AntalyaCiğer

Antalya’da Ciğer Şiş Nerede Yenir? Ciğerci Eyüp Usta, Antalya

Hayata bir daha gelseydik öyle sanıyoruz ki yine ciğer yemeyi sevenlerden olurduk. Muhtemelen Antalya’da dünyaya gelseydik Ciğerci Eyüp Usta’nın bunda katkısı çok büyük olurdu. Fakat ciğer dediğimiz, hayvanın -yazımızda geçtiği şekilde-  karaciğeri olan organ öyle lönk diye çıplak yenilecek bir şey değil. Yanına soğan olacak ki o ciğerin “mas mas” lığını alsın, biraz da asitli suyu ile ciğerin lezzetini kesifleştirsin ve de sofrayı daha renkli hale getirsin. İşte aslında ciğer yemek biraz da böyle birşey.

Hasılı konuya hızlıca giriyorum; 8 yıldır harbi lezzetin peşinde olan bizler iyi ciğer yeme problematiğini Antalya’ya gelince Ciğerci Eyüp Usta‘da aştık sevgili okur. Siz de bir ciğer severseniz siz de istifade edin diye söylüyoruz.

[wdi_feed id=”1″]

Nedeni ise basit. Ciğerci Eyüp ancak Urfa’da yiyebileceğiniz tarzda koyun ciğeri yapıyor. Ayrıca bunu Mersin vari ciğercilerde olduğu gibi envai çeşit nevale ile birlikte servis ediyor. Dörde bölünmüş lavaşlara bu rengarenk nevaleleri yerleştirip kuzu ciğerini de lavaşın ortasına çektiniz mi bu iş tamamdır. İşte ciğer şiş yemek aslında bu kadar kolay. Lakin iyi ciğerci bulup yemek ise bir o kadar zor.

Ciğerci Eyüp Antalya’da Urfa usulü ciğeri sunma açısından gerçekten bir boşluğu doldurmuş ama yine de kat edeceği mesafeler de yok değil. Mekanı salaştan hallice, (iş yaptığı için arada kalmış -bizce salaş kalmalı-) fiyatlarına da pek ucuz denemez, garnitürleri iyi kalite değil ve ciğerlerinin her bir şişinde de aynı standartları yakalayamamış. Bunları söylüyoruz diye sakın ha yeriyoruz zannetmeyin. Ciğerci Eyüp Usta Antalya’da bulunmaz nimet. Peki biz bunu neye kıyasla söylüyoruz o zaman? Elbette Urfa’da yediğimize kıyasla. Çünkü bu mekan Urfa ekolü ciğer yaptığını iddia ediyor ki koyun ciğeri zaten bütün kıymetli okuyucularımızın bildiği gibi Urfa işidir. Onu da her yerde bulamayacağınıza göre Antalya’da böyle bir müessese altın değerinde tabii ki.

Ciğerci Eyüp Usta‘ya giderseniz dana ciğeri sormayın. Pişman olursunuz.  (Bazı insanların “Ay burnuma koyun koktu, öğhh!” diyerek yemediğini bildiğimiz için tekrar belirtmek istedik.) Zira burada sadece koyun ciğeri var ve koyun ciğeri de dana ciğerine göre kokar gerçekten. Biz kokulu şeyleri sevdiğimiz için sıkıntı yok. Lavaşa bas ezmeyi, bas sumaklı soğanı, çek ciğer şişi, dür şöyle güzelce.

Hah aferin!

Hadi şimdi ye! Afiyet olsun.

Ciğerci Eyüp Usta
Aspendos Bulv. No:59/ Muratpaşa/ANTALYA
Tel: +90 (242) 322 65 63

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Antalya’da Ciğer Şiş Nerede Yenir? Ciğerci Eyüp Usta, Antalya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir