Genel Yemekler

Nar Ekşisi Nedir?

Nar Ekşisi Nedir?

Nar ekşisi ülkemizde özellikle başta Hatay olmak üzere Türkiye’nin tüm Güney illerinde kullanılan ve başta salatalarda olmak üzere birçok yemek üzerinde kullanılan oldukça sağlıklı bir malzemedir. Özellikle kısır ve patates salatasına ayrı bir lezzet katar.

Mayhoş, tatlı bir lezzete sahip nar ekşisi, nar içindeki suyun uçurulup, şekerinin çıkarılmasıyla elde edilir. Nar ekşisi her ne kadar daha çok salata sosu malzemesi olarak görülse de bugün özellikle yemeklerde tatlı tonları seven uluslararası mutfaklarda oldukça yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

Evde kendinizin de önce ezerek, sonra bir tülbentten süzüp suyunu kaynatarak yapabileceğiniz nar ekşisinin piyasada glikoz ve şeker eklenmiş birçok sahtesi bulunmaktadır. Hatta öyle ki mönüsünde salata olan birçok lokantadaki pet şişelerde bulunan pekmez kıvamındaki nar ekşileri %100 doğal nar ekşisi değildir. Bu tip ürünlerin çoğunun içerisinde glikoz şurubu vardır.

Bu yüzden Türkiye’de %100 Nar Ekşisi yapıp satan çok az sayıda marka var. Dışarıda evde üretip satıyoruz diyen ürünlerin birçoğunda da hile bulunmakta. Nar ekşisi seçerken dikkat edilmesi gereken husus gerçek nar ekşisinin pekmez kıvamında olmaması ve akışkanlığının belirgin (neredeyse Balzamik sirke gibi) olmasıdır. Yüzde yüz (gerçek) nar ekşisi temin etmek isterseniz bizim tercih ettiğimiz marka ise Kühne. Piyasada birçok mağazada raflarda bulup, satın alabilirsiniz.

Nar ekşisi lezzet fonkisyonlarının yanı sıra tansiyon düzenleyici, kan şekeri regüle edici, kalp hastalıklarını engelleyici ve yorgunluk giderici özellikleri başta olmak üzere birçok hastalığa ve probleme de iyi gelir.

Mutfaklarımızda daha çok görmeyi istediğimiz ve ülkemiz mutfağında da önemli bir yer tutan nar ekşisini biz kısırda, içli köftede, çiğ köftede, salatada, mumbar veya şırdanda; yani lezzete asidite ile daha fazla lezzet katmak istediğimiz tüm lezzetlerde kullanıyoruz.
Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir