FransaMidye

Champs Elysees’de Tencerede Midye Nerede Yenir? Leon De Bruxelles, Champs Elysees, Paris, Fransa

Bir midye düşünün! Düşündünüz mü? Şimdi o düşündüğünüz midyenin on misli daha iyi olan bir midye düşünün. Bunu düşünemediniz değil mi? İşte bu midye, o midye!

Yahu arkadaş bir insan Fransa’ya sadece bunu yemek için gitmek ister mi yahu? Vallahi de biz istiyoruz. Bu nedir? Hangi denizden çıkıyor bu yavrular? Bizim ülkemizde böyle bir olay neden yok? 

Hasbinallah!

Sırf bu yüzden ezberi bozuyoruz ve zincir bir restoranı her yerde aynı kaliteyi sağlayabildiği için Harbiyiyorum’da yazıyoruz. Hazır mısınız?

leon-de-bruxelles-champs-elysees-paris-france-01h

Bu Leon De Bruxelles denen yerin mazisi 100 yıl evvele, ta Brüksel’e kadar dayanıyor. Bugüne kadar ağırlıklı olarak Fransa’da olmak üzere 61 restoran açmışlar. Fransa’da ilk restoran 1989 yılında açılmış. Esas olayları midye ve türevleri. Ama en babası tencerede/güveçte midye dedikleri mahlukatların olduğu spesiyal. Çeşitli soslarda marine edilen midyeler aynı sosların içerisinde ve kabukları ile birlikte önünüze servis ediliyor. Çok da güzel oluyor!

Adamlar midye olayını çözmüşler bir kere! “Bu midye nereden çıkarılıyor?” dediğiniz zaman “Boklu boğazdan ağbi, biz Mardinliyik!” cevabı yerine “Ocak, Şubat ve Mart aylarında Hollanda ve İrlanda’dan; Nisan, Mayıs, Haziran ve Temmuz İtalya’dan; geri kalan aylarda da İzlanda ve diğer Nordik ülkelerin kıyılarından çıkarıyoruz mösyö!” cevabını alıyorsunuz. Adam hangi midyenin hangi denizde ne zaman hangi sıcaklıklarda daha iyi olacağını hesaplamış. O derece!

tencerede-midye-leon-de-bruxelles-chamsp-elysees-paris-france-03h

Şimdi iş böyle olunca o midyeler de göze bir başka görünüyor! Şu fani dünyada heva vü heves’ten kendimizi sakınmaya çalışıyoruz, lakin gelin görün ki şimdi böyle yüce ilimlerle ortaya çıkarılmış midyeler var. Sevgili dostlar, Cenab-ı Hak’ın yarattığı kainat içinde bulunan, masmavi ve üzerinde yaşadığımız şu küçücük yuvarlakta, yani dünya isimli beşer şaşar mahalinde, böyle şeyler görünce Ademoğlunun heyecanı büyük olabiliyor. Yemeğe başlamadan önce “Böyle şeylerin hakkını vermek lazım.” diye içimizden üç defa tekrar ediyor ve tencereye imanla dalıyoruz.

Patates kızartmasıyla birlikte gelen ve özel tencerelerde marine edilmiş 800 gramlık etine dolgun midyeler masanıza dudakları hafif aralanmış bir şekilde gelince sizin de o esnada ne diyeceğinizi gerçekten merak ediyoruz. (Lütfen aşağıya yorum olarak yazın!)

Neyse efendim, biz bu midyeleri ve yanındaki patatesleri ve dahi yanındaki Belçika’ya özel arpa sularını midemize indirirken çok değişik sesler çıkardık. (Siz de çıkardığınız sesleri aşağıya yorum olarak bir zahmet yazın!)

tencerede-karides-ve-midye-leon-de-bruxelles-champs-elysees-paris-france-04h

Şimdi sıkı durun, Paris ziyaretimizde neredeyse her gün uğradığımız Leon De Bruxelles de bu tencerede midye çeşitlerinin neredeyse hepsini denedik. Şimdi size en çok beğendiğimizi açıklıyoruz. Bir kere “Gurmeyim!” diyen adam menüden kesinlikle “Rokforlu Midye” seçmeli. Bir sonraki gelişinde menüden “Rokforlu Midye” seçmeli. Sonracığıma bir dahaki gelişinde menüden bu sefer “Rokforlu Midye” seçmeli.

Kaptınız değil mi? Aferin!

Devam ediyoruz. Bir tencereyle doymayana ikinci tencere bedava olduğu için (biz gittiğimizde öyleydi, promosyonlar değişebilir, lütfen gidince teyit edin!) Türklüğünüzü çekinmeden gösterin. Paranızın hakkını versinler bi zahmet, sibuple ve de anşante!

Yeryüzünde yiyebileceğiniz en lezzetli “siyah midyeleri” midenize indirdikten hemen sonra bir de Creme Brulee söyleyin ki şöyle güzelce bir zevk komasına girin!

creme-brulee-leon-de-bruxelles-chamsp-elysees-paris-france-05h

İncecik şekerle kaplı tatlınıza kaşığı dokundurduğunuz anda duyacağınız çıtırtı midenize indiğinde en sevdiğiniz şarkıya dönüşecek! Bu duyguya bir kere kesinlikle hazır olun! Sonrasında da acaba ölümlü gözlerle şuraya gelmek bir daha nasip olur mu diye düşünmeye başlayacaksınız zaten.

Leon De Bruxelles‘den çıktınız mı? Kendinizi kapıdan sola yukarıya doğru vurun. Şaşırmayın, hemen köşede meşhur makaroncu Lauderee‘yi göreceksiniz! Hani şu rengarenk sevimli veletlerin satıldığı aşırı Fransız tatlılar. Yılmayın aynı yönde devam edin Napolyon’un meşhur zafer takına ulaşcaksınız. (Arc De Triomphe)

Evet, bir yazımızın daha sonuna geldik. Harbiyiyorum tüm yeme içme ehline selam eder. Büyüklerin ellerinden, küçüklerin gözlerinden öper.

Esselatu Vesselam!

*Leon De Bruxelles’i Harbiyiyorum Youtube kanalından izlemek için buradan!

leon-de-bruxelles-champs-elysees-paris-france-06h

Leon De Bruxelles
63 Av. des Champs Elysées En face de la FNAC 75008 PARIS
Tel:01 42 25 96 16
*Öğlen 12’den gece 12’ye kadar yardırın!Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

7 thoughts on “Champs Elysees’de Tencerede Midye Nerede Yenir? Leon De Bruxelles, Champs Elysees, Paris, Fransa

 • Sayın harbiyiyorum :) ,

  Bu incelemenizden anladigim kadari ile sizde bizim gibi midye seversiniz. Reklam yapmak istemediğimden dolayı detaylı bahsetmek istemiyorum ama 3 senelik bir araştırmanın sonunda Izmir de insanların özel yetistirilmis kültür midye lerini Türkiye de ve dünyada yapıldığı her şekilde yapmaya çalıştığımız bir restorantı yaklaşık iki ay önce açtık.

  Burada detay yazmanın doğru olmadığını düşünüyorum ama facebook sayfamızdan (midyeli) menu ve yorumları okuyabilirsiniz.

  Yazınızda Türkiye de neden böyle bir yer yok diye yazdığınızi görüp aynı düşüncelerde olduğumuzu anladigim için size bu yazıyı yazdım. Umarım yanlış anlaşılmam .

  Yanıtla
  • admin

   İşte budur! Siz bu yorumu yazmadan 10 dakika önce internette size rastladık zaten. Ne diyelim, şükür kavuşturana :D İzmir’e geldiğimiz zaman sizdeyiz o herhalde :) İstanbul’dan sevgiler..

   Yanıtla
 • 21. Yuzyılın İstanbulunda rahatlıkla midye alınabilecek bir yer yok. Bazen kadikoydeki balıkçılarda görürsek, oda şans işte. Yanlızzz, midyelerin arasından görünen o hınzır kridesler onlar varya onlar ( Cümlenin gidişatı, küfür edilecek miş hissi verebilir, yanlış alarm. )
  Ne yazıkki onlarında 2 türlüsü var jumbo ve XL jumbo. Adam gibi doya doya, kolestrol komasına yaklasıncaya dek yemek istesek, bir iphone 4 parası harcamamız gerekiyor güzel ülkemizde. Yetkililere sesleniyorum, karideslerin üzerinden OTV’yi kaldırın. Hem erkeklere de yararlı bir besin, yani…

  Not: Kıskanmanın doruklarına ulaştığım şu dakikalarda, bu restoranın başına heran birşey gelebilir. Oderece severim midyeyi, cocukken denizden toplar, kumlu kumlu ateşte kızartır yerdik.

  Sevgilerle.

  Yanıtla
 • Türkiye de kesinlikle etiler thr galliard restoranda yenir ,harika bir tencerede sonderece lezzetli ve taze midyeler ,midyeler için akvaryumları var ve taze taze pişirliyor ,yanında ev yapımı tatlı patates kızartması ile servis ediliyor ,DENEYİM DİYE BEN BUNA DERİM

  Yanıtla
 • Oğuzhan

  Tam olarak ne ismi menüde ne olarak görücez ismi bu tava olarak gelen midyenin söyleyebilirmisiniz acaba ?

  Yanıtla
 • Geri bildirim: (Eskiden) Bağdat Caddesinde En İyi Tencerede Midye Nerede Yenirdi? Midye mi? Caddebostan, İstanbul | Harbi Yiyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir