Hamur İşiKievNE YİYELİMPişi

Kiev’de En İyi Sosisli Pişi (Kiev Böreği) Nerede Yenir? Kyivska Perepichka, Kiev, Ukrayna

Ukrayna Kiev’in En Meşhur Sokak Lezzeti

Hey gidi hey! Kim derdi ki bizim meşhur pişi sen tut Ukrayna’nın başkenti Kiev’de en ünlü bir sokak lezzeti ol. Yeni bir şey daha öğrenip, bir yaşımıza daha girmenin haklı gururunu yaşıyoruz! Ülkemizde insanlar bir biri ardına “özünde bir pişi” olan lokmacı dükkanı açmak için sıraya gire dursun, Kiev’de yerli halktan tutun da turistlere kadar herkes bu sosisli pişici için sıraya giriyor. İsmi: Kyivska Perepichka. Kiev’de mutlaka uğramanız gereken lezzet noktalarından biri. Ukraynalılar bu sokak lezzetine Kiev Böreği diyor.

Bizi 13 yıldır takip edenler bilir; sokak lezzetleri bir ülkeye/şehire gittiğimizde en başta ilgimizi çeken yerlerin başında gelir. Hatta bir şehrin gastronomisinin gelişkinliğini o şehrin sokak satıcılarının sayısı ile ölçeriz. Kiev’de enteresan biçimde en bilinen sokak lezzeti de bu Sosisli Pişici, yani Kiev Börekçisi. Ayaküstü yediğiniz sosisli pişinizi yedikten sonra bir tane daha söyleyeceğinize eminiz. Sonra da diyeceksiniz ki; “Yahu bu Türkiye’de neden yok!?” Ya da.. “Biz bunu neden daha önceden düşünmedik.” Veyahut; “Biz zaten bunu biliyoruz, gaynım bunun aynısının güççüünü yapar, kendisi Kayserili de.

Öncelikle bu kızartma pişinin özelliğine gelelim…

Anthony Bourdain Bile Burada Yemiş!

İçinde yumuşak acısız bir sosis olan pişi düşünün. (Şimdi sosis deyince muhtemelen domuz olabilir, evet. Lakin sosis için iddia edilen içinde sadece dana ve tavuk eti olduğu…) İçine bir sosis sığacak kadar büyük bir pişi bu. Oldukça da lezzetli. Tok gittik. Bir tane yedik, hemen ardından bir tane daha söyledik. Bakınız Anthony Bourdain Kyivska Perepichka ve sosisli pişileri için “Donutlu hot dog gibi. Bunların iki tanesi Paula Deen’i öldürebilir.” demiş. İşte gördüğünüz gibi kültüründe pişi olmayan biri için doughnut (donut) benzetmesi olağanüstü doğru bir benzetme. Allah rahmet eylesin Anthony Bourdain bu yeme-içme işlerinde yaklaşım ve enerji anlamında doğru adamdı.

Neyse efendim, biz ikişer tane yedik. Bayıldık. Sokağa atılmış kokteyl masaları var, onların üzerinde sosisli pişilerinizi yiyip yola devam edebiliyorsunuz. İsterseniz yolda yürürken de pişilerinizi imha edebilirsiniz. Neticede 5-6 ısırıklık iş var. Kızartma olduğu için plastik poşet içerisinde servis ediliyor. Böylece elleriniz yağlanmıyor. İşte Kiev Böreği kısaca böyle bir lezzet.

Kiev’de 40 yıldır hizmet veren mekan hem Kievliler için hem de turistler için önemli bir lezzet noktası haline gelmiş. Öğlen saatleri ile birlikte önünde bir kuyruk oluşuyor ama merak etmeyin bu sıra çok süratli ilerliyor. Bir bakmışsınız sosisli pişilerinizi elinize vermişler.

İşte böyle!

Sosisli pişi (Kiev Böreği) bizde adeta “elma şekeri” bulmuş çocuk sevinci yaşattı. Kurbağa bacağı yedikten sonra burada bizim kültürümüze de tanıdık gelen bu lezzeti tatmak, Kiev’de Türk kahvesi içmek gibi bir şey.

Yani ne diyelim?

İlk Kiev, Ukrayna yazımız önerimiz hayırlı ve de uğurlu olsun.

Bu salgın nedeni ile tam 18 ay sonra yurtdışına çıkabildik. Yurtdışı yazmayı özlemişiz vesselam.

Not: Ey Türk gençliği! Başka ülkelere dininin sana zorunlu kıldığı şeylerin aksini yapmaya coşkuyla giderken farklı şeyleri yemeyi de unutma. Sadece döner yersen, dönüşte de anıların sadece döner kadar olur!

Vesselam.

Kyivska Perepichka
Bohdana Khmel’nyts’koho St, 3, Kyiv, Ukrayna, 02000
Tel: +380442347235

Harbiyiyorum Youtube Kanalımıza Abone Olmayı Unutmayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir