KadıköyMidye

(Eskiden) Bağdat Caddesinde En İyi Tencerede Midye Nerede Yenirdi? Midye mi? Caddebostan, İstanbul

Eskiden Belçika’da pişer ve komşusu Paris’e düşerdi. Şimdilerde artık başarılı icrasıyla sadece komşusuna düşmekle kalmıyor, bakınız İstanbul’a kadar geliyor. Bayanlar, baylar sıkı durun: Tencerede Midye. Nam-ı diğer: Belçika usulü midye, diğer adıyla Moules et Frites ayağınıza geldi. (Yemin ediyoruz!)

Bağdat Caddesi’ndeki “Midye mi?” şu ana kadar Türkiye’de yediğimiz Belçika’nın “Tencere Midyesi” ne en yakın bulduğumuz başarılı versiyonu ile huzurlarınızda. Sibuple ve de Anşante! Üstelik sadece Tencerede Midye ile değil aynı zamanda Peynirli Graten Midye de mönüsünde var. İçine bir peynir koymuşlar tüm mutlu anlarınızın eridiğini ve onu yiyeceğinizi düşünün. Öf! Daha ne olsun? Yani bir Leon de Bruxelles aklınıza gelecek olursa ve Paris’e gidemeyecek kadar çaresizseniz -o ne demekse ehe!- direk buraya koşabilirsiniz.

En İyi Tencere Midyesi , Midye mi? Caddebostan

Daha önce Türkiye’de başarısız denemelerini görmüş biri olarak “Midye mi?” nin Tencerede Midye versiyonuna biraz önyargılı yanaşmıştık. Ancak tattığımız zaman bugünkü haline getirilene kadar çok çalışıldığını ve üzerinde defalarca denemeler yapıldığını hem işittik hem de tat reseptörlerimizle onayladık. Ha bir de sahiplerinden biri Başak burcu. (Yani taktı mı tam yapar!) Şimdilik tek bir versiyonu var ama ilerleyen zamanlarda Leon de Bruxelles’dekine benzer olarak rokforlu, v.b. çeşitlerinin de olacağına inanıyoruz. Çünkü biz rokforcuyuz! (Bkz. Rokforculuk)

Bizim için Tencerede Midye demek, kaşık ile suyuna girilebilecek, o midyenin suyu çorba gibi şifa niyetine içilebilecek midye demek. Suyundaki tüm baharatlar, kereviz sapı ve bilimum otlar adeta birer yaşam kaynağı. Midye haşmetmaaplarının kendileri ise Ege’den ve Karadeniz’den. Hem iri, hem etli hem de lezzetliler. Yani Afrodizyak + Şifa ikisi bir arada… Sonuç olarak ortaya bağımlılık yaratacak bir yemek çıkmış.

Tencerede midye nerede yenir? midye mi? Bağdat Caddesi

Türkiye’de en büyük sorun midyelerin sürekli aynı standartlarda/ebatlarda sağlanamaması ama “Midye mi?” temin ettiği midyelerle bu sorunu aşmış görünüyor. Normalde Ege ve Marmara Denizi midyelerini yemiş biri olarak Karadeniz Midyesi lafını duyunca biraz heyecanlanmadım desem yalan olur. Çünkü bütün ilkler heyecanlı olur ve bütün ilkler biraz midye dolma yemek gibidir. (Aforizma bizim işimiz. Kullanabilirsiniz.)

Efendim, eğer midye severseniz “Midye mi?” ye gidin. Pişman olmazsınız. Şu anda muadili yok. Ufak, samimi, şirin bir mekan. Fiyatları da makul.

Ey sadece bunu yemek için Paris’e gidenler! Siz kimsiniz? Haddinizi bilin…(Haha)

Eh ne duruyorsunuz… Gidenler bizden de selam götürsün, umulur ki ikram bulanlardan olursunuz.

Afiyet olsun!

Caddobostan'da Midyeci Midye mi

Midye mi?
Caddebostan Mahallesi, Beyaz Akasya Sokak, No 1/D, Kadıköy, 34728 İstanbul
Tel: 0216 3580009

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

2 thoughts on “(Eskiden) Bağdat Caddesinde En İyi Tencerede Midye Nerede Yenirdi? Midye mi? Caddebostan, İstanbul

  • Bu haber bulup heyecanlandıktan sonra, maalesef kapanmış olduğunu görünce üzüldük!

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir