DönerFatihİstanbulNE YİYELİM

Aksaray’da En İyi Suriye Usulü Tavuk Döner (Şavurma) Nerede Yenir? Anas Chicken, Aksaray, Fatih, İstanbul

Kim ne derse desin, adamlar bu işi çok iyi biliyor. Özel marine ettikleri dev tavuk dönerine bir de yine Suriye usulü hardallı sarımsaklı ve mayonezimsi/sarımsaklı, yoğurtlu sos ekleyerek tavuk döner olayını kelimenin tam anlamıyla nirvana’ya ulaştırıyorlar. Kimden bahsediyoruz? Aksaray’daki tavuk döner (şavurma) ve tavuk kızartma konusunda uzman Anas Chicken’dan…

Tamam biz de yıllardır tavuk döner nedir biliriz. Ekmek arası tavuk döneri yıllarca Türkiye’de büfelerde çok yedik. Severiz de; lakin o özel lavaş, bir de işin içine Suriye ekmeği girince bambaşka bir boyuta ulaşıyor. 

Savaş başlamadan evvel Suriye’ye gidip orada bu lezzetleri tatmayı çok istemiştik. Nasip değilmiş. Fakat artık en doğru örneği ile bu özel lezzetler İstanbul’da ayağımıza kadar geldi. 

Suriye ekmeğine bayılan bizler, o ekmeğin içine özel soslu tavuk dönerin (şavurma diyorlar) de girişiyle bu lezzete meftun olduk. Hele bir de Aksaray’da bu işi kurumsal olarak, titizlikle ele alan Anas Chicken ile tanışınca hepten meftun olduk.

Öyle ki sadece tavuk döner (şavurma) yiyeceğiz diye gittiğimiz mekanda, özel marine ettikleri tavuk kanatlarını, butları ve kemiksiz tavuk kızartmalarını görünce aklımız hepten uçtu, gitti. 

Anas Chicken’ın sadece şavurmada değil, (bundan böyle şavurma diyeceğim, çünkü nitelik anlamında bizim tanıdığımız dönerden çok farklı) tavuk konusunda uzman bir lokanta olduğunu anladık. Gerçekten tavuk kızartmaları da “Benim!” diyen tüm tavuk kızartmacılara taş çıkartacak nitelikte. Yer yemez, şikemperver tüm dostlara, tanıdıklara telefon açıp “Gel de burada bir tavuk kızartma ye ve farkı gör mirim!” diyerek fısıltı gazetesi şeklinde tavsiyelerde bulunmaya başladık. Tavuk parçalarını özel soslara, karışımlara, unlara batırıp çıkarıyorlar.

Şimdi gelelim Anas Chicken’a… Anas Chicken gerçek bir Suriye döner/şavurma lokantası. Dolayısı ile kendinizi kelimenin tam anlamıyla Suriye’de gibi hissedebilirsiniz. Tüm lezzetler kendi ülkelerindeki lezzet unsurları ne ise (lavaştan, soslara kadar) aynı şekilde hazırlanıyor. Biz Anas’ın Yusufpaşa şubesine uğradık. İlk şubeleri ise hemen 50 metre ileride büfe şeklinde bir mekan olarak açılmış. Hala aynı şekilde hizmet vermeye devam ediyor. Her ikisi de İstanbul Aksaray’da… Biz ziyaret ettiğimizde Anas Chicken’nın İstanbul’da toplam beş şubesi vardı. Beyoğlu, Eminönü, Kayaşehir ve Aksaray’daki bu iki şube… Talep de çok. Hızlıca çoğalacağını düşünüyoruz. 

(Harbiyiyorum Instagram hesabımızda Anas Chicken IG TV videomuzu izleyebilirsiniz. Harbiyiyorum’u Instagram’dan takip etmeyi unutmayın.)

Hasılı hayat lezzetli bir tavuk dönere ulaşmak için çok kısa. Bu kısa ömüre Anas Lokantası tavuk konusunda kesin çözüm bulmuş diyebiliriz. 

Ah Ah! O soslardan mümkün olsa da keşke eve de götürebilsek. O sarımsaklı sos kadar tavuğa yakışan bir sos daha önce görmedik.

Tüm tavuk döner sevicilere Anas Chicken‘dan şavurma yemelerini tavsiye ederiz.

Vesselam. 

Anas Chicken Yusufpaşa
Molla Gürani, Turgut Özal Millet Cd No:4/3, 34093 Fatih/İstanbul
Tel: +905510444444

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir