Genel Yemekler

Beşbarmak Nedir?

Göçmen Orta Asya Türklerinin tören yemeği olan “Beşbarmak” adı üstünde elle yendiği (tek elle) için bu ismi almış ve Kırgız, Kazak ve Tatar Türklerinin geleneksel sofralarını halen süslemeye devam ediyor. Doğu Türkistan’da “narin” ve Karakalpakistan’da “turama” ismiyle de anılır.

Orijinali at veya koyun etinin bir bütün olarak (şu anda koyun eti daha çok tercih ediliyor) kazanda soğan ve türlü baharatlarla pişirilip hamur (bazlama) veya erişte ile servis edilmesinden ibaret. Yiyeceği esas farklılaştıran ve lezzetlendiren şey aslında hayvanın kellesinin ve iç organlarının da (işkembe hariç) kazanda bulunması.

besbarmak-nedir

Tören yemeği olmasından ötürü hazırlanış şekli şöyle: Koyun parçalara ayrılıp büyük bir kazana atılarak saatlerce pişiriliyor, daha sonra kabilenin en yaşlısı kendi elleriyle kelledeki etleri parçalayıp bu en önemli kısmı ve bonfile but gibi yerleri misafirlere ikram edilmesi için ayırıyor. Gençler ve diğer masa başındakiler hayvanın kalan bölgelerinden nasiplerini alıyorlar. Çocuklara kalp, böbrek ve ciğer kısmı sunuluyor. Yemeğin hiyerarşisi böylece tamamlandıktan sonra, genişçe bir tepsiye yine parçalanmış hamurlar ve statüye göre ayrılmış etler yerleştiriliyor. Üstüne de etin suyu dökülüyor ve beşparmakla afiyetle yeniliyor. Bu açıdan bakıldığı zaman geleneksel anlamda sunum ve ikram biçiminde sembolizmin oldukça yoğun olduğu görülüyor.

Beşbarmak” zaman içerisinde değişikliğe uğramış bir yemek. Günümüzde hızlandırılmış versiyonlarını Orta Asya’da bulabilirsiniz. Büyük ebat erişteler tepsinin altına yerleştiriliyor, üzerine haşlanmış et parçaları diziliyor, yanında da haşlanmış küp küp doğranmış patates ve yine haşlanmış soğan ile birlikte üzerine etin suyu dökülerek servis ediliyor.

Aşağıda modern çağda “Beşbarmak” yeniliş biçimi ve Kırgız bir kızın hijyenle ilgili söylevlerini bulabilirsiniz.Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Beşbarmak Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir