BeylikdüzüİstanbulNE YİYELİMNEREDE YİYELİMTavuk Kanat

Beylikdüzü’nde En İyi Tavuk Kanat Nerede Yenir? Adana Mestanzade Kebap, Beylikdüzü, İstanbul

Dikkatli takipçilerimiz kanadı ne kadar çok sevdiğimizi bilirler. Hele ki Türk işi, soslanmış yaprak kanatların ızgara üzerinde cızırdamasına ve tam kıvamında, suyunda pişmesine tıpkı tavuk kanatlarının ateşin üzerinde yağlarının erimesi gibi bizim de yağlarımız erir. Beylikdüzü’nde Adanalı butik bir aile restoranı olan Adana Mestanzade Kebap’ın ultra sulu ve iyi pişirilmiş tavuk kanatlarından bahsedeceğiz bugün size. Çünkü bu övgüyü hak ediyor.

Hani o civarda işi sadece kanat yapmak olan birkaç kanatçı var ama biz asıl Adana kebabını yiyip de şalgamından içme niyetiyle gittiğimiz Mestanzade Kebap’ın özel marine edilmiş tavuk kanatları ile de tanışınca öncelikle kanatlarına methiyeler düzmeye karar verdik. Malum “Hayat siz planlar yaparken başınıza gelenlerdir.” diye boşuna söylememiş rahmetli John Lennon. Biz iyi Adana kebap yiyeceğiz planları yaparken bu kez karşımıza çok iyi kanat çıkardı.

Öncelikle Mestanzade ismi nereden geliyor oradan başlayalım… Efendim, Mestanzade Seyhan Adana’nın en eski ve en meşhur mahallerinden biri. Adanalılara söylerseniz bu mahaleyi çok iyi bilirler. İşte yine bir Adanalı aile olan ve çok tatlı esnaf olarak tanımlayabileceğimiz Ali Abi ve oğlu Efe bu butik, sevimli mekanın sahipleri ve aynı zamanda çalışanları olarak karşımıza çıkıyor. İkisi de işin başında. İkisi de her şeye koşturuyor.

Mekana girer girmez hemen vitrinde kocaman bir kömür mangal/ızgara onun da hemen arkasında bir taş fırın görüyoruz. “Yoksa burada dürümlere ve servislere ince tırnaklı pide mi çıkıyor?” diye sorar sormaz yanıtı alıyoruz.

“Evet.”

İşte bu zaten başlıbaşına bizim için mekanı baş tacı yapıyor. Düşünsenize sipariş üzerine taş fırında hazırlanan ince tırnaklı pideler tüm kebaplara özel salçalanıp, yağlanıp battaniye oluyorlar. Keşke bizim evimizin yakınında da böyle bir yer olsa da sürekli olarak oradan Adana dürüm söylesek. Şanslınızınız ey Beylikdüzülüler! Dümdüz lavaşlara dürüm edilen kebaplarla bu şekilde tırnaklı pide ile dürülen kebaplar arasında lezzet anlamında uçurumlar oluyor. Kısacası anlamışsınızdır. Mestanzade Kebap’tan, hasılı Adanalı bir aileden elbette başarılı Adana kebaplar yiyeceksiniz. Lakin fırını olduğu için Adana usulü lahmacun da yiyeceksiniz. Hatta daha da ileri gidip pide ve normal lahmacun bile yiyeceksiniz.

Ne mutlu size!

Lakin biz kanatlara gelmek istiyoruz. Her iyi kanatçının ve kanat yapan mekanın şiarıdır; sadece yaprak kanat kullanırlar, ve asla but kullanmazlar. Burası da öyle bir mekan. Ustamız özel marinasyonla sosladığı kanatları harlı ateşte yağı, suyu içinde kalacak şekilde bir güzel pişiriyor ki görmeniz lazım. Sonra da bunları pişimin ortasında bıçakla bir güzel çiziktiriyor. Hemen arkasındaki fırından yeni çıkmış tırnaklı pidelere, yarı pişmiş kanatların yağını suyunu alıp, servis tabağını hazırladıktan sonra ısıdan cosss eden şişlerden tabağa bırakıveriyor.

Şikemperverler bilir, o pideler o kanatların yağı ile hemhal oldukları için inanılmaz iştah artırıyor. Bir sanatsever için ortadaki nevaleler ile birlikte o kanatları kemiklerinden sıyırmak kadar güzel bir duygu yok. Efe hemen o anda domatesten tazecik ezme salata yapıyor kebapların yanına. (En sevdiğimiz kebap yanı salatası da bu bizim aslında) Tıpkı Adana’da tablacıların yaptığı gibi…

Oh değmeyin keyfimize. Mest olduk. Mestanzade olduk bile. Yanına da Adana’dan gelme bir açık şalgam. Bitti gitti.

Efe Ortaköy’deki Harbi Adana Ocakbaşı mezunu. Babası Ali Abi ile çok iyi bir eküri olmuşlar. Butik aile işletmesi oluşları, yemeği de servisi de kendilerinin yapması bize Adana’da bir aile evinde kebap yemeye gitmişiz hissi verdi.

*En yeni lezzet ve mekan keşiflerimiz için Harbiyiyorum Instagram hesabımızı takip etmeyi unutmayın!

Bu zamanda bu tip göstergelerin/anlamların değerini bilmek lazım. Büyük yatırımlar ile büyük kebapçıların nüfusu her geçen gün artıyor. Lakin aile işletmesinde yediğin kebabın lezzeti daha samimi kalıyor.

Umarız bizde yarattığı duygu ve lezzet patlamalarını sizlere de yaratır.

Biz bir daha ne zaman uğrarız bilmeyiz ama gidenlere ve evlerine tırnaklı pidede Adana kebap sipariş veren tüm Beylikdüzü efradına şimdiden afiyet şeker olsun.

Vesselam…

Adana Mestanzade Kebap
Cumhuriyet Mahallesi Onur Sokak Demir Romance Sitesi Akik 4, 34520 Beylikdüzü/İstanbul
Tel: 0539 8567663

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir