BaklavaBeyoğlu

Karaköy’de Baklava Nerede Yenir? Karaköy Güllüoğlu, İstanbul

Her ne kadar Güllüoğlu markası yılan hikayesine dönmüş olsa da biz onu bunu bilmeyiz! İstanbul’da baklava dendi mi aklımıza bir tek Karaköy Güllüoğlu gelir. Gerisini yemişiz. (Yedik zaten!) Zaten bize franchise pek gelmez. Hem franchise nedir anam, babam? Adam gibi baklava Karaköy Güllüoğlu’nda yenir. İsterse Tayyip Erdoğan üretsin, hiç farketmez. Karaköy’de ürettiği sürece sorun yok. O kadar!

Efendim Baklavacı Güllüoğlu ailesinin bu tatlı savaşı yıllardır süregelmektedir. 13 kardeşin üzerine tescilli olan Baklavacı Güllüoğlu markası bugün bir kardeşin (Faruk Güllüoğlu) kendini ismi ile markalaştırmaya çalışarak yuvadan ayırması ile kavga gürültü devam etmektedir. Fakat “Baklavacı Güllüoğlu” kesinlikle “Faruk Güllüoğlu” markasını kabul etmez. Bak izle şimdi, bak!

*Az sonra içten içe bize gelen sinirli hali göreceksiniz!*

“İyi de bu çocuğa (Faruk Güllüoğlu) neden üvey evlat muamelesi yapıyorsunuz yahu?  Ne haliniz varsa görün” diyeceğiz onu da diyemiyoruz! Osmanlı hanedanlığından daha karışık sizin tarihiniz kardeşim. Bu nedir ulen? Neyin savaşını veriyorsunuz!? Günde 2,5 ton baklava üretiyorsunuz (Sadece Karaköy Güllüoğlu) hala bir Güllüoğlu hanedanlığını ortak masada birleştiremediniz. Kafamızı bu kadar karıştırmaya hakkınız yok ki sizin. Yok Faruk bizle ilgili değil, yok biz Baklavacı Güllüoğlu’yuz, yok o franchise, yok o Mustafa’nın diğer oğlu. Yok, o Nadir’in baklavası, yok o Ömer’in imalathanesi. Geçiniz bunları efendim! Hepiniz sülalece Karaköy Güllüoğlu’na çalışın. Bir vatandaş olarak yetti gayri, bize de yazık!

fistikli-baklava-karakoy-gulluoglu

Neyse, mevlam ne eylerse güzel eyler diye düşünerek “Bu işte de vardır bir hayır” diyoruz ve geçiyoruz. (Ehe, hiç böyle ansızın yumuşamamıştık. İyi oldu.)

Efendiler! Baklava Gaziantep’in olayıdır. Budur! Daha önce Gaziantep’te baklava nerede nasıl yenir yazmıştık. Amma velakin, İstanbul’da baklava bilhassa Karaköy Güllüoğlu’nda yenmelidir. Burada su böreği de ayrı bir olaydır elbette ama siz yine de baklavada kalın. Yanına da kaymak alın. Sonra da afiyetle lüpletin.

Tatlı yiyip tatlı konuşmanın gerektiğini bilen (bizi bu lafız da biraz gerer, biraz kaypakça sanki ha?) her vatandaş gibi biz de baklavanın nasıl lüpletileceği hakkında bazı mefhumlara sahibiz. Bunun sırrına her iyi yiyici arkadaş sahiptir. Tereyağ, fıstık kokusu, şerbet dengesi, ağza atıldığında kulağa gelen “Haşırrrt” sesi, ağızda dağılması v.b. bir baklava deneyimini eşsiz hale getiren yegane unsurlardandır.

Hasılı kelam Karaköy Güllüoğlu baklavası üzerine methiyeler düzmeyeceğiz, burası zaten 1800’lü yıllardan beri bir klasik. Sadece İstanbul vatandaşıyım diyen herkesin bu deneyimi yaşaması gerektiğini iddia edeceğiz. Bir de bizce makbul olan baklavanın fıstıklı olduğunu söyleyeceğiz.

Ayrıca hepinize bu gecikmiş yazımızla beraber önümüzdeki Perşembe günü “Salih Güllüoğlu” markası altında -tescilli- ilk dükkanımızı açıp hemen franchise vermeye başladığımızı da buradan duyurmak istiyoruz.

Şaka bir yana, Nadir Amca ellerinden öperiz. Biz de senin manevi evladın sayılırız. Sadece baklava adına yaptığın çalışmalar için değil Türk yeme-içme tarihi adına yaptığın katkılardan ve vizyonundan ötürü sana teşekkür etmek bizce bu ülkenin sana bir borcu. Keşke her yeme-içme işinde olan işletmeci senin vizyonunda olabilse.

Evet. Bir yazımızın daha sonuna geldik. Salih Güllüoğlu hayırlı ve de uğurlu olsun! Etti 14. Anladın sen onu. Hehe.

karakoy-gulluoglu-baklavaci

Karaköy Güllüoğlu
Rıhtım Cad. Katlı Otopark Altı No: 3-4 Karaköy, İstanbul
Tel: 0212 2930910

Google-Map-Icon821Adresi haritada görüntülemek için tıklayın.

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

11 thoughts on “Karaköy’de Baklava Nerede Yenir? Karaköy Güllüoğlu, İstanbul

 • Emre Karakurum

  Merhaba,

  Sabahları peynirli su böreğide mükemmel diyebilirim ve şiddetle tavsiye ederim. Son zamanlarda kıymalı kol böreğine çok tüketir olduk ve yanına ayran alıyoruz özellikle çayın 2 tl ye çıkmasını protesto ediyoruz ama bu vesileyle kıymalı börek ve ayranın güzel uyumunu keşfettik :) 2 TL çay olur mu yaaaa şikayetçiyim :)

  Yanıtla
 • Kesinlikle favorilerimdendir diyebilirim. Su böreği konusunda henüz pendik gaziburma yarakip çıkan bir yer görmedim. Bu istanbul için geçerli. Bursa Şengüloğulları listemde hala 1 . Oraları da mutlaka test edin.
  Baklava dediğin ağır şerbetli olmamalı. 2 tane yediğinde kesilmemelisin. Hafif ve bir tad bırakmalı ağızda. Güllüoğlu da bu işi iyi başarmış.

  Yanıtla
 • ahmet özcan

  Anadolu yakasından Karaköye geçmeye üşenirseniz Üsküdar Bağlarbaşında Emiroğlu Baklavaya gidin.İnan pişman olmayacaksınız.

  Yanıtla
 • Saygın

  Karaköy güllüoğlunu herkesbilir yazmak için ise ekstra enerji harcamaya gerek yok turisrtseniz size en iyi baklavacı karaköy güllüoğlu diyeceklerdir,Bunun için gurmeyim demeye gerek yoktur.ANCAK BAKLAVANIN HASI HEMEN ARKATARAFINDA BULUNAN KÖŞGEROĞLUDUR.Sadece GERÇEK KARAKÖYLÜLER BUNU BİLİRLER ÇAKMA GURMELERE DUYRULUR.

  Yanıtla
  • admin

   Sağol canım. Ekstra enerji harcamışsın yazarken :D Çakma gurmeler de seni seviyor :)

   Yanıtla
   • Kendini gurme gören adama yazan adam

    Baklavanın ne demek olduğunu bilmeyen garibanlar da zannediyor ki bu işin kralını karaköy güllüoğlu yapıyor.Antep baklavası yemişliğiniz olsa zannediyorum k.güllüoğlunun sokağından geçmezdiniz.Ha ondan geçtim,Faruk güllüoğlu onu havada yer + çikolatalı baklava denen bir şey satıyorlar baklavacı sait ve hatta şerifoğlu baklavacısından çok daha kötü ve daha ucuzunu aynı tatta koskadan alabilirsin kakolu baklava de verirler.

    Velhasılı kelam k.güll.yediğim 5 6 çeşit baklava içerisinden sadece kare baklavayı beğendim ki seyidoğlu ve faruk güllüoğlundan çok da iyi yapamıyorlar bunu bile.

    Yanıtla
 • eda

  ilk defa yemek bloguna yorum yaziyorum,karakoy gulluoglunu gorunce dayanamadim.tatlinin mabedi kisaca…bir sonraki istanbul ziyaretimde yine sendeyiz gulluoglu :)))

  Yanıtla
 • suzan

  gereksiz pahalı bulduğum mekan.

  Yanıtla
 • Can

  Antepte baklava ve kebap yememiş faniler için etkileyici hoş bir deneyim olabilir; Ancak baklavanın ve kebabın kutsal toprağı olan Antep’te baklava ve kebap yerseniz, nirvanaya ulaşır ve bir daha asla, bir başkasıyla tatmin olamazsınız !

  Yanıtla
 • Geri bildirim: İstanbul'da Boza Nerede İçilir? Vefa Bozacısı, Vefa, Fatih, İstanbul - Harbi Yiyorum - Harbi Yiyorum

 • Geri bildirim: Avrupa Yakası'nın En İyi 7 Tatlıcısı | Harbi Yiyorum ®

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir