Diğer Listeler

Amerikan Mutfağından 7 Tuhaf Yiyecek

Amerikan Mutfağından 7 Tuhaf Yiyecek

Macera dolu Amerika! Halkı da çok çeşitli olduğundan gerek, Amerika bir çok mutfağın birleştiği bir alan. Asya mutfağından, İtalyan mutfağına kadar aradığınız her şeyi, belki de kendi ülkesinden daha lezzetli haliyle, yiyebileceğiniz bir ülke Amerika. Nüfusu da düşününce ister istemez mekanlar arası rekabet artıyor, iş farklılığa dönüyor.

Farklı olmaya çalışmalarından diye umduğumuz, bizlere tuhaf geldiği kadar sizlere de tuhaf gelecek 7 tuhaf Amerikan yiyeceği var karşınızda. Benim midem hassas, değişik şeylere gelemem diyorsanız şimdiden hazırlıklı olmanızı öneririz. Çünkü bunlar waffle ve tavuk ikilisine benzemiyor… Bakalım bizlere tuhaf gelse de, müptelası olanların olduğu bu yiyecekler neler.

1. Fıstık Ezmeli Pizza

John’s Incredible Pizza adlı bir mekan adının hakkını vererek inanılmaz bir pizza hazırlamış. Peynir katmanın altında, bildiğimiz domates sos niyetine fıstık ezmesi sürülmüş. Gerçekten inanamıyoruz. Tuhaf olan kısmı da, oldukça tüketilen bir pizza çeşidi olması.

2. Istakozlu Dondurma

Körili, ıspanaklı, sarımsaklı dondurma duymuştuk. Fakat ıstakozlu dondurma seviyeyi dağlara, uzaylara çıkartıyor. Bizim güzel koyun, inek sütünden yapılan dondurmalarımızın gözünü seveyim. Ben & Bill’s Chocolate Emporium isimli bir mekanın ürünüymüş. İçindeki kıtır kıtır ıstakoz var.

3. Jöle Salata

Bu Amerika’da bir ailenin eski nesilli bir tarifiymiş. Misket limonlu jöle içinde; lahana, yeşil zeytin, turşu gibi malzemeler var. Bunu gördükten sonra bana kömbe, güllaç öğreten ananemin ellerinden öptüm. Ne varsa Türk mutfağında var arkadaş…

4. Bufalo Etinden Sosis

Marketteki sosislere güvenmeyip, buram buram kasap sosisi arayan bizler bir kenara; bufalo etinden sosis yapanlar bir kenara. Angus ithal edeceğimize keşke hayvancılığımıza sahip çıkıp dana, kuzu filan ihraç etsek. Hem sevaba gireriz, hem ülke kalkınır.

5. Haşlama Yer Fıstığı

“Amerika’da neden bu kadar fıstık ezmesine alerjisi olan insan var?” sorusunun cevaplarına değiniyor bunun benzeri ürünler. Yer fıstığını bir haşlamadığınız kalmıştı dedik, demez olaydık. Hayır bir de insan istemeden lezzeti nasıldır diye düşünmeye başlıyor.

6. Domuz Pastırmalı Milkshake

Milkshake kelime olarak çevrildiğinde; “şurupla karıştırılıp çalkalanmış süt” oluyor. Bu kelimeye de selfie-özçekim gibi bir karşılık bulmak gerekiyor. Okuyucular bu yazının altındaki yorum kısmına mikshake için Türkçe önerilerini bırakabilirler. Pastırmalı milkshake için ise diyecek sözümüz yok, görüyorsunuz. Tatlı-tuzlu karışımını sevenler için ideal olduğunu da kabul edelim.

7. Kızarmış Tereyağı

Tereyağının faydalarından bahsetmeden duramayan, elinde olsa çaya bile karıştıracak Canan Karatay kızartıldığını görse mesleği bırakır. Tereyağını al; sıcacık ekmeğin arasına sür, peynirini koy, domatesini yeşilliğini koy ye. Bu tereyağı sana ne etti Amerika?

Kaynak: BuzzFeed Food

 
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir