BalıkesirKöfte

Altınoluk’da Köfte Nerede Yenir? Köfteci Çavuş, Edremit, Balıkesir

Merhaba!

Merhaba diye köfteci yazısı başlangıcı mı olur Allah aşkına? Arkadaş, hepimiz Instagram yazarlığına bağladığımızdan bu yana iyice şaşırdık. Geçici mecralara hallenen insanoğlu anlamlı bilgi aramaya çalıştıştığı andan itibaren Google’a girdiğini unuttu. Halbuki işte şu anda buradasınız ve bu yazıyı okuyorsunuz. Muhtemelen de Google’da arama çubuğuna Altınoluk’ta ne yenir falan diye yazdınız.

Allah Google’dan razı olsun!

Şimdi efendim size bir Ayvalık-Cunda gezimiz sırasında bulduğumuz köfteciden bahsedeceğiz. İsmi Köfteci Çavuş. Nam-ı diğer Kasap Çavuş. Altınoluk’un Avcılar köyünde yol kenarında kocaman bir köfteci. Mönüsünde sadece köfte yok etleri ve sucuğu var, ciğer şişi var. Adeta bir steakhouse. Ama değil, köfteci demişler kendilerine… Yani köftesi 10 numara. Bir de ciğer şişi 10 numara. Pammık gibi…

Balıkesir'de Köfte Nerede Yenir?

Biz köfte ve ciğer kombo yaptık. Köfte siparişimiz hemen geldi. Yumuşak, orta-az pişmiş ve dolayısıyla da suluydu. Hatta suyu sadece içinde değil, kayık biçimindeki köftelerin üzerinde de birikmişti. Yanında bir adet ızgara biber ve zeytinyağıyla seyreltilmiş orta acı domates/biber salçası ile birlikte servis ediliyor. Acı biber sosu da bu bağlamda enfesti!

Kış mevsiminde gittiğimiz için Köfteci Çavuş‘ta domates servis edilmemesini çok profesyonelce bulduk. Normalde mevsiminde söğüş domates de köftelerle beraber servis ediliyormuş. Yani bu adamlar işi biliyor anlamına geliyor bu. Bu çavuşun askeri hiç düşünmeden olunur!

Hele bir de yanlarında verdikleri şişe ayran (Özerhisar) işletmenin lezzete verdiği önemde kalitesini unsurlardan bir diğeri. Ayrandan iki şişe içtik. Keşke İstanbul’da (Pendik dışında da olsa) dedik. Şişe ayran vermek bu kadar zor mu yahu? Bizim için ızgara yanına şişe ayran sunan işletme sorgusuz sualsiz direk gözümüzde devleşiyor.

Köfteci Çavuş - Altınoluk Avcılar

Sloganları da pek hoş “Ekmek değil, et yemek için bekleriz!” Gerçekten köftede ete doyduk. Hatta dayanamadık bir köfte ve ciğer şiş kombo daha söyledik. Sonra da bize böyle lezzet noktalarını bulmamızı sağlayan rabbimize şükrettik.

Akabinde Cunda’ya dönüşte yolda bir uykumuz geldi mi? O kadar köfte ve ayrandan sonra normal tabii.

Eğer yolunuz Edremit’ten geçiyorsa, Ayvalık ya da Cunda seyahatindeyseniz Köfteci Çavuş’a mutlaka uğrayın deriz. Her ne kadar biz gittiğimizde servis yapan kızın içi geçmiş olsa da (kusura bakma abla ama öyleydin valla) köftelerinin ve ciğer şişlerinin içlerinin geçmediğinden emin olabilirsiniz.

Bizden de bolca selam götürün!

Köfteci Çavuş - Altınoluk

Köfteci Çavuş
Avcılar Mahallesi. Serhat Sokak. No:107 (Avcılar Köyü Sapağı) Edremit – Balıkesir
Tel: 0266 3780075

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir