BeylikdüzüDönerGURME NOTLARIİstanbulKebapNE YİYELİMTürkiye

Beylikdüzü’nde En İyi Et Dürüm Döner Nerede Yenir? Enbey Döner, Beylikdüzü, İstanbul

Beylikdüzü’nde En İyi Et Dürüm Döner!

Ey her döneri aynı döner kategorisinde kıyaslayan kardeşim! Bilmelisin ki; Bayramoğlu Döner ve Karadeniz Asım Usta Döner aynı segmentte asla karşılaştırılamaz. Yine aynı şekilde tabağı kaplayacak löp yaprak döner şeklinde sunulan dönerle, parça parça kesilen döner ayrı kategoride değerlendirilmelidir. Türkiye’de şu anda iki tip döner vardır: 1. Yaprak ve %100 dana döner 2. Parça parça kesim ve dana ağırlıklı, koyun/kuzu eti karışık döner. (Kıyma döner bambaşka bir yazı konusu) Birincisi Erzincan (Erzincanish) tipi dönercilik anlayışıdır ve salon dönerciliğine girer. Yani döner lokantasına oturur, tabağanıza halı gibi serilmiş dönerinizi yiyip keyfine varırsınız, ikincisi de Kastamonu (Kastamonish) tipi dönercilik anlayışıdır. Onda da büfe döneri gibi pide arası, ekmek arası, lavaş arası dönerinizi yersiniz. O yüzden sap ile samanı birbirine karıştırmamak gerekir. Biri elma ise, diğeri armuttur. Bu yüzden “Salih Abi sence Tatar Salim’in döneri mi, yoksa Enbey Döner’in döneri mi?” sorusu mantıken ve kategorik olarak hatalıdır. Vereceğimiz cevap da politik olarak yanlış olacaktır. Bu bağlamda size Beylikdüzü’nde yediğimiz en iyi et dürüm döner hikayemizden bahsetmek isteriz.

Duruma açıklık getirdiğimize göre şimdi konuya girebiliriz. Efendim malum geziyoruz. Yemek günlük konumuz! 12 yıldır yaptığımız gibi işaretlediğimiz, not aldığımız lokantaların, lezzetlerin peşine düşmek yegane dürtümüz. Beylikdüzü’ndeki Enbey Döner’i de yıllar önce görüp işaretlemiş ama bir türlü gidememiştik. Bu kez bir vesile ile evimize çok uzaktaki Beylikdüzü beldesine vardığımızda Enbey Döner ve o muazzam büyüklükteki döner tekeri ile tanışmış olduk. Bir de baktık ki dedikleri kadar var. Heybetli bir et döner tekeri arkasındaki döner ustası neredeyse kaybolmuş.

Her Gün 1,5 Ton Et Döner!

Tabii insanın aklına sorular geliyor. Ne gibi sorular mesela… Şöyle; “Bu kadar döner teker mi olur? Ertesi güne kalırsa bakteri üretir v.b.” tarzda sorular… Oluyor efendim! Daha da ötesini söyleyelim hatta. O döner tekeri yoğunluğa ve gününe göre iki hatta üç kez yenileniyor. Şunu da belirtelim; o bir teker döner tam 500 kg. Yani yarım ton. Bu da demek oluyor ki işletmede ertesi güne döner falan kalmıyor. Bilakis sirkülasyon tavan! Durum böyle olunca bu dönerde var bir keramet demek ve ön yargılardan uzaklaşarak öğrenebileceğimiz maksimum bilgiye kendimizi açmamız en doğrusu.

Şimdi biz gider gitmez hemen döneri inceledik. Öyle oturup yemelik salon döneri değil (yukarıda da bunu belirtmiştik) daha çok büfe tipi, kesimi parça bir döner. Böylece öncelikle onu nasıl yememiz gerektiğine karar verdik. Zaten önünde sıra var. Bir de malum pandemiden masalara servis de var ama riskli. Öyleyse pide (gobit) ile dürüm arasında karar vermemiz gerekiyordu. Hemen 200 gramlık dürüme karar verdik. Hakan Bey ile arabanın üzerinde dışarıda ayaküstü hüpletiriz dedik. (Bu arada bilmeyenler için, Hakan Bey benim 8 aylık yoldaşım.) Öyle de yaptık zaar! Ayaküstü yedik.

Dürüm Döner Nasıl Yenir?

Şimdi biz bir de dürüm döneri nasıl tercih ettiğimizi anlatalım. Efendim, öncelikle patates varsa ortamda onu kesinlikle dürümün içerisine sokturmayız. Ayrıca domates ve turşu, varsa da yeşil biber tercih ederiz. Hele bir de acılı olursa değmeyin zevkimize. Bu kadar! Biz dürüm döneri tam da bu şekilde yeriz. Sizlere de tavsiye ederiz.

Gelelim ilk ısırığa… Evet, işte o an! Çok iyiydi o an. Yedik ve şaşırdık. Yavan bir dana döner kokusu ve tadı değil, bilakis aromatik koyun ve dana karışık marine bir dönerin lezzeti damağımıza ve akabinde dimağımıza vurdu. Ayıldık! Dedik hoş bu. Şak bir ısırık daha geldi ve onu da şak bir ısırık daha takip etti… Aaa iki dakikada bitti gitti bile. Ama doymadık yahu, olmadı. Hemen aynısından bir dürüm döner daha söyledik.

İşte böylece geldi hidayet!

Enbey Döner, Lezzetli Bir Büfe Döneridir!

Efendiler! Bu dönere gelebilecek tek eleştiri olsa olsa “biraz tuzu fazla” olur ama bizim bu konuda itirazımız yok, malum logomuz tuzluk.

Efendiler! Enbey Döner’e gidip de yok hizmet alamadık, yok yüzümüze bakmadılar, yok eski kalitesi yok, yok eski tadı kalmadı, yok midemiz bozuldu, yok kokusu burnumuza burnumuza geldi, yok ne eti olduğu belli değil gibi itirazları maalesef kabul edemiyoruz. Zira net söyleyebiliriz ki biz bir daha Beylikdüzü taraflarına gidersek, kesinlikle ve katiyetle Enbey Döner’de bir kez daha bu nefasetin tadına bakmak isteriz.

Ayrıca burada belirtmekte de fayda görüyoruz. Bu bir büfe döneridir. Parça kesimdir. Lakin bu kategoride en iyi dönerciler arasına da girer. En azından bizim hafızamızda çoktan o şekilde yer etti. Diğer mekanların de isimlerini vermekten asla geri durmayız: 1. Karadeniz Asım Usta Döner, Beşiktaş, 2. Enbey Döner, Beylikdüzü ve 3. Liman Lokantası, Rize.

Kısacası döner ülkemizde birçok insanın sandığının aksine bir roket ve uzay bilimi değildir. Dürüm döner, ekmek arası döner ve porsiyon döner yiyene hakaret edilmez. Bilakis afiyet olsun denir.

Böylece Enbey Döner’le ilgili hakikati de ortaya koymuş olduk. Şükür.

İşte bu kadar! Giderseniz, dürüm döner yiyin, içerisine patates koydurmayın ve bizden de selam söyleyin.

Vesselam.

Enbey Döner
Adres:
Cumhuriyet, Çamlık Caddesi Cumhuriyet Caddesi 1 D D:1/5, 34520 Beylikdüzü Osb/Beylikdüzü/İstanbul
Tel: +902128712423

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Beylikdüzü’nde En İyi Et Dürüm Döner Nerede Yenir? Enbey Döner, Beylikdüzü, İstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir