi – Türkiye

2016 yılı bizim için daha önceki yıllardan daha fazla gezdiğimiz bir yıl oldu. Yine yeni lezzetlerin peşinde İstanbul ve dahi Türkiye sokaklarını arşınladık. Daha önce hiç tatmadığımız ama yiyince bizi heyecanlandıran lezzetlerle tanıştık. Mekanları kah arkadaşlarımız önerdi, kah kendimiz araştırıp bulduk ama bu yıl önceki yıllara göre Harbiyiyorum.com‘da daha fazla lezzet ve mekan makalesi yazdığımız aşikar.

Bu yazıları da o kadar kolay çıkmıyor emin olun! Gezdiğimiz ve yazmak istediğimiz -ama yazamadığımız- onlarca mekan var. Hepsi de hesapta yazılacak. Ama beklemede. O yüzden yazıları yazılan yerler ve mekanlar gerçekten kendilerini şanslı sayabilirler. 7 yıldır bu hep böyle gitti. Yıllardır yazılmayı bekleyen ama sırada bekleyen onlarca lezzet ve restoran var. Nasibi olan, Harbiyiyorum.com’da yazısına kavuştu. Ne mutlu!

Bu yıl Ayvalık, Gaziantep, İzmir (Merkez), Marmaris, Çanakkale, yine İzmir (Merkez), Bodrum, Silivri, uzunca bir süre Amerika (New York) da lezzet ve mekan keşiflerimiz oldu. Bu yılki keşifler arasında Türkiye genelinde içlerinden bize en tesirli olan yedi tanesini aşağıda sizler için listeledik. Hani yıl içinde diğer yazdığımız yerlere gidemeseniz bile bu yazdığımız 7 yere 2017 yılında mutlaka uğramaya çalışın.

Umarız istifade edenlerden olursunuz. Gidenlere şimdiden afiyet olsun!

1. Köfte Ekmek, Köfteci Mustafa, Mecidiyeköy, İstanbul

Beyaz yakalıların kalesinde gerek retro duruşu, gerek düzgün iş yapışı ile Köfteci Mustafa ve köfte arabası bizim 2016 yılında gönlümüze taht kurmayı başarmış nadir noktalardan bir tanesi. Gerçi o birçok insanın gönlüne yıllardır taht kurmuş o ayrı! Ekmek arası köfte; yanına da ayran. Oh mis. Afiyet olsun. (Detaylı yazımız için buradan…)

2. Falafel, Çaylak Çay Evi, Kadıköy, İstanbul

Hikayesi olan yerleri seviyoruz. Kendi işini yapmaya çalışan; öncesinden başarısızlığı tatmış insanları seviyoruz. Çaylak Çay Evi, Kadıköy Moda’da hafta içi sakin kafayla yaşamanız gereken bir yer. Tamamen emek, tamamen harbi ve lezzetli. On numara! (Detaylı yazımız için buradan…)

3. Çibörek, Eskişehir Çibörek, Kadıköy, İstanbul

Kalitesi işletmeciliği tartışılır ama “Çibörek” gibi iddialı bir nimetin Kadıköy’deki tek şubesi. Bakınız Mantı + Çibörekçi demiyoruz. Sadece Çibörek diyoruz. Bizce Çibörek başlıbaşına bir fenomen ve sadece Çibörek için İstanbul genelinde onlarca mekan açılması gerekiyor. İşte bu yüzden burası öncü ve önemli! Gitmeyenler gitsin lütfen. (Detaylı yazımız için buradan…)

4. Türk Kahvesi, İşte Kahve, Alaçatı, Çeşme, İzmir

Biz daha önce bu kadar köpüren Türk Kahvesi içmedik. Şaşırttı. Alaçatı’da bütün trend mekanları bir kenara koyun; burası bizi bir değişik kucakladı yahu! Gidin hayatınızın en şaşırtıcı Türk Kahvesini için. Hodri meydan! (Detaylı yazımız için buradan…)

Alaçatı'da En İyi Türk Kahvesi Nerede içilir? Çeşme, İzmir

5. Şırdan, Şırdancı Yekta, Ataşehir, İstanbul

Adanalılar müjde! Aradığınız şırdancı İstanbul Anadolu yakasında ayağınıza geldi. Adana’nın fenomen yiyeceği şırdanı Ataşehir’de bulunca koşarak gittik. Bir yağmurlu günde Şırdancı Yekta ve şırdanları burayı zihnimizde zirveye koydu bir kere. Üstelik Adana kebabı da başarılı! Deneyin. Pişman olmazsınız. (Detaylı yazımız için buradan…)

İstanbul'da Şırdan Nerede Yenir?

6. Izgara Et & Tavuk, Erzincan Et ve Mangal, Atalar, İstanbul

Aslında bu mekanı yıllardır kendimize gizliyorduk. Hadi bu yıl halka açalım dedik. Burası normalde kasap. Etini tavuğunu seçip arkadaki kömür ızgaralarında pişirtiyorsun. Nasıl salaş ama nasıl güzel; ayranını yan bakkaldan alıyorsun; o derece. Ancak fiyat/performans yıkılıyor. Bakın yine söylüyoruz; YIKILIYOR! (Detaylı değerlendirme yazımız için buradan.)

7. Kıyma (Satır Et), Öz Ali Paşa Et Lokantası, Silivri, İstanbul

Yok yok bu satır et değil. Keşanlılar kızmasın. Buradakinin ismi Kıyma. Üstelik Satır Et’ten daha güzel. (Hehe!) Lezzeti mi? Sivas Köftesine benziyor. Kocaman bir kıymanın kömür ateşinde piştikten sonra kovalent bağlarla birleşip köfte olduğunu sonrada önünüze konduğunu düşünün. Yanına da kızarmış domates ve biber. Bir de yanına çoban salatası ve ayran çektiniz mi, oh şu dünyada sizden daha zengini yok. (Detaylı yazımı için buradan.)

Vesselam!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir