Genel Yemekler

Bal Nedir?

Bal, arıların çiçeklerden ve meyve tomurcuklarından topladıkları nektarı midelerinde kimyasal değişikliğe uğratarak ve arı kovanlarında bekleterek oluşturdukları bir besindir. Bu kimyasal değişim sırasında arılar sakkarozu, früktoz ve glikoza çevirirler. Bunu kovandaki hücrelere yerleştirip üzerini mumsu bir maddeyle örten arılar, özel havalandırmayı sağladıkları kovanlarında balın bildiğimiz haline gelmesini sağlarlar.

Burada ciddi bir ekip çalışması ve emek yatar. Rakamsal olarak bu emeği göstermek için kısacık bir bilgi yeterli olacak: Yarım kilogram ham nektar toplamak için 900 bin arının bir tam gün çalışması gerekiyor! Yani masaya geldiğinde öncesini hiç düşünmediğimiz bu besinin arkasında çok işçi çalışıyor. Üstelik bu nektarın hepsi de kullanılmıyor, bala çevrilmiyor. Bu aynı zamanda seçicilik demek ve sabır da tüm bunlara eklenince lezzete lezzet katılıyor.

Balın rengi, şeker dengesi ve tadı toplanan nektarların farklılığı sebebiyle çeşitlilik gösterir. Çiçeklerin kokusunu veren aromatik volatin yağı bala da kokusunu verir.

Zaman bala işlemez adeta. Rafta uzun süre dursa da bal bozulmaz. Şekerlenebilir ancak bozulmaz. O şekeri de sıcak suyla çözmek mümkündür. Ayrıca balın şekerlenmesi doğallığının önemli bir göstergesidir.

Balın içinde 15 çeşit şeker bulunur. Ancak bunların bildiğimiz şekerden bir farkı vardır. Bu şekerler sindirime ihtiyaç duymadan doğrudan kana karışır. Bu nedenle vücudumuzun en hızlı ve en çok yararlanabileceği besinlerden biri baldır.

Balın Faydaları Nelerdir?

 • İçinde nem ve su barındırmadığı için mikroorganizmaların yaşayacağı bir ortam sunmaz. Bu nedenle yanık, yara ve deri ülserini iyileştirmede kullanılır.
 • Doğal antioksidandır.
 • Enfeksiyon yapan bakterilerin çoğalmasını engeller.
 • Bağırsaklardaki probiyotik bakterileri çoğaltır, sindirimi kolaylaştırır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Hızla kana karıştığı için vücuda enerji verir.
 • Sinirleri yatıştırır.
 • Öksürük ve boğaz ağrısına iyi gelir.

Sağlığa faydaları son derece fazla olan bu altın değerindeki besinin maalesef doğal olmayanları yapılmaktadır. Bu nedenle güvendiğiniz yer ve markalardan ürünü temin etmeye özen gösterin.

 

Beril Erbil

Harbiyiyorum.com'un İzmir'den sesi. Edebiyat sevdalısı. Yazı ve edebiyat atölyeleri düzenliyor. Okuyor, yazıyor, keşfediyor.

One thought on “Bal Nedir?

 • cemaleddin

  Arı nın nesli tükenirse İnsanı n ömrün ün üç dört yıldabitebilecegi bilim adamları tarafından söylediğini tv deduymuştum benim bahçede iki Kovan Arım var hem yiyecek Balım çıkıyor hem meyva ağaç larım daha çok meyva tutuyor kendi yiyecek sebze lerinde bahçemde yetiştirdiğim için Arılar onların çiçeklerine konup döllenme yapıyor bende İLAÇ lama gerekirse ilacı Akşam atıyorum ARILAR zarar görmesindiye arı Kovanının başına oturuyorum onları seyrederken ruhumun dinlendiğini hissediyorum BAL ILE ILGİLİ bilgiler için teşekkür ederim

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir