Genel Yemekler

Acıbadem Kurabiyesi Nedir?

Ana malzemeleri tatlı badem unu, acıbadem unu, tozşeker ve yumurta akı olan yuvarlak biçimli, gevrek kurabiye.

Acıbadem kurabiyesi 19.yüzyıl Osmanlı mutfağında evlerde yapılan bir kurabiye olduğu gibi, kurabiye fırını denilen çarşı fırınlarında da yapılan bir yiyecekti. O dönemde acıbadem kurabiyesi sevilen bir kurabiye olmalı ki, benzer biçimde, içine acıbadem katılan, ama ana malzemesi tatlı badem değil de fındık olan “fındıklı acıbadem” kurabiyesi ve ana malzemesi tatlı badem yerine Şam fıstığı olan “Şam fıstıklı acıbadem” kurabiyesi tariflerini de dönemin meşhur yemek kitaplarından Ev Kadını‘nda bulmak mümkün.

Bu açıdan bakıldığında acıbadem, 19. yüzyıl mutfağımızda içine acıbadem katılarak yapılan ana malzemesi  badem ve başka sert kabuklu kuruyemişlerden biri olan bir kurabiye, başka bir deyişle bir kurabiye grubunun genel adıydı.

[wdi_feed id=”1″]

Günümüzde ev mutfağında meraklıları dışında yapan nadirdir. Daha çok pastanelerde ve sayıları günbegün azalan kurabiye fırınlarında yapılmaya devam edilmektedir. Malzemelerinden biri olan acıbademin kendine has kokusu ve lezzeti bu kurabiyenin ayırt edici özelliği olduğundan kurabiyeye bu ad verilmiştir. Acıbadem lezzetini belirgin hale getirmek için kurabiyenin içine saf acıbadem yağından yalnızca birkaç damla konulabilir.

Hazır satılan acıbadem kurabiyelerinde pek çok başka yiyecekte olduğu gibi tağşiş söz konusu olabilir. Örneğin, acıbadem kurabiyesinin ana malzemesi olan badem unu pahalı bir ürün olduğundan daha ucuz olan yer fıstığı ezilerek acıbadem kurabiyesine karıştırılmakta, ama bu ürün “yer fıstığı acıbademi” açık adıyla belirtilerek değil de acıbadem kurabiyesi adıyla satılarak tüketici yanıltılmaktadır.

Pastane, fırın ve şekercilerde satılan acıbadem kurabiyeleri, farklı çaplardaki daireler halinde yapılır. Kurabiye pişerken hafifçe kabardığından dairelerin üstü kubbemsidir. Bazen iki parça birbirine sıcakken yapıştırılarak  küremsi bir biçimde ve iki parçalı bir acıbadem kurabiyesi elde edilir. Bu şekilde kurabiyeler, yiyen kişi tarafından ortadan ikiye ayrılarak yenir ki bu acıbadem kurabiyesi yeme ritüellerinden biridir. Usulünce yapılmış bir acıbadem kurabiyesinin dışı gevrek, içiyse iyi pişmiş ama yumuşaktır.  İyi demlenmiş siyah çay ya da güzel bir süzme kahve acıbademin en yaygın lezzet eşlikçileri olsa da, çeşitli meyve suları ve şerbetler de acıbademle gayet leziz gider.

-Nazlı Pişkin

*Bu metin Kuruyemiş Ansiklopedisi‘nden alınan bir maddedir. Link’e tıklayarak kitabı Idefix’den satın alabilirsiniz.

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir