En İyilerLİSTELER

Anadolu Yakası’nın En İyi 7 Sıcak Çikolata Mekanı

Soğuk kış günlerinin en iyi alternatiflerinden birisi şüphesiz sıcak çikolata. Sıcak çikolata; eritilmiş çikolata veya toz kakao, sıcak süt, su ve şekerden oluşan, kış aylarının vazgeçilmez sıcak içeceği. Keyif için tüketilmesinin yanında, sağlık açısından da birçok faydası söz konusu. Tabii her şeyde olduğu gibi dozunda tüketildiği zaman. Araştırmalara göre sıcak çikolata, sağlığa faydası olan yüksek oranda antioksidan ihtiva ediyor.

16. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar sıcak çikolatanın, hem bir içecek hem de bir ilaç olarak değeri vardı. Kâşif Francisco Hernández, çikolatalı içeceklerin yüksek ateşi ve karaciğer hastalığının tedavisinde yardım ettiğini yazmıştır. Diğer bir kâşif Santiago de Valverde Turices; büyük oranda sıcak çikolata göğüs rahatsızlıklarını ve daha küçük oranlarda mide düzensizliklerinin tedavi edilmeleri için yardımcı olduğunu inanmıştır.

Dediğimiz gibi günümüzde kış aylarında içimizi ısıtacak, keyif verecek böyle içeceklere ihtiyaç duyuyoruz. Kahveden ziyade biraz şekerli bir şeyler içmek istiyorum diye düşündüğümüzde aklımıza ilk olarak salep ve sıcak çikolata geliyor. Sıcak çikolata artık sadece çikolatayla kalmıyor, içine çeşitli şuruplar veya çikolata parçaları da eklenip servis yapılabiliyor.

Tadına vara vara keyfini çıkarmak isteyenler için; İstanbul Anadolu Yakası’nın En İyi 7 Sıcak Çikolata Yapan Mekanı‘nı sıraladık. Bol sıcak çikolatalı keyifli bir kış diliyoruz. Bu arada sıcak çikolatayı sıcak havalarda da içenlere saygımız sonsuz :)

İşte içleri en az sıcak çikolata kadar ısıtan, sıcak çikolatayı sadece çikolatadan ibaret görmeyen, seçtiğimiz mekanlar…

1- Çikolata Kahve, Üsküdar

Çikolata Kahve İstanbul Üsküdar’da bir tarihi mekanda yer alıyor. Tadı damağınızda bırakacak cinsten sıcak çikolatasına; tabiri caizse ‘sıcak çikolatanın hası’ diyebiliriz. Mekan, büyük bir köşk içinde bulunuyor. Osmanlı kültürünü her anlamıyla hissettiren samimi bir işletme. Yaz akşamları teras katının deniz manzarası kahve veya sıcak çikolata içip izlemek için ideal bir mekan. Yemek servisi yok. Kahve çeşitleri ve sıcak çikolatası ile ünlü. Ancak sıcak çikolataya ona ulaşmak o kadar da kolay değil, sıra beklemeniz gerekebileceğini hatırlatalım. Ayrıca sadece nakit ödeme alınıyor. Kredi kartı geçmiyor, önemli bir detay…

Adres: Çengelköy Mahallesi, Albay Hüsamettin Ertürk Sokak, Derecik Sokağı No: 1/A, 34000 Üsküdar/İstanbul
Telefon: 0216 422 25 33

2- Maia Chocolates, Çengelköy

Alice, Anka ve Saksı tatlısının şık sunumuyla ön planda olduğu rengarenk bir çikolatacı Maia Chocolates. Çengelköy sahilinde deniz havası eşliğinde sıcak çikolatanızı yudumlayarak içinizi ısıtabilirsiniz. Çikolatalarının tümü el yapımı. Türk kahvesi ve el yapımı çikolatalı pasta ikilisini tavsiye ederiz. Küçük, dekoru güzel, sakin nezih bir yer. İlgili platformlardan evlere servisi de var.

Adres: Çengelköy, Çengeloğlu Sk., 34680 Üsküdar/İstanbul
Telefon: 0216 318 34 74

3- Moda Çikolatacısı, Kadıköy

Moda çikolatacasının bir çok çikolata çeşidi var ve hepsi el yapımı. Sıcak çikolatalarının ünü de buradan geliyor. Ürünlerinin hepsi taze ve dilerseniz dilerseniz mekanda ürünlerin yapılışını izleyebiliyorsunuz. Çok ayrı bir keyif. Sıcak çikolatanızı yudumlarken, oturduğunuz yerden çikolata yapımını izlemek denenmesi gereken keyifli deneyimlerden biri. Adı çikolatacı ama kahvaltı da var ve en az sıcak çikolatası kadar nam salmış durumda. Kruvasan ve Belçika waffle da öneririz. Fiyatlar bir tık yukarıda.

Adres: Caferağa, Şair Nefi Sk. No:24, 34710 Kadıköy/İstanbul
Telefon: 0 533 815 66 32

4- Caribou Coffee, Caddebostan

Caribou Coffee dünyanın en büyük kahve zincirlerinden biri. İstanbul’da ve Türkiye’nin çeşitli illerinde bir çok şubeleri bulunuyor. Caribou Coffee birçok ülkeden yüzlerce değişik kahve çekirdeğinden kahveleri müşterilerine sunuyor. Bağdat Caddesi’nde Caddebostan ışıklarda bulunan Caribou Coffee’nin sıcak çikolatası denemeye değer. Ayrıca kahveleri lezzetli, tatlıları leziz. Sıcak çikolata sevmeyenler, Americano, Latte ve filtre kahveyi de tercih edebilir.

Adres: Çamfıstık Sok, Bağdat Cd. No:305, 34726 Kadıköy
Telefon: 0 216 385 19 81

5-Vanilin Chocolate, Kuzguncuk

Vanilin Chocolate, el yapımı, doğal, katkısız çikolatalar üretiyor. Mekan küçük ama lezzeti büyük cinsten. Sıcak çikolatayı değişik çikolata çeşitleriyle hazırlıyorlar. Birini mutlaka sevmeniz olası. Çikolata tabakları, paket çikolataları ve kahveleri denemeye değer. İnternet sitelerinden de satışları mevcut. Her çeşit çikolatayı her an bulmak mümkün olmuyor çünkü talep fazla ve katkısız ürünler olduğu için stoklar fazla değil. Yolunuz düşerse mutlaka uğrayın.

Adres: Kuzguncuk, İcadiye Cd. No:78, 34674 Üsküdar/İstanbul
Telefon: 0 216 391 43 63

6- Asuman Kadıköy

Asuman oldukça popüler bir mekan haliyle hep çok kalabalık oluyor. Çikolatalarını denemek için uzun süre sıra bekleyenler var. Çikolatalar ve ürünler her daim taze. Sıcak çikolataları oldukça seviliyor. Asuman tatlısı da çok meşhur ama Piraye tatlısını da deneyin deriz. Fiyatlar biraz pahalı ama yediğinize pişman olmuyorsunuz.

Adres: Caferağa Mah, Şair Nefi Sk. No:9/a, 34710 Kadıköy/İstanbul
Telefon: 0 216 338 69 54

7- Godiva Belgium, Kadıköy

Godiva seçkin bir Belçika çikolatası ve çikolata ürünleri üreticisi olarak tüm dünyada tanınıyor ve yüzlerce şubesi var. Godiva, 94 yıl önce Brüksel’de ünlü çikolata ustası Joseph Draps tarafından, efsanevi lider Lady Godiva’nın onuruna kurulmuş.

Çikolata,kahve ve tatlılarının yanında sütlü sıcak çikolata çok tatlı iken, bitter sıcak çikolata ve kahveli sıcak çikolata daha az şekerli. Ama hepsi lezzetli ve denenmeyi hak ediyor. Yılbaşı, özel gün ve özel çikolata paketleri de insanı cezbeden türden.

Adres: Suadiye, Bağdat Cd. No:412, 34740 Kadıköy/İstanbul
Telefon: 0 216 380 32 33

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir