Ana Sayfa YEMEK ANSİKLOPEDİSİ H harfi dökümanlar Şifalı Bir Kış İçkisi: Hot Toddy

Şifalı Bir Kış İçkisi: Hot Toddy

1659
0
Paylaş

Efendim isminden de anlayacağınız gibi bu bir içki. Üstelik şu anda New York’da trend olan bir içki. Neden mi? Çünkü bizdeki şifalı bitki çayı gibi bir şifacılığı var ama bunun içinde bizim daha önce tarifini verdiğimizden farklı olarak bir de viski v.b. sert bir içki var. Hot Toddy aslında İrlanda ve İskoçya’daki sıcak viskinin “Hot Whisky” bir diğer adı. Tıpkı sıcak şarap gibi sıcak servis ediliyor.

Sıcak su, viski, bal ve tarçın İskoçya ve İrlanda’daki orjinal tarifi ancak Amerika’da içerisinde viski yerine rom ve brendi de konuluyor. Ayrıca sıcak su yerine de yeşil çay ya da siyah çay kullanılabiliyor. Bir de elbette Amerikalılar viskide bourbon terich ediyor.

[wdi_feed id=”1"]

Bir de bu “Hot Toddy” içine karanfil, çubuk tarçın, limon, bal ve zencefil gibi bizim alkolsüz şifa çayında bulunan tüm şifa vericiler konularak versiyonlanabiliyor.

Önce tıpkı şifa çayı hazırlanır gibi karışım çeşitli baharatlarla hazırlanıyor, daha sonra da viski, rom ya da brendi üzerine ekleniyor.

Soğuk algınlığına ve gribe iyi geldiği söylenen bu sıcak ve şifalı içkinin önümüzdeki günlerde Türkiye’de de popüler olacağını biz şimdiden söylemiş olalım.

Hatta ismini de “Sıcak Azman” koyalım ki, dilimize uygun olsun!
CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here