Tatlılar

6 Saniyede Yemek: Waffle

Waffle; belçika asıllı bir hamur tatlısı.

Dünyada kahvaltıda yenileninden, patates ve pirinçlisine kadar birçok çeşidi bulunan waffle; Türkiye’de Türk damak tadına uygun hale “İstanbul usulü” ismiyle dönüştürüldü. Hamuru Amerikan usulü ile benzerlik gösteren, sandviç şeklinde yapılan ve Ortaköy’de Adalar’da, Bebek’te herhangi bir köşede kolaylıkla bulunabilen, dünyada “soft” ya da “sandviç waffle” diye de anılan İstanbul usulünde ise, yuvarlak ve içi kısmen çiğ bırakılmış hamur kullanılır.

Waffle’ın önce; yumurta, şeker, süt, kabartma tozu, vanilya, tuz ve un malzemeleri kullanılarak hamuru hazırlanır. Sonra waffle makinesine koyulur ve sıcacık bir şekilde tabağa konur. Üzerine envai çeşit tatlı ürün konulup, çikolata, meyve, şekerleme, fındık, fıstık, çerez parçacıkları vb. ile zenginleştirilir. Bu türde beş kalpli, çiçek şeklinde ve üzeri bal peteğine benzer desenler bulunan pişirme makinası kullanılır.

Canınız ister waffle çektiğinde dışarıda yiyebilir, isterseniz de videodaki gibi evde yapıp damak zevkinize uygun malzemeler kullanabilirsiniz. Dışarıda yemek isteyenlere İstanbul’daki En İyi 7 Waffle’cı listemize bir göz gezdirmelerini tavsiye ederiz.

İşte 6 saniyelik evde waffle videosu;

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir