Genel Yemekler

Mutfak Tarihi, Etimolojisi ve Anlamı

Mutfak medeniyetin başladığı yerdir. Çünkü mutfağın tarihi ateşin tarihi ile başlar ve ateşin olduğu yerde değişim/başkalaşım ve yenilik vardır. İnsanlar ateş sayesinde yemekleri başkalaştıracak alanlar (mutfaklar) yaratmışlardır.

Avcı-toplayıcı insanoğlu avladığı hayvanları ateşle pişirmeye ve çiğ yememeye başladığı anda medeniyette başlamıştır. Çünkü insanoğlunu diğer hayvanlarda farklı kılan şey de aslında budur: Yemeğini pişirmesi.

Türkçe’de aslında mutfak “Ocak” tır ve eski Türkçe’de “Od-ak” yani “Ateş yakılan yer” den gelmektedir. Bu bağlamda bu kelimenin günümüzdeki mecazi kullanımına dair “Baba Ocağı” v.b. cümleler ocağı aynı zamanda ocak kelimesini “yuva” olarak kullandığımızı göstermektedir. Yani Türkler’in evleri yemek yaptıkları yerdir denilebilir. Hatta öyle ki “Odak” kelimesi bir evin merkezi anlamındadır. Bu bağlamda bir yerin yuva olabilmesi için orada yemek yapılması şarttır. Bir evde yemek pişirilmiyorsa, çay kaynatılmıyorsa o yer “Yuva” olmuş diyemeyiz. -Yeni evlenenler bunu iyice bir düşünsün :)

Türkçe’de aynı zamanda “Otağ” sözcüğü de “Od” kökünden türeyerek “Ateş yakılan yer” anlamına gelmektedir.

Peki mutfak sözcüğü bize hangi dilden gelmiştir? Arapça “Matbah” dan gelmektedir. Osmanlı’da her zaman “Matbah” kelimesi kullanılmıştır. Topkapı Sarayı’nda matbah oldukça önemli bir yer tutar ve Osmanlı yemek kültürünün gelişmesine de katkısı bulunmuştur. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi sarayın kalbi Matbah’tır.

İşte size kısaca bugün kullandığımız “Mutfak” kelimesi üzerine biraz daha düşünmenizi sağlayıcı doneler sundum.

Herkesin yuvalarında afiyeti bol olsun!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir