Fırın KebabıKadıköy

Kozyatağı’nda Fırın Kebabı Nerede Yenir? Konyalılar Etli Ekmek ve Fırın Kebabı, Kadıköy, İstanbul

Etliekmek ve Fırın (Furun) Kebabı Konya’ya ait lezzetler. Çok sevildiği ve fazla tüketildiği için -ki tüketilmemesi imkansız- Konya’da bir çok restoranın uzmanlık alanına giriyor. Eh, tırnaklı pide üzerinde sunulan ve kemiğinden yerçekimine dayanamayarak yerine dökülen kuzu et bu memleket insanının aklını başından alacak lezzetlerin başında geldiği için yaygınlaşması ve sevilmesi bir o kadar doğal. İstanbul’da birçok Konya Mutfağı örneği bulunsa da uzun yıllardır ziyarette ilk tercihimiz olan ve başarılı bulduğumuz Kozyatağı Minibüs Caddesi üzerindeki Konyalılar Etli Ekmek ve Fırın Kebap Salonu’ndan bahsedeceğiz sizlere.

Ama önce şu konuya değinmezsek ölürüz. Genelde İstanbul’da rastladığımız bütün Konya restoranlarının içinde bir “Konya, ya da Konyalılar” kelimesi mutlaka geçiyor. Konyalı, Erkonyalı, Konyalılar v.b. derken mekanların birbirinden ayrışması gerçekten zorlaşıyor. Bizce direk Konya’ya özgü markalaşmış şeylerin isimlerini koysalar restoranların daha çok hatırda kalmasını ve ayrışmasını sağlayabilirler ama mukadderat işte. (Oysa Şems Fırın Kebapçısı neden olmasın?)

Kozyatağı minibüs caddesi üzerindeki Konyalılar Etliekmek ve Fırın Kebabı ise İstanbul’da parmakla gösterilecek derecede işin ehillerinden. Konya Mutfağına ait tüm önemli aktörleri burada görmeniz mümkün. Kemik suyunda pişmiş Bamya Çorbası (çiçek bamya) ile başlayabileceğiniz ziyafetinize Etliekmek ve sonrasında da Fırın Kebabı ile devam edebilirsiniz. Bizim bir Konya restoranından beklediğimiz ve izlediğimiz ritüel de bu zaten. Tatlı seviyorsanız üstüne bir tane de Sacarası yediniz mi bu iş tamamdır.

Bizce etliekmek çok güzel -üstelik daha sofistike- bir lahmacun alternatifi. Fiyatı lahmacuna göre pahalı olsa da bir etliekmek gayet da güzel iki kişinin karnını doyurabilir. Ama fırın kebabı dediğimiz nefaset tamamen bir ustalık ürünü. Kemikten dökülen pamuk gibi etler taş fırında ateşte ağır ağır piştikten sonra servis ediliyor. Etin bir kerameti de süt kuzu eti olması. Ustalık işi pişirme tekniği, doğru malzemeyi bulunca sonuç elbette insanı oturduğu sandalyede zıplatıyor.

Taş fırın, odun ateşi, doğru malzeme ve ustalık. Aslında ustalık da bunları bilip kullanabilmekte işte.

Yalnız efendiler, tırnak pide üzerinde yağlarını salmış halde, yanında kuru soğan ile birlikte gelen fırın kebabını görünce aklınızın başınızdan gideceğine eminiz. Zira İstanbul’da kolay kolay böyle lezzetli bir kuzu eti bulup da yemeniz zor. Bu sebeple yemeden önce bir süre de izleyiniz.

[wdi_feed id=”1″]

Konyalılar Fırın kebabını usulüne uygun olarak elle yerler. Bir parça yağlanmış tırnaklı pideden, bir parça etten ve bir parça da soğandan bir karma yapıp atın ağzınıza. Emin olun, yediğiniz yemeği ellemek lezzet algınıza bir boyut daha katacak. Biz modern çağ insanları genelde sadece ekmeği elleyerek/ellerimizle yiyoruz. Belki de sadece ona dokunabildiğimiz için de ekmeği en kutsal yiyecek olarak kabul ediyoruz. Hani sevmek dokunmaktır ya o yüzden olabilir mi? Kim bilir?

Neyse. Hadi afiyet olsun. Biz kaçtık. Sizi Konyalılar Etli Ekmek ve Fırın Kebabı‘nın Fırın Kebabı ile başbaşa bırakalım.

Not: Usta Vedat Milor’un da epey hatırası olmuş bu restoranda. Onun da 100 lokantası arasında.

Konyalılar Etli Ekmek ve Fırın Kebap
19 Mayıs Mah., Şemsettin Günaltay Cad 150 / G, 01960 Kazasker – Erenköy/Kadıköy/İstanbul
Tel: (0216) 369 99 99
Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Kozyatağı’nda Fırın Kebabı Nerede Yenir? Konyalılar Etli Ekmek ve Fırın Kebabı, Kadıköy, İstanbul

  • Hüseyin Ünak

    Fiyatlar uçmuş. Tartsan 150 gr gelmez tandır 36 TL. Menüde sucuklu pide gibi bu mekan için gayet gereksiz ürünler var.

    En kısa zamanda özlerine dönmelerini tavsiye ederim.

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir