CiğerFatih

Beyazıt’ta Ciğer Şiş Nerede Yenir? Ali Usta’nın Yeri, Kemer Dürüm Evi, Fatih, İstanbul

Gençlere dedik ki; “Hüop, gençler! İstanbul Üniversitesi (Beyazıt) çevresinde sizin için anlamı olan bir yeme-içme yerini söyleyin bakalım hele!” Dediler ki “Zamanla hep, azalırmış sevgiler, olsun bize Ali Usta ve onun Ciğer Şişleri ile geçen bir ömür yeter!” Bunu duyar duymaz durur muyuz, hemen yola koyulduk tabii.

Mekan salaş, mekan tarihi, mekan küçücük, (bu büyümüş hali) dahası mekan gerçek! Vay canına arkadaş! Mekan gerçekten öğrenci kebapçısı. “Öğrenciliğimi yaşayamadım” falan diyeniniz varsa bu mekana bir öğlen vakti gitmeniz gerekiyor. Rica ediyoruz, gidin ve öğrenci kebapçısı nasıl olurmuş görün.

Gitmek isteyen ve merak edenlere açıklayalım. Öğrenci kebapçısında katık bol olur. Ekmek olur, lavaş olur hele hele bulgur pilavı olur. Bu nevaleler kimi zaman bir öğrenci için kebaptan daha önemlidir. Hele bir de tüm bunların yanında ustalıklı bir ezme olursa artık orada kebabın tadından yenmez!

ciger-sis-ali-usta-kemer-durum-02

Ali Usta’nın mekanında da bu gelenek en ön planda. Bir kere soslu/tuzlu kuzu şiş, urfa kebap ve ciğer şişin önünden biber salçası ve patlıcanla kubbelenmiş üzerinde dumanı tüten bulgur pilavınız masanıza geliyor. Hemen yanında da lavaşlarla beraber acılı ezme servis ediliyor. Bu da öğrenciyi mest ediyor elbette. Yazımızın konusu olan Ciğer Şiş ise bizce içlerinde en başarılı olanı. Thx Ayşenur!

Lakin Ali Usta Urfalı. Bu yüzden bir de “Urfa Kebabını“denemelisiniz ki Bermuda mutluluk üçgenini tamamlayın. Kemer Dürüm Evi 1999 yılından beri aynı yerde ve gençlerin sevgilisi Ali Usta talebelere ve elbette onların öğretmenlerine ocağının başında ha babam kebap pişiriyor.

ali-usta-kemer-durum-evi-beyazit-02

Biz gittiğimizde henüz öğlen vakti değildi ve kebapların şişlere çekilişine tanık olduk. Ocağın bir tarafında Ali Usta diğer tarafında Adıyamanlı kalfası Nihat “şap, şap” kebap diziyorlardı. Gerçek bir Halk Gurmesi böyle bir görüntüyü görünce duygulanır. Zira biz de duygulandık. Kim bilir buradaki öğrenciler nasıl duygulanıyorlardır? O ufacık alanda verilen o keyifli çabayı görünce ustanın elini öpesimiz geldi. Soslu ama olsun! Biz öyle elleri öpmek için varız.

Peh! Dile kolay, 15  yıldır toplam 3 dönem öğrenci mezun eden Ali Usta’da kim bilir ne anılar birikmiştir?! “Bir üniversiteyi üniversite yapan etrafında yemek yapan yerleridir” demiş bir büyüğümüz. Ne güzel demiş.

Mesela İstanbul Üniversitesi Avcılar kampüsü çoraktır. O kampüsün ciddi bir ilim ve irfan yuvası olması için etrafında ciddi yeme-içme yerlerinin olması lazımdır. Yoksa nafile. Yani kimse kusura bakmasın ama orası böyle sürgün yeri gibi durduğu sürece her zaman “İkinci Öğretim”dir!

et-sis-urfa-kebap-kemer-durum-ali-usta

Neyse efendim. Biz de Avcılar’da okuduk. Ama her okul çıkışında soluğu Beyoğlu’nda aldık. Allah’tan Beyoğlu var. Çünkü orada çok güzel yiyecekler var. Biz Beyazıt’ı geç keşfedenlerdeniz. Ama özellikle öğrenciler için çok güzel (saklı) bir cennet burası. Böylece bu kısa ziyaretimizle bir çok talebenin zevkle dolaştığı mekanların arasında biz de kendimize minik bir anı açmış olduk.

Harbiyiyorum gelmiş geçmiş tüm İstanbul Üniversitesi öğrencilerine selam eder. Bakınız Şevket Rado ne demiş?

Gönülden dilerim ki hayatınız güler yüzlü, tatlı dilli insanlar arasında geçsin.

Biz de sizler için aynı dileklerde bulunuyoruz.

Selam ile,

Not: Ayrıca burada hayat kısa tavuk döner, dönüyor!

ali-usta-kemer-durum-evi-beyazit-01

Ali Usta’nın Yeri, Kemer Dürüm Evi
Vefa Bozdoğan Kemeri Cad. No:63 Fatih – İstanbul
Tel: 0212 5146963

Google-Map-Icon821Adresi haritada görüntülemek için tıklayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

5 thoughts on “Beyazıt’ta Ciğer Şiş Nerede Yenir? Ali Usta’nın Yeri, Kemer Dürüm Evi, Fatih, İstanbul

 • Beyza

  Merhabalar,

  Sıklıkla sitenize girerek yeni yazınız var mı diye kontrol ederim ve I-phone app’sinizle bakalım civarda harbi yiyorum’un önerdiği bi yer varsa kesin deneyen bir insan olarak Ali Usta’yı görünce, ne kadar şaşırdığımı size anlatamam :))
  Beyazit kampüsünde beşinci yılım, dolayısıyla Ali Usta’ya defalarca gittik. Burasının olayı öğrenci hesabına göre bol bulgur bol yeşilliktir abi ve içinde bir miktar dana ya da kuzu eti olduğunu umut ettigimiz bir dürüm yenir :) 5 yıl önce annemle üniversiteye kayıt için geldiğimizde, annem bir anne hassasiyetiyle “sakın burada yeme” demişti, hala ara ara da orada yiyor musun diye sorar :) İnanılmaz lezzet patlamaları yaşanmıyor ama samimi, doğal, öğrenci dostu insanlar, her zaman anılarımızda yaşayacaklar o ayrı :)

  Yanıtla
  • admin

   Zaten sırf bu yaşanmışlıklar için yazdık biz de ;) Anneni bence bir daha al götür oraya! Mutlaka yedir. Anne hijyene bakma, benim 4 yılım var burada de. Emin ol yıllar sonra da burayı hatırlayacaksın. Emek, yemek ve muhabbet. Hepsi bir yerde oldu mu anılar da tamam oluyor. Afiyet olsun. Sevgiler…

   Yanıtla
 • ahmet özcan

  fiyatlardan ne haber?

  Yanıtla
 • selim kocabas

  mrb, her yemek yemeyi seven olarak burayi takip ediyorum … simdi iphone uygulamayi gordum indirdim… fakat http://harbiyiyorum.com/index.php/beyazitta-ciger-sis-nerede-yenir-ali-ustanin-yeri-kemer-durum-evi-fatih-istanbul/#.UtAPNWR0NjY basligi altindaki kemer durum evi uygulamada bulamadim … belki ben bulamadim, belki yoksa bunun gibi baska olmayanlar da olabilir… dilerim ki web de olanlarin tamami uygulamada olsun, tskler

  Yanıtla
  • admin

   Merhaba Selim,
   Uygulamadaki icerikler offline olarak varlar. Onları belirli bir sure sonra ekliyoruz. Once web icerigi gelisiyor, birikince guncelliyoruz.

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir