En İyilerLİSTELER

Ankara’nın En İyi 7 Butik (Yeni Nesil) Burgercisi – 2021

Ankara’daki En İyi 7 Butik (Yeni Nesil) Burger Restoranı

Bu grup burger restoranları serbest stilde işletmelerini nasıl ifade etmek istiyorlarsa o şekilde ortaya koyanlar… Menüden, dekorasyona farklı uygulamaları görebileceğiniz, kafa yorulmuş konseptlerin yaratıcıları… Birçoğu yurtdışında yaşamış ve genelde mimar, mühendis gibi eski beyaz yakalı çalışanlar. Yiyecek içecek sektörüne sonradan dahil olmalarına rağmen başarılı lezzetlere imza atan burgercileri bu kez muhabirimiz Ozan Bey Ankara’nın En İyi 7 Butik (Yenil Nesil) Burgerciler kategorisinde sınıflandırdı ve listeledi.

Ankara’daki burgercilerin popülasyon fazlalığı nedeniyle artık tek bir sınıf (burger restoranı) altında değil, alt kırılımlarda ele alınmasının daha doğru olacağını düşündük. Bu sebeple Ankara’daki birçok burgerciyi farklı kategorilerde değerlendirdik. Ayrıca bu listeleri yaparken bir derecelendirme ile değil, alfabetik sıraya göre dizdik. O yüzden sıralamayı bir derecelendirme gibi düşünmeyiniz, bu burgercilerin hepsi bu klasmanda en iyiler kategorisinde yer alıyor. Gerisi zevkler ve renkler…

Evet, ayrıca şunu da biliyoruz. Gönüllerin kahramanı ve herkesin fanatiği olduğu Etmanyak! Önceki Ankara burgerciler listelerimizde “Etmanyak” ismi niye geçmiyor diye sorup durdunuz. Buyrunuz burada geçiyor :)

1- Arquet Burger & Fries

Farklı çeşitleri ile hamburgerciler sokağında kendi çizgisinde özel bir yer edinmiş, dışarıdan bakıldığında davetkar, içeride de ürünleri ile tatminkar bir mekan. Özellikle tavuk ürünleri iddalı.

Adres: Bahçelievler, Azerbaycan Cd. 46/A, 06660 Çankaya/Ankara
Tel: 0312 446 86 84

2 – Big Belly

Yeni açılan ve bu sınıfta etini kömürde pişiren nadir burgercilerden biri Big Belly. Müşterilerin tam gözleri önünde hazırlanan burgerler az çeşitli ama hepsi birbirinden lezzetli. Minicik bir dükkan da lezzet patlamaları yaşamak istiyorsanız tavsiye ederiz..

Adres: Güvenevler, 06690 Çankaya/Ankara
Tel: 0 312 4413380

3 – Boston Express

Sahibi uzun yıllar Amerika’da farklı restoranlarda çalışmış bir bilgisayar mühendisi, kendini bu işe adamış alaylı bir şef. Farklı burger kombinasyonları ile yan atıştırmalıkları enteresan bir menü oluşturmuş. Kısa zamanda markaya tat severleri de bağlamış durumda.

Adres: Sancak, 549. Sk. No: 13 A, 06550 Çankaya/Ankara
Tel: 0 850 305 45 45

4 – Etmanyak Burger & Sosis

Bir helikopter motor tasarımcısı mühendis, kafayı etle bozarsa, sonucu Etmanyak türevi ürünler olur. Daha hamburger dükkanı açılmamışken, eşiyle beraber part time işlettiği et restoranı sayesinde ünü Türkiye’ye yayılan, burgerde ilk defa  kullandığı malzemeler ve türleri başka işletme ve şefler tarafından taklit edilen bir marka Etmanyak. Ekmeğinden, sosuna, etin karışımından, pişirme süresine kadar tüm detayları ince mühendislik kafasıyla düşünülüp üretilen burgerlerinin Ankara dışından müdavimleri çok. Adana kebap için Adana’ya gidiliyorsa, Adana burger için de Ankara’ya gelinir. Her hafta değişen haftanın burgerleri birer klasik ürün olma yolunda. Bu yüzden kesinlikle kaçırılmamalı. Etmanyak birçoğunuzun olduğu gibi bizim de Türkiye’deki favori burgercilerimizden.

Adres: Güvenevler, Farabi Sk. No:39, 06690 Çankaya/Ankara
Tel: 0 312 426 85 58

5- Garaj 55 Burger

1955 model Chevrolet Belair modelinden adını alan markanın keyifli mekanlarında, bu modele ait aksesuarlar etrafında ve yarım kesim Amerikan arabaları içinde retro stili tadım yapabiliyorsunuz. Burgerlerini beyaz ve mürekkep balığı rengi olarak iki ekmek grubu altında sunan işletmenin ürün adları da, Amerikan araç markalarının modellerinden seçilerek özgün bir menü oluşturulmuş. Chevy, Corvette, Mack gibi mesela… Biz bu yazıyı kaleme aldığımızda Garaj 55 Burger’in Ankara’da 3 şubesi vardı.

Adres: İşçi Blokları, Mevlana Blv. No:166, 06530 Çankaya/Ankara
Tel: Konya yolu Opet merkez : 0 312 236 46 55 – Galeria Avm : 0 312 235 36 55  – Odtü Teknokent : 0 312 503 60 63

6 – Pawn Burger & Hot Dog

Ankara’nın ünlü bir restoran blog yazarının açtığı bir marka olan Pawn, ilk yılını doldurmadan başarılı bir şekilde  3 şubeye ulaştı ve Ankara’da 8 şube açmak gibi iddalı bir hedefi var. 7 ‘den 77’ye herkese hitap eden mekanları ve ürün gamı ile popülaritesi yüksek burgercilerden.

Adres: Emek, Bişkek Cd. 25/B, 06490 Çankaya/Ankara
Tel: Emek merkez : 0 312 286 70 07 – Maidan avm: 0 312 512 70 70 – Beysupark : 0 312 225 14 25

7 – The Ganged Smoked BBQ

Restorandan daha çok keyifli ve özenli bir evi andıran dekoru ile bir çok mekandan ayrışan ambainsa sahip bir burger ve et restoranı burası. Kurucuları yurtdışı tecrübelerinden yola çıkarak, çok uzun süren odun ateşinde pişirdiği etlerin yanında hamburger de sunan The Gang ekibi,kendi yaptıkları ekmekleri içinde 8-10 saat pişirilen etin döş kısmından (brisket) tiftikliyerek oluşturdukları ”Pulled Beef Burger”mekanın imza ürünlerden.

Adres: Aziziye, Mesnevi Sokağı No:9, 06690, 06690 Çankaya/Ankara
Tel: Aşağı Ayrancı – 0 532 263 52 54

*Yukarıdaki ismi geçen tüm butik (yeni nesil) burgercilerin konumlarına ve detaylı iletişim bilgilerine Google Haritalardan oluşturduğumuz listeden ulaşabilirsiniz.

Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir