En İyilerLİSTELER

İzmir’in En İyi 7 Salep Adresi

Tamam İzmir’de güneş hiç kesilmiyor ama “salep ruhu” diye bir sezon her halükarda var. Soğuk havalarda elimizden düşürmediğimiz, afiyetle içtiğimiz sıcacık salep aslında salepgiller familyasından gelen otsu bir bitki çeşidi. En az kahve ve çay kadar da geleneksel olan ve kış aylarında en sık tüketilen içeceklerimizden birisi. Ayrıca dondurmaların da temel maddelerinden biri.

İzmir’de salep içilecek en iyi 7 mekanı yazdık. Huzurlarınızda İzmir’in en iyi salep mekanları…

1- Mennan Pastanesi

Mennan Pastanesi 86 yıllık bir geçmişe sahip. İzmir’in köklü pastanelerinden. Salebi dillere destan. Yılların tatlıcısı olan Mennan Patanesi’nin tatlıları da ünlü. Özellikle keşkül, dondurmaları ve kazandibi favoriler arasında. Salebi günlük sütten ve gerçek çekirdek salepten yapıyorlar.

Adres: Alsancak, 899. Sk. No:30/A, 35250 Konak/İzmir
Telefon: 0 232 483 22 80

2- Teleferik Aile Çay Bahçesi

Teleferik Aile Çay Bahçesi’nin salebiyle birlikte manzarası da oldukça ünlü. Salebinizi, çayınızı, kahvenizi içip lezzetli yemekler yiyebileceğiniz bir mekan. Sahipleri çok naif insanlar. Yiyecekler kaliteli ve lezzetli.

Adres: Teleferik Mahallesi Sakarya Cad, Ejder Sk. No:4, 35330 Balçova
Telefon: 0 232 277 45 42

3- Lozan Pastanesi

Konum ve lezzet itibari ile İzmir Konak’ta yer alan Lozan Pastanesi’nin imalathanesi de hemen yanında. Ürünler hep taze. Sirkülasyon fazla olduğu için bayat ürün olma şansı yok. Lozan Pastanesi’ne yolunuz düşerse salebini mutlaka deneyin. Yanında özellikle pastalarını ve pavlovası da deneyebilirsiniz. Fiyatlar ortalamanın biraz üzerinde.

Adres: Alsancak, Konak Mahallesi, Plevne Blv. No:25/E, 35220 Konak
Telefon: 0 232 421 43 07

4- Bostanlı Sultan Köşkü

Bostanlı Sultan Köşkü; Kabak çekirdekli salep içtiniz mi hiç? Bostanlı Sultan Köşkü, salebi üzerinde kabak çekirdeği ile servis ediyor. Denemenizi tavsiye ederiz. Mekan ayrıca çok otantik. Klasik ve yeni tarz nargile arıyorsanız da Bostanlı Sultan Köşkü doğru adres. Üst katında piyano var. Duyumlarımıza göre piyano çalmak isteyenlere izin var.

Adres: Bostanlı, 1819. Sk. 38/A, 35540 Karşıyaka/İzmir
Telefon: 0 232 337 00 21

5-Tarihi Asansör Restoran & Kafe & Bar

Tarihi Asansör Restoran & Kafe, enfes manzarasıyla İzmir’deki Tarihi Asansör’de bulunuyor. Restoran genelde evlilik teklifi mekanı olarak kullanılsa da o manzaraya karşı salep içmek büyük keyif. Manzarasıyla da ünlü olan bu mekanda daha çok kahve, bira-patates öneriliyor. Tabii zevk meselesi ama gündüz manzarası geceye göre çok daha güzel görünüyor. Ortam çok kaliteli, müzikler hoş. Yolunuz düşerse uğramalısınız.

Adres: Turgut Reis, Şht. Nihatbey Cd. 76/A, 35000 Konak/İzmir

6- Reyhan Pastanesi

Reyhan Pastanesi İzmir’in en eski pastanelerinden biri. Yıllardır kalitesini, çizgisini hiç bozmayan mekanlardan biri. Fiyatları kalitesi oranında biraz yüksek ama ürünler hakkını veriyor. Salebi de, pastaları da denemeye değer. Salebi dışında bergamutlu çayını da mutlaka denemelisiniz.

Adres: Kültür Mh, Dr. Mustafa Enver Bey Cd. No:24, 35220 Konak/İzmir
Telefon: 0 232 700 19 65

7- Özsüt Select

Özsüt’ün bir çok şubesi var. İzmir Alsancak’ta bulunan Özsüt Select de bunlardan biri. Saleple birlikte Paris Antep, Pino Colada özellikle favorileri lezzetlerinden. Mekan çok lüks tasarlanmış, her damak tadına uygun bir lezzet var.

Adres: Kültür, 1382. Sk. No:26/A, 35220 Konak/İzmir
Telefon: 0 232 502 50 72

En yeni lezzet ve mekan keşifleri için HarbiYiyorum Youtube kanalımızı takip etmeyi unutmayın.

One thought on “İzmir’in En İyi 7 Salep Adresi

  • Yusuf İşanlarlar

    merhaba öncelikle haber için teşekkürler fakat yazı yanlış olmuş kabak çekirdegi degil kavrulmuş traş badem SULTAN KÖŞKÜ

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir