Genel Yemekler

Bamya Çorbası Nedir?

Bamya Çorbası daha çok Konya mutfağı ile özdeşleşmiş olan, tercihen kurutulmuş bebe bamya denilen minik bamyalardan yapılan çorbadan ziyade ekşili besleyici bir yemeği andıran sulu bir çorba çeşididir. Konya’daki diğer bir ismi “Kuru Bamya Çorbası” dır. Enfestir!

Konya dışında Kayseri, Eskişehir’de de benzer şekilde yapılarak tüketilir. Bamyalar kurutulduğu için asla standart bir bamya yemeği gibi sümüklü değildir. Dolayısıyla bamya sevmeyenlerin de bayılacağı hatta ilk kez yiyenler için belki de bir “Bamya’ya Giriş!” çorbasıdır. Kayseri’deki versiyonu bol salçalıdır. (Mantı mantığı)

[wdi_feed id=”1″]

Sadece bu çorbayı içerek karnınızı doyurabilirsiniz. Çorbanın içine bamyanın dışında ayna zamanda kuzu ya da dana eti de konur. Bamyalar ne kadar ufaksa çorba o kadar makbul olur. Ayrıca çorbanın içine et suyu da eklenir. Daha sonra da isteyenler –İşkembe çorbasında olduğu gibi- masaya servis edilince sirke ve sarımsak ekleyerek içebilir.

Konya’da bamyaların koruk ekşisi ile haşlanması önerilir. Koruk ekşisi yoksa bamyalar limon suyunda haşlanır. Ayrıca yine Konya’da Bamya çorbası (Bkz. Bamya çorbası tarifi) yemeğin başında, ortasında ve sonunda (tatlıdan sonra) bile içilir.

*Peki sizce İstanbul’da ve Türkiye genelinde bu çorbanın en iyi icracı mekanları hangileri? Bu yazımızın altına yorum kısmına görüşlerinizi bekleriz.

İlgili diğer okumalar;
Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

5 thoughts on “Bamya Çorbası Nedir?

 • celaleddin arpat

  Sevgili kardeşim, bir Konyalı olarak affına sığınarak küçük bir düzeltme yapmak istiyorum: Biz ona “bebe bamya” değil “çiçek bamya” deriz..Sevgiler

  Yanıtla
 • Tahsin Tekin

  Kazaskerdeki konyalılar etli ekmek istanbulda gittiğim konya mutfakları içinde en güzeli bence tabiki memleketinde tadına bakıp kıyaslamak lazım Ama o güne kadar en iyisi konyalılar etli ekmek

  Yanıtla
 • Burak

  Değerli editörüm çok güzel bir paylaşım olmuş emeğinize sağlık.
  Yalnız bebe bamya diye değil “çiçek bamya” diye bilinir, teşekkürler iyi çalışmalar…

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir