En İyilerLİSTELER

Ankara’nın En İyi 7 Salep Adresi

Salep deyip geçmemek lazım, sütü, kıvamı, içeriği hatta kaynama süresi bile önemli. İstanbul’un En İyi 7 Salep Mekanı ve İzmir’in En İyi 7 Salep Mekanı ardından Ankara’nın da en iyi salep adreslerini sizler için derledik. Başkent’e yolunuz düştüğünde mutlaka bir salep için. Ankara’nın soğuğu meşhurdur ve salep ısınmak veya sıcak bir mola vermek için güzel bir seçenek ama araştırmalarımız neticesinde anladık ki salep Ankara’da çok fazla tüketilmiyor, onu da belirtmek isteriz.

İşte size Ankara’da En İyi Salep İçebileceğiniz Mekanlar.

1- Timboo Cafe Armada

Timboo Cafe’nin Ankara’da bir çok şubesi var. Biz Armada şubesini yazmak istedik. Timboo’ nun menüsü ve çocuklara sunduğu imkanlar hayli ilgi çekici. Salebi çok lezzetli olmakla beraber yemek menüsü de oldukça iddialı. Fiyatları da performansa oranla aynı paralelde ve beklentilerinize göre ortalamanın üstünde olabilir. Yüzde 8 (%8) de servis ücreti alıyorlar. Oldukça renkli bir menüsü ve sıcak bir atmosferi olan ilginç bir mekan.

Adres: Beştepe Mahallesi, Söğütözü Caddesi, No:4/34 Armada Alışveriş ve İş Merkezi, 06560 Yenimahalle/Ankara
Telefon: 0 312 219 01 10

2- Faralya Kafe

Faralya Kafe’nin kumda pişen kahvesi ünlü ama salebi de denenmeye değer. Bol tarçınlı, çekirdekli veya sade olarak servis ediliyor. Öğlen ve akşamları canlı müzikleri var. Arkada bahçesi de var. Faralya güneşin doğuşu anlamına geliyor ve mekan duvarlarında faralya figürlü süsler var.

Adres: Hacettepe, Sarıkadı Sk. No 20, 06060 Altındağ/Ankara
Telefon: 0 312 312 67 99

3- Last Penny Büklüm

Last Penny keyifli vakit geçirebileceğiniz, sakin ve huzurlu bir yer. Salebi lezzetli, sıcak bir içecek tercih edenler için lezzetli bir seçenek. Tek dezavantajı vejetaryen ve veganlar için çok bir seçenek olmaması. Ama alkol ve diğer yemekler açısından portfolyo geniş ve fiyatlar normal. Her zaman ki Last Penny sıcaklığıyla lezzetli bir menüye sahip. Haftasonları açık büfe kahvaltısı var. Canlı müziği var. Yemek yemek isterseniz de köfte ve zerdeçallı tavuklarını deneyebilirsiniz.

Adres: Kavaklıdere, Büklüm Cd No:41/A, 06660 Çankaya/Ankara
Telefon: 0 312 926 07 21

4-fazil-bey-turk-kahvecisi-salep

4- Liva Pastanesi

Liva Pastanesi, uzun yıllardır Ankara’da hizmet veren mekanlardan biri. Atmosferi, dekorasyonu ve konumu oldukça güzel. Salebi ve pastalarıyla ünlü. Çeşit çeşit pastaları mevcut, taze ve lezzetli. İnternet sitesinden daha uygun sipariş verip mağazadan teslim alma şansınız da var. Çocuklar için oyun alanı da mevcut. Salep ve sıcak içecekleri tercih edenler için bir çok çeşit var.

Adres: Kızılırmak, Çukurambar, Muhsin Yazıcıoğlu Cd. 11/A, 06510 Çankaya/Ankara
Telefon: 0 312 284 96 00

5- Mado Podium AVM

Mado Podium AVM’nin ve bütün Mado şubelerinin geleneksel doğal salebi var. Yanında pekmezli tarçınlı ve ballı zencefilli kurabiye, ceviz, kuru üzüm, tarçın karısımı ile servis ediyorlar. Keçi sütü ile yapılan salebin fıstıklı çeşidi de var. Fıstıklı doğal salep de yanında pekmezli tarçınlı ve ballı zencefilli kurabiye ile servis ediliyor. Yolunuz düşerse içinizi ısıtmak için güzel bir seçenek olabilir.

Adres: Mehmet Akif Ersoy, No 60, 61, Podium Avm Bahçe, 06200 Yenimahalle/Ankara
Telefon: 0 312 502 04 63

6- Pirinç Han

Pirinç Han, tarihi bir han. Gezenleri adeta geçmişe yolculuk yaptırıyor. Her katında ayrı bir atmosfer var. Antika ve yakın tarihe ait ne ararsanız bu handa mevcut. Bazı dükkanlar fotoğraf çekmenize izin verirken, bazıları izin vermiyor. Aman mutlaka izin isteyin. Pirinç Han Ankara kalesi civarında yer alıyor. Pirinçhan Kafe’nin özel olarak hazırladığı salepi içmeden de dönmeyin. Hem salep, hem dinginlik bir arada yaşanıyor. Han’ın giriş duvarında ünlü Türk şairi Faruk Nafiz Çamlıbel’in Han Duvarları isimli şiiri yazıyor.

Adres: Necatibey, Pirinç Sk. No:1, 06250 Altındağ/Ankara

7- Ankara Kalesi

Ankara Kalesi, her yönde panoramik şehir manzaraları sunan, kayalık bir tepenin üzerine kurulmuş antik kale. Ankara’da Altındağ ilçesinde bulunan Ankara kalesi hakim konumu açısından Ankara’yı çok farklı noktalardan izlemek isteyenler için güzel bir yer. Belli bir noktaya kadar araç ile gelebiliyorsunuz ama sonrasında biraz yürümek gerekiyor. Ankara kalesinin halka “angarya”yla yaptırılmasından kente Angara adının verildiğini ileri sürenler var. Ankara Kalesi’ne gittiğinizde cami, türbe, halı, kilim, antikacı ziyaretleri yapabiliyorsunuz. İçinde bulunan kafe ve restoranlarda ise salep içip yemek yiyebilirsiniz. Saleplerin sunumu ve lezzeti denemeye değer. Düşünsenize bir elinizde sıcacık, lezzetli, mis gibi bir salep, karşınızda Ankara manzarası. Eşsiz!

Adres: Kale, 06240 Altındağ/Ankara

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir