Ana Sayfa Türkiye İzmir Şemikler’de En İyi Kokoreç Nerede Yenir? Kokoreççi Baki Usta, Karşıyaka, İzmir

Şemikler’de En İyi Kokoreç Nerede Yenir? Kokoreççi Baki Usta, Karşıyaka, İzmir

6557
8
Paylaş
İzmir'de En İyi Kuzu Kokoreç Nerede Yenir?

Eğer bilimsel yemiyorsanız kokoreç yersiniz. Ve eğer kokoreç yiyorsanız iyi kokoreçi İzmir’de yiyeceğinizi bilirsiniz. İşte şimdi yaşadığımız dönemde iyi kokoreç icracılarından birinin Kokoreççi Baki Usta olduğunu iyice idrak edesiniz diye bu yazıyı kaleme aldık.

Allah’tan Neofili diye adlandırılan -çeşitlilikten zevk alan- bir yeme içme anlayışımız var. Eğer neofobi – tanıdık olana güvenmek- olsaydık muhtemelen bugün Harbiyiyorum.com diye bir site de olmayacaktı. Bunca sakatat yazısı yazılmayacak, değişik yemekler denenmeyecek, post modern bir kayboluş içerisinde elitist yazılar ile ömrümüzü sonlandıracaktık. İşte “şükür” bu yüzden bizim baştacı duygularımızdan bir tanesidir sevgili okur. Çünkü aksi durum büyük hüsran olurdu.

Harbi Yiyorum kitabı yazdığımdan beri iyi kokoreç yememiştim. Bu da beni ziyadesiyle üzüyordu. Allah’tan Ramazan ayının Kadir gecesine yaklaşan günlerinde bilinçaltı niyazımız eda bulmuş olacak ki İzmir’de harbi yiyici abiler Hızır gibi imdadımıza yetişti. Biz de niyetimizi gerçekleştirdik.

İzmir Gurme Ekip

Karşıyaka’nın Şemikler’inde (Hep ismine Memişler diyesim geliyor) Kokoreççi Baki Usta’nın en bir güzel ve en bir salaş mekanında süt kuzusu kokoreç ile kavuştuk. Üstelik bu yukarıda bahsettiğim sevgili dostlarla. (Bkz. Hikmet Savatlı, Ender Mutfakta, Celaleddin Arpat, Gurmecanlar, Yiyom Food Blogger, Erbil Beril)

Şimdi efendim elbette doğru kokoreç bakış açısına göre tıpkı hayat gibi önümüze çeyrek ekmek içerisinde konulan kızarmış bir koyun bağırsağı olabilir. Ama elbette İzmir’de Baki Usta gibi işin piri bir yerde yiyorsanız kendi etrafında yumak gibi sarılan normal kokoreçe göre daha kıtır olan ve İstanbul’da asla bulamayacağınız Atom da olabilir.

(Instagram'da bizi takip etmeyi unutmayın :) harbiyiyorum)

Hatta şansınız yaver giderse boğazlık ve badem denilen uykuluklar da tabağınıza takviye edilebilir. İşte “kokoreç” mecazi olarak bütün bu deneyimlerin toplamı da olabilir. Lakin İzmir’de Baki Usta’da bunu yaşarsınız. Bu ahval İzmir’i kokoreç ve türevleri ilminde eşsiz kılar.

İzmir’e gelmişken bir noktaya daha parmak basmak gerekir. Nedir derseniz; İzmir’de kokoreçin üstünü örtecek ilk baharat kimyondur. Sonrasında tuz ve kırmızı toz biber gelir. Kekik ve ötesi dördüncü-beşinci-altıncı gözdelerdir yani.

ceyrek-ekmek-kokorec-kokorecci-baki-usta-semikler-izmir

Diyeceğimiz o ki; Türkiye’nin herhangi bir yerinde Kokoreççi dükkanı açmak isteyen bir kulun ilk başta İzmir’de gidip Kokoreç ustalarını izleyerek tedrisatlarını tamamlamaları gerekmektedir. Zira bayrak İzmir’dedir, İzmir ise Ege’de…

Biz Baki Usta’yı bir “Sakatat Severin Rüyası” olarak tanımlamaktan yanayız.

Umulur ki siz de bizimle aynı düşüncede olursunuz.

Vesselam.

İzmir'de Kokoreç Nerede Yenir? Kokoreççi Baki Usta

Kokoreççi Baki Usta – Şemikler (Merkez)
6221 Sokak No. 8 /2 Şemikler Karşıyaka /İZMİR
Tel: 0232 330 5918

8 YORUMLAR

  1. Bu keyifli gece; sizlerin de katılımı ile, bizim için hiç unutamayacağız, eşsiz bir anı oldu..

    Umarım fırsat oldukça tekrar ederiz..

    Bu güzel yazıda bizim ekipten de bahsetmeniz, bizi ayrıca onore etti.

    Her şey için teşekkürler..

  2. Kokoreççi Asım Ustada ama merkezde kokoreç yemeden kokoreç yedim demeyin lütfen. Bir bayan ve yemek delisi olarak şiddetle tavsiye edilir. Şubesini denemediğim için yorum yapamam.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here