Gurme Haber

Beatballs: Müziğinizi Köfte Olarak Tadın!

Müzik duyduğumuz bir şey. Peki bir lezzete dönüşebilir mi? Beatballs‘un yaratıcıları bu sorunun cevabı için yola koyulmuşlar.

Uzun uğraşlar ve programlamaların sonunda sesi lezzete dönüştürmeyi başardıklarını iddia ediyorlar. Daha spesifik olmak gerekirse farklı müziklerden farklı tariflerde köfteler ortaya çıkarmayı başarmışlar.

Söylediklerine göre artık insanlar bir “Gangnam Style“, bir “Beat It” ya da “Bohemian Rhapsody“nin tadına bakabilecekler.

İsveçli 54 bilim öğrencisinin projesi olan bu çalışma Kickstarter‘da yeterli fonu toplayamamış ama fikir olarak sinestezik insanlardan yola çıktığı bir gerçek.

Sinestezi nedir diyecek olursanız “Birleşik Algıya” sahip insanların sahip olduğu yetiye verilen isim olarak tanımlayabilirim. Yani bir müzik dinlerken aynı anda bir lezzeti de algılayan ya da bir rakamı görünce onu bir renkle birlikte kavrayabilen kişiler…

Dolayısıyla bir müziğin “köfteye” dönüşmesi de belki kulağınıza çılgınca gelebilir ama bazı insanlar bunu hali hazırda zaten yapıyor.

Beatballs – Machine from Beatballs on Vimeo.

Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

2 thoughts on “Beatballs: Müziğinizi Köfte Olarak Tadın!

 • Ayşenur

  Teknoloji artık kokuyu iletebilme işini de hallederse iyi olacak :) koku ulaşınca sinestezik insanların ağzına zaten tadı gelecek

  Yanıtla
  • Sego Alfredo

   Siz sinesteziksiniz galiba? :)

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir