Ana Sayfa NEREDEN ALALIM Turşu Atalar (Rahmanlar)’da En İyi Turşu Nereden Alınır? Tatar Turşucu Engin Usta, Kartal,...

Atalar (Rahmanlar)’da En İyi Turşu Nereden Alınır? Tatar Turşucu Engin Usta, Kartal, İstanbul

1622
0
Paylaş
Kartal'da En İyi Turşucu

Sene 2002-2003. İstanbul Rahmanlar’da (Şimdilerde Atalar) tren istasyonunun alt geçidinde küçük bir turşucu dükkanı vardı. Arada sırada eve kiloluk turşu sardırır, kimi zaman da bardakta (turşulu) turşu suyu içerdim. Ama orada yediğim turşunun rayihası hep damağımda kalır, eve götürdüğüm kiloluk turşularına da hep “çok farklı, çok güzel” diye methiyeler düzülürdü. İsmini soranlara “İstasyon’da geçidin oradaki turşucu.” derdim.

Trenden inip de evine yol alan banliyö insanlarının minik ama mucizevi lezzet noktasıydı burası. Benim için ismi bile olmayan küçücük fıçıcık içi dolu turşucuk bir yerdi anlayacağınız.

Tren yolu tadilata alınınca bu turşucu da Atalar’da minibüs yoluna (Üsküdar Caddesi’ne) sıçradı. Dükkan nispeten biraz daha büyüdü. Neon ışıklı tabelalar bile asar hale geldi. İşte ben de turşucunun ismini o zaman öğrendim: Tatar Turşucu Engin Usta’ymış ismi.

[wdi_feed id=”1"]

Çarşı/pazar turşucularından turşu alanlardansanız buradaki turşuları tattıktan sonra hem acısına, hem suyuna, hem de turşusuna bir başka bakacağınıza eminim. Zira buradaki üretim tamamen geleneksel yöntem.

Bütün turşuları kütür kütür ve malzemeler her daim birinci sınıf. Kullandığı sudan bile anlıyorsunuz bunu. Sarımsağı da çok keskin ve baskın. Lahana, biber, fasulye, domates, kornişon ne isterseniz var. Hele bir de suyunu acılı seviyorsanız buradaki acılı turşu suyunu içtikten sonra dudaklarınıza dolgu yaptırdığınızı iddia edenler bile olabilir. Ama işte ben bunu seviyorum.

Turşu: Sıfır kalori, süper probiyotik. İştah açıcı, metabolizma hızlandırıcı. Kısacası, oh mis.

Hasılı efendim; Tatar Turşucu Engin Usta 1999’dan beri var. O parmakla gösterilen, iyi bir mahalle turşucusu. Mahallemizin turşucularına sahip çıkalım.

Vesselam.

Tatar Turşucu Engin Usta
Atalar Mahallesi, Üsküdar Cd. 61/C, 34862 Kartal/İstanbul
Tel: (0216) 517 12 41
CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here