AtinaKebapNE YİYELİMNEREDE YİYELİMŞiş KebapYunanistan

Atina’da En İyi Yunan Kebabı Nerede Yenir? O Thanasis,  Atina, Yunanistan

Kim demiş Yunanlılar kebap yapmaz diye? Bal gibi yapıyorlar. Üstelik kendi versiyonları ve sunumları var. Atina’da Yunan stili kebap yapan birçok restoran var. Lakin biz size şiş kebabı ile dünyanın en iyi restoranları arasına da giren O Thanasis’den bahsedeceğiz. 

Peki Yunan kebabı nasıl oluyor? Önce onu bir masaya yatıralım. İnceleyelim. 

Şöyle haritada coğrafyayı genişletip de bakınca Kuzey Makedonya’da ve Sırbistan’da gördüğünüz Cevapi, (kebap demek oluyor aslında etimolojik olarak) Türklerin Adana kebabı sunumu ile birleşince oluyor size Yunan kebabı. Yani lezzet “cevapi” ye yakın, görsel Türklerin kıyma kebaplarına yakın. Böyle bir harman. Ama Yunan yorumu çok lezzetli.

Ama bir Yunan kebabı Türklerin yaptığı kebap gibi yağlı değil, ebatları da Türklerin kebaplarından bir tık daha kısa ama yine de daha sulu oluyor. Tek bir porsiyonda dört adet şiş kebap sunuluyor. Bu da Yunan kebabını Türkiye’de yapılan kebaplara göre daha doyurucu ve mukavvi kılıyor. 

Tipik bir Yunan kebabı sunumu pide üzerinde dört adet kıyma kebabı, üstünde soğan ve domates şeklinde oluyor. Ama O Thanesis’in bir de bu kebabın üstünü yoğurtladığı/salçaladığı ve hatta onun da üstüne kızarmış sucuk dilimleri attığı bir versiyonu daha var. Türklerin döner ile yapılan İskender Kebabının bir başka versiyonu ya da yorumu da diyebiliriz buna. 

Biz o anki yoğurt sevgimize bağlı olarak her ikisini de ayrı zamanlardaki ziyaretlerimizde denedik. (Yoğurtlu ve yoğurtsuz olarak) Her ikisini de çok başarılı bulduk. Özellikle kıyma kebabın lezzeti, elastikiyeti, Balkanların cevapi köftelerinin Yunan’da farklı şekilde anlam bulması bizim çok ama çok hoşumuza gitti. 

Atina’da Nerede Ne Yenir? (Dünya’edaki En Detaylı Çalışılmış Liste)

Açıkçası Yunanlılar bir kebap ve cevapiyi harmanlayıp, ikisinin en rafine ve en lezzetli versiyonunu bulmuşlar. Bu yüzden tebriği ve alkışı fazlasıyla hak ediyorlar. 

Öğrendik ki ateşin başında kebabı yapanlar Arnavutlarmış. Bu da kebaplara başka boyut katan bir başka unsur bizce. 

O Thanesis Atina’da iyi bilinen bir restoran. Kebabı dışında, souvlakisi, gyrosu ve klasik Yunan mezeleri ile ünlü bir halk lokantası. Yani gidip sadece kebap yemek zorunda değilsiniz ama burada kendi ismini taşıyan “O Thanasis Kebab”ı mutlaka denemelisiniz.

Servis oldukça hızlı, dışarda oturup insanlarla birlikte yemek çok keyifli. Porsiyon fazlasıyla doyurucu. Kebabınızın yanına bir tzatziki ve bir de horiatiki (Greek Salad) söylediniz mi, sizden daha iyisi yok. (İsteyene saganaki de var)

Her koşulda verdiğiniz paranın karşılığını fazlasıyla veren bir restorandan bahsediyoruz burada.

O Thanasis sadece Atina’nın değil, Yunanistan’ın en çok sevilen ve en iyi restoranları arasında yer alan bir mekan. Bu yüzden Atina seyahatiniz için mutlaka ama mutlak listenize alın. 

Şimdi karnınız iyice doyduysa ve içinizdeki kebap özlemini giderdiyseniz, hemen meydanın karşısındaki Atina’nın En İyi Rooftop Barlarından biri olan A for Athens’e Akrapolis manzarasına karşı kokteyl yudumlamak üzere yol alabilirsiniz.

Afiyet olsun.

Vesselam. 

O Thanasis
Mitropoleos 69, Athina 105 55, Yunanistan
Tel: +30 2103244705

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir