BeşiktaşGözleme

4. Levent’te Gözleme Nerede Yenir? Türkmen Cafe – 4. Levent / İstanbul

Son zamanlarda çok ağır yemekler yazdığımızı söyleyen pek kıymetli Harbiyiyorum okuyucuları için sindirimi nispeten kolay yemekler yazmanın zamanının geldiğini düşündük. Türkmen Cafe’yle aylar önce tanışmış olmamıza rağmen, yazıyı yazmak bugüne nasip oldu. Zaten bu süre zarfında Harbiyiyorum her zaman yaptığı gibi buraya da tekrar ziyaretlerini sürdürerek mütmain olacak kadar çok sayıda gözlemeyi miğdesine indirdi.

Mübarek ve yeni Babil kulemiz Istanbul Sapphire‘in hemen arkasında bulunan Türkmen Cafe gözünüzün önünde açılan ev mantısı ve yine gözünüzün önünde yapılan gözlemesi ile etraf ahali tarafından bilinen bir yeme-içme mekanı. Canavar gibi işyerleri arasında ve 4. Levent’in keşmekeşi içerisinde gizli kalmış bir vaha adeta.

İsmi Cafe’dir ama esas nedir ne değildiri, camın önünde oturmuş gözleme hazırlayan teyzeyi görünce anlarsınız. “Amaaaan da caanım gözlemeeee” deyiverirsiniz.

Mini geçmiş: Türkmen Cafe’nin sahibi Remzi Çınar daha önce kerestecilik yaparken artık bu işlerden el ayak çekiyor; başlıyor gözleme ve mantı yapmaya… İyi de yapıyor, zira keresteciliğe devam etseydi 4.Levent ahalisi nerede mantı ve gözleme yiyecekti değil mi? İşte o gün bugün derken 9 sene oluveriyor. Maaşallah! Cenab-ı Hak bu işte daha nice yıllar nasip etsin ve bol kazançlar ihsan eylesin.

Şimdi bu geleneksel lezzetimiz bizim için ne anlam ihtiva ediyor. Bir kere gözleme benim için hep güneye giderken yolda yenilen bir yiyecektir. Ancak bazen bu tadı özellikle sıcacık bir çayla beraber aradığım da çoktur. Bu da tatil hasretimden olsa gerek. İlginçtir, her gözleme yediğimde de güneye tatile gidiyormuş gibi bir haleti ruhiyeye bürünürüm. Hani mola verdiğinizde siz gözlemenizi yerken ılık bir rüzgar yüzünüzü yalar. Ağaçların hışırtısı ile birlikte havanın kokusu bütün vücudunuzu şöyle bir gevşetir. Yakınlarda bir yerlerde taze meyve-sebze ekilen bahçeler bostanlar vardır. Göremezsiniz ama bilirsiniz. Minik bir dere de pek uzak değildir. Gözlemeden bir parça ağzınıza atarsınız, çayınızdan bir yudum alırsınız. İşte böyle.

Ha unutmadan. Biz yersek gözlemeyi hep peynirli, ıspanaklı veya patatesli yeriz. (Favorim peynirlidir.) Öyle sucuklu, kıymalıda pek gözümüz olmadı bugüne kadar. Bir de gözlemeyi tatlı, tonton bir teyzemiz hazırlasın isteriz.

Türkmen Cafe’de hepsi var. Tatil modu için de gözlerinizi kapayın yeter.

Afiyet olsun.

Türkmen Cafe - Levent

Türkmen Cafe
Emniyet Evleri Lala Paşa Cad. No:1/C 4. Levent – İstanbul
Tel: 0212 2798829

Google-Map-IconAdresi haritada görüntülemek için tıklayın!


Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

9 thoughts on “4. Levent’te Gözleme Nerede Yenir? Türkmen Cafe – 4. Levent / İstanbul

 • ali ozan

  mantı, baklava ve yaprak sarmalarını da denemenizi tavsiye ederim:)

  Yanıtla
 • Hazal

  Katmeri, baklavası ve mantısı mükemmel. Ben mantıyı kilo ile alıp evimde canım çektikçe haşlayıp yiyorum…

  Yanıtla
 • fy

  gözlemeleri çok lezzetli, teyzeler de çok güler yüzlü. ayrıca teşekkür ettim yanlarına gidip.

  Yanıtla
 • abdullah

  arkadaşlar 4.leventte yaşar usta dondurması şube açtı
  gerçek meyvelerden dondurma yapıyor mutlaka uğrayıp tadına bakın derim inanın şimdiye kadar böyle bir dondurma yememişsinizdir

  Yanıtla
  • abdullah

   tel:212 325 38 64
   konaklar mah akçam sok no:17/f 4.levent
   sabancı ikiz kulelerin yanı

   Yanıtla
   • sanane

    niye burda reklam yapıyosun ki ??

    Yanıtla
 • ceylan

  tekmkelime süper bi lezzet ayrıca dolmasınıda kilo işi alabiliyorsunuz

  Yanıtla
 • Brigitte

  Wir hatten im Mai zu 5 Leuten in der Kale Sk. eine Ferienwohnung gemietet. Gleich am ersten Abend hatten wir das Glück, das Türkmen Cafe zu entdecken. Super leckere Gözleme und erst die Manti *top. Die Besitzer sehr freundlich, wir haben uns direkt wohlgefühlt.
  Lieben Gruß aus Düsseldorf
  Brigitte

  Yanıtla
 • turgay

  çalışanlar güleryüzlü değil hepsi somurtuyor.. patronları olan adam kasada duruyor her iş ile ilgileniyor personel nefes alamıyor.. adamın kendisinin varlıgı herkes üstünde baskı yaratıyor.. ama yemekleri güzel.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir