En İyilerLİSTELERŞarküteri

Anadolu Yakası’nın En İyi Şarküterileri

Soslar, sosisler (hakiki), jambonlar, sucuklar, fümelenmiş ürünler, peynirler ama envai çeşit peynirler, mezeler, şaraplar, gurme ürünler… Şarküteri bizim için aslında çok şey ifade ediyor ve ifade ettiği her şeyi de çok seviyoruz. Sevmeyeni de azdır diye düşünüyoruz zaten. Seveni bol olunca bir liste yapmak da vazife oldu artık. Çünkü sevdiğin şeyleri en iyilerinden almak paha biçilemez.

İşte sizler için Anadolu Yakası’nın En İyi Şarküterileri listesi. Keyifli alışverişler.

1. Kavacık Şarküteri

Kavacık Şarküteri, işletme mezunu bir girişimci olan Ali Fuat Öksüz tarafından kurulmuş butik bir şarküteri dükkanı. Tipik bir aile işletmesi olan mekanın en önemli misyonu Türkiye’nin en iyi butik üreticilerinden ürünler toplayıp bunları en doğal haliyle satmak. Bu da ciddi bir mesai, disiplin ve koleksiyonerlik anlayışı gerektiriyor.

İstanbul’un en iyi şarküterilerinden biri olan Kavacık Şarküteri‘nin Kars kaşarı, Erzincan tulumu, Ezine peyniri çok iyi. Erzincan göbek kaşarı, doğal şirden mayalı dil peyniri ise lezzeti ile öne çıkan diğer peynir çeşitleri.

Kavacık Şarküteri’de en çok satan ürünü Ezine beyaz peyniri. (Denedik, gerçekten çok iyi bu arada) Afyon’dan gelen kıyma ile yaptıkları ev yapımı mantı da dükkanda en çok satılan ürünlerinden. Çünkü mantıyı her gün kendileri üretiyorlar ve bu konuda çok iddialılar. Ayrıca manda sütünden yine kendi üretimleri olan kaymaklarını da sınırlı sayıda yapabildikleri için ‘manda kaymağını‘ kelimenin tam anlamıyla yetişen alıyor.

Şarküteri ürünlerini incelediğimizde sucuğunda *e250  katkı maddesi olmadığını gördük.

Sucuklarını da denemenizi özellikle tavsiye ediyoruz. Buradaki hiçbir ürün sanayi ürünü değil. Afiyet olsun.

Adres: Çubuklu, Orhan Veli Kanık Cd. No:43, 34805 Beykoz/İstanbul
Tel: +905336694095

2. Fümeci SmokeHouse

Trakya bölgesinde yer alan özel çiftliklerde beslenen hayvanların etlerini kullanıyorlar. Organik yemleme yöntemi ile beslenen ve açık arazilerde rahatça dolaşan hayvanların etlerini, İstanbul’daki üretim tesislerinde yoğun el emeği ile tütsüleme işlemine hazır hale getirdiklerini anlatıyorlar. Özel üretim fırınlarda, doğal meşe odunu isinde; katkısız ve tamamen doğal füme etler ve diğer şarküteri ürünlerinde oldukça başarılılar. Füme et geleneğini yaşatma gayesiyle bir araya gelen iki arkadaşın açmış olduğu işletme. Özel üretim fırınlarda, doğal meşe odunu isinde yaptıkları, katkısız ve tamamen doğal füme etleri ve diğer şarküteri ürünleri Fümeci Smokehouse’ta bulmak mümkün.


Adres:
 Barbaros Mah, Zaloğlu Sokağı No:1/1, 34750 Ataşehir/İstanbul
Tel: +902164728282

3. Gourmet Garage

Mehmet Kapan’ın aile mesleği olan gıda toptancılığı ve peynir üreticiliğinden, 1994 yılında Etiler’de 30 m2 lik bir şarküteri dükkanı ile perakende sektörüne adım atmasıyla sektöre giriş yapan markanda İtalya’dan salamlar, İspanya’dan soslar… Hemen hemen her şeyi bulabilirsiniz. Gourmet Garage, mezelerinin çeşitliliği ve ithal zengin şarküteri ürünleriyle yıllardır caddelilerin uğrak alışveriş durağı.


Adres: 
Fenerbahçe, Operatör Cemil Topuzlu Cd. 20/1, 34726 Kadıköy/İstanbul
Tel: +908506226469

4. Ecevitler

Zengin gastronomik zenginliğiyle bilinen Kastamonu’nun Küre ilçesinden Kadıköy Çarşısı’na uzanan Ecevitler’in hikâyesi 60 yıldan eskiye dayanıyor. Yıllara meydan okuyan şarküterilerden biri Ecevitler ve şimdilerde üçüncü nesil iş başında … Seçme ürünler, gurme ürünler, mezeler ve daha nicesi… Kadıköy’de bizim de favori şarküterilerimizden biri.


Adres:
 Caferağa, Güneşli Bahçe Sk. 12/A, 34710 Kadıköy/İstanbul
Tel: +902163459595

5. Gözde Şarküteri

1986’dan bu yana aynı kalitede hizmet veriyorlar. Özellikle meze konusunda oldukça iddialı bir adres burası. Kurucusu Mehmet Gündüz, 70’lerde Rum ve Ermeni ustalarından mezelerin lezzet sırlarını öğreniyor. Seyyar meze satışıyla başlayan kariyeri şimdilerde Kadıköy Çarşısı’ndaki dükkanda onlarca çeşit meze, peynir, zeytin ve sayısız şarküteri ürünlerin satışıyla devam ediyor. Midye dolma ve yaprak sarması çok beğeniliyor.

Adres: Güneşli Bahçe Sok. No:8 Kadıköy Balıkçılar Çarşısı, 34710 Kadıköy/İstanbul
Tel: +902163460240

6. Nezih Gurme Market

Kendi üretim şarküteri ürünlerinin yanı sıra çok çeşitli şarküteri ürünü ve et çeşitliliğine sahipler. Gurme ürün sevenlerin müdavimi olduğu şarküteride 70 çeşit peynir, 25 çeşit zeytin, taze günlük kaymak, özel köy yumurtaları, tereyağ ve doğal reçel çeşitleri 1962’den bu yana başarıyla sunuluyor.

Adres: Suadiye, Kazım Özalp Sk. No:18, 34740 Kadıköy/İstanbul
Tel: +902163026735

7. Murat Çiftliği Şarküteri

Anadolu yakası iyi şarküteriden yana zengin. Murat Çiftliği de onlardan biri. Türkiye’den seçme, dünyadan ithal bir çok ürünü özenle sunuyorlar. Çanakkale peynirleri, Kastamonu pastırması öne çıkan lezzetlerinden…

Adres: Fenerbahçe, Operatör Cemil Topuzlu Cd. 43/A, 34726 Kadıköy/İstanbul
Tel: +902163691115

8. Nebyan Doğal

Kırsalda kalkınma, kentlerde gerçek gıda mottosuyla Karadeniz yaylalarında yüzyıllardır dedelerimiz tarafından devam ettirilen yaylacılığı, doğal hayvancılığı size tanıtıyoruz diyor Nebyan Doğal ekibi. Karayaka koyununu özenle yetiştiren markanın süt ürünleri de yine aynı hayvanların sütlerinden peynir, tereyağ, kaymak da lezzetiyle öne çıkıyor. Çekmeköy ve Fenerbahçe dükkanları haftanın 7 günü açık.

Adres: Merkez Mahallesi, Itri Sokak. No: 2/A, Çekmeköy
Tel: 0850 305 33 55 (Dahili 1)

9. Dilek Şarküteri

Suadiye’de yıllardır aynı reçetelerde iyi meze yapıp sunan bir adres. Küçük dükkanlarının tezgahlarına özenle dizilmiş şarküteri ürünleri göz dolduruyor. Amerikan salatası ve sarması semtin en sevilen lezzetlerinden.

Adres: Ayşe Çavuş Caddesi No:12A 34740 İstanbul
Tel: +90 216 372 27 52

10. Kargılı Şarküteri

2000 rakımdan özenle getirdikleri tulum peynirlerinin müdavimi çok. Peynir dışında yayla balı, Kayseri pastırması ve onlarca yöresel ürün sunuluyor. Anadolu yakasında, Sahrayıcedit’te iyi şarküteri ürünü arayanlara bir seçenek de burası.

Adres: Sahrayıcedit Mahallesi, İnönü Cd. İntaş Sitesi No: 16 A L blok, 34734 Kadıköy/İstanbul
Tel: (0216) 802 34 34

Varsa Anadolu Yakası için şarküteri tavsiyelerinizi bekleriz…

Dobra Gül

Gittiği yerler kim olduğunu bilmez. Dobra dobra yazar. 7 kuşak Bolu Mengen'li. Sevdiğini çok sever, sevmediğinin üstünü çizer. Dikkat! Gerçek gurme! Mekanların korkulu rüyası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir