Bostancı’da Yaprak Ciğer Izgara Nerede Yenir? – Köfteci Şükrü / Bostancı – İstanbul

Yaprak Ciğer - Köfteci Şükrü

Köfteci Şükrü hiç hesapta yokken, eski ama vefalı bir dost gibi çıktı karşıma. Yazacak bir sürü yer birikmişken önceliği “Köfteci Şükrü”ye vermek vacip oldu. Lakin yıllardır uğramadığım bu yere ansızın yaptığımız çıkartma, bilinçaltımda bu mekana ait eski anılarımı ve onun olağanüstü lezzetlerini su üzerine çıkarıverdi.

Şükrü Dursun 37 sene önce askerliğini tamamladıktan hemen sonra Bostancı, Bağdat Caddesi girişindeki ışıklarda küçük, sıcak, samimi ve iki katlı restoranında mangalda köfte ve yaprak ciğer yapmaya başlıyor. 37 sene boyunca da mütevazi bir şekilde aynı yiyecekleri anıları, tecrübesi ve sevgisiyle daha da lezzetlendirmeye devam ediyor.

İsmi Köfteci Şükrü ve köftesi de bir o kadar enfes ama “Köfte” artık her yerde yapılabilen bir yiyecek olduğu için, bizi burada yıllardır cezbeden başka bir lezzet oldu. Bostancı ve civarında pek de rastlayamayacağınız ve bu şekilde asla yiyemeyeceğiniz “Yaprak Ciğer“, Köfteci Şükrü’nün menüsünde gerçekten baş tacı. Şükrü Dursun’un kendisi için, mekanında sunduğu bu özel ciğerin tarihi ve anlamı köftesi ile eşdeğer nitelikte.

Köfteci Şükrü - Şükrü Usta

23 yaşından beri ocağın başında olan Şükrü Usta, Sivas; Akıncılar’dan. 60 yaşına gelmiş ama hala yaptığı işin aşkıyla son derece mutlu. “Neydi seni bu işe çeken?” diye sorduğumda; “Sevgi” diye yanıtlıyor. “Küçüklüğümden beri yemek pişirmeyi çok severdim, elim de yatkındı. Hiç yılmadım ve hiç sıkılmadım.” diyor. 37 yıl sonra bunu söyleyebilmek ne kadar güzel.

Et seçmeye hala kendisi gidiyor ve eti Günaydın’dan alıyor. “Günaydın ile yıllardır birlikte çalışırız ve ahbapız. Onlar benim zaten ne istediğimi bilirler ama yine de gider etimi alırken başında dururum. Çünkü bu işinize gösterdiğiniz özendir.” diyor. İşi de yavaştan yeğenlerine ve oğluna devretmeye başlamış Şükrü Usta.

Bize soracak olursanız burada menüdeki her şey enfes; Kral Ciğer, Vezir Köfte, Prens Piyaz (Fasulyeler Gökbayrak, Erzincan) hele denk gelirseniz Ca’nım İşkembe Çorbası… Hepsini deneyin. Hepsi özel. İçinde muhabbet ve yılların emeği olan şey kötü olur mu hiç?

Vesselam.

Köfteci Şükrü

Köfteci Şükrü
Bağdat Cad. No: 473/Bostancı – İstanbul
Tel: 0216 3848576

Google-Map-IconAdresi haritada görüntülemek için tıklayın!


5 Yorum . Siz de yorum bırakarak bu yazıyı zenginleştirin.

 1. yenigelinceyizi 31 Ocak 2011 at 19:22 - Reply

  selam sevgili blogcu
  seni tanıdığıma çok memnun oldum fakat bursada olmadığına da bir o kadar üzüldüm
  senin tavsiye ettiğin yerlere içim rahat olarak giderdim
  afiyet olsun
  sevgiler

 2. fistikyesili.com 09 Şubat 2011 at 14:16 - Reply

  bu akşam gidilecek ve meşhur ciğerden yenilip buraya yorum düşülecek ;)

  • YÜCEL YUNA 05 Nisan 2011 at 18:11 - Reply

   Şükrü Usta’nın köftelerinin lezzetini ve kalitesini hiç kimse ile tartışmam, rakip tanımam, Aslan Usta’nın mangala hakimiyetini göz önüne alırsanız, Kadıköy Yakasında oturup, Şükrü Usta’da köfte/ciğer yememiş olanlar ilk fırsatta bu sempatik, mütevazi mekana gitsinler.Kadir Usta’nın titiz servisini de göz ardı etmemek lazımdır.Usta, eline sağlık.

 3. vala 07 Haziran 2012 at 17:04 - Reply

  bende 1980 yılından bu yana şükrü ustamda köfte yiyorum lakin 10 yıldır antalyada yaşıyorum her istanbula gittiğimde mutlaka uğrarım ellerinize sağlık .Şimdi ikinci kuşak müşterilerine aynı özenle hizmet mermekte.Sizlerinde elinize sağlık.

 4. Şükrü buhara. 28 Kasım 2014 at 22:00 - Reply

  Şürü ustaya on yıldır gelirim .köftenin yanına koyduğu domatesin lezzeti şahane nerden buluyorsun bu domatesi diye sordum sabah hale gidip kendim seçiyorum dedi.gerisini düşünün.

Yorum Yazın