AdanaİçecekMeyve Suyu

Adana’da Muzlu Süt Nerede İçilir? Kazım Büfe, Cemalpaşa Mahallesi, Adana

Biz Adana’yı kebap ve şalgam bilirdik. Meğer Adana Muzlu Sütmüş ya aynı zamanda.

Bugüne kadar gezdiğimiz birçok şehirde çok farklı yemeklerin fenomen olduğunu gördük ama çocukluğumuzun eğlencesi muzlu sütün fenomen olabileceği hiç aklımıza gelmezdi. Sırf bu yüzden Adana için ilk açılış yazımızı Kazım Büfe‘nin muzlu sütü için yazıyoruz.

Hadi canım alt tarafı muzlu süt, bunun nesi fenomen diyebilirsiniz. Lakin öyle değil işte. Evet, inek sütü mü, inek sütü. Muz mu, evet çikita muz. Blender’da mı karıştırılıyor, evet aynen öyle. Bir tek süt özel bir soğutucu içerisinde donma ile sıvı halde kalma arasında ikilemde. Ama yok, çok tuhaf! Muzlu Süt işte neticede. Önünde kuyruklar oluşturan, gruplar halinde gidip içilen, kesirli rakamlarla sipariş edilen ve hayretlik verici bir muzlu süt ama.

Adana'da Muzlu Süt Nerede İçilir? Kazım Büfe, Adana

Adana’dan dönünce bekledik de bekledik. Bakalım canımız Adana’dan ilk ne çekecek diye. Tam iki hafta sonra “Şöyle olsa da bir Kazım Büfe muzlu sütü içsek iyi olurdu be!” dedik. Evde de benzerini yapmak için kolları sıvadık. Az da olsa tatmin etti ve fakat yine de bir Kazım Büfe etkisi olmadı.

Şimdi bu buz gibi soğuk muzlu süt elbette Adana sıcaklarında çok iyi gidiyor ama Adana’da aynı şekilde Şubat ayında da, efendim yağmurlu havada da bitabii afiyetle tüketiliyor.

Yalnız ilk kez gidenleri uyarmamız lazım. Kazım Büfe’den muzlu süt sipariş edecekseniz yüksek matematik bilmeniz lazım. Bu bir gerçek! Siparişlerinizi kesirli sayılarıla veriyorsunuz. 1/1, 1/2, 2/3 v.b. şeklinde… Ama emin olun lisede öğrendiğiniz kesirlerden değil bu; Kazım Büfe’ye özgü bir kesir anlayışı. Türevli falan herhalde…

Yanınızda bir Adana’lı varsa şanslısınız, yoksa tam anlamıyla Fransızsınız. O durumda yapmanız gereken ise tezgahta duran bardağın ebadını elinizle işaret ederek ve “Ih, ıh” diyerek göstermek.

Muzlu sütünüzü içtiniz mi? Aferin. Kazım Büfe’nin şalgamını da deneyin. Adana’daki en iddialı şalgamlardan biri de burada. Şimdi yavaş yavaş yağlı Adana kebaplarına doğru seyr-ü sefere başlayabilirsiniz. Emin olun Adana lezzet turunuzda içtiğiniz muzlu süt çok ama çok işinize yarayacak.

Adana’dan dönerken iki konu kafamızda soru işaretleri bıraktı. Muzlu Süt ve Börek. Bu ikisi Adana gastronomisinde kesinlikle gözden kaçırılmış fenomen yemekler.

Aman siz siz olun; gözden kaçırmayın diye bu yazıları yazıyoruz!

Vesselam.

Kazım Büfe Adana

Kazım Büfe
Cemalpaşa, Toros Cd. No:32, 01120 Seyhan/Adana
Tel: 0322 4582946

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir