Gurme Haber

Acılı Şalgamdan Dondurma Üretti

Adana’da sonunda bu da oldu! Acılı şalgamdan dondurma ürettiler. Güzelliklerin, icatların, “Aklına gelmeyen Adanalıların Aklına gelir” sözünün durağı Adana’da bu da oldu ve acılı şalgamdan dondurma üretimi yapıldı. Türkiye’de şalgam denilince akla ilk gelen şehir Adana’da bir dondurmacı, acılı şalgamdan dondurma üretti.

Şalgam artık sadece kebabın yanında anılmayacak, dondurma olarak da hafızalarda yer alacak. 3 kuşak dondurmacı olan bir aileden gelen 56 yaşındaki Erhan Osmanoğlu, onlarca meyve ve aromadan dondurma üretimi yapıyor. Osmanoğlu, süt, şeker ve salebi karıştırarak ürettiği dondurmayı bu kez de acılı şalgam ile harmanladı. Acılı şalgamlı dondurma, tadı ve görselliğiyle hem gözleri hem damakları şenlendirmiş. Topu 20 liradan satılan dondurma, Adanalılar tarafından yoğun ilgi görüyor. Henüz yemedik ama ilk fırsatta deneyip sizlere uzun uzun yazacağız. Yiyenler ise; “Tadının çok değişik olduğunu, dondurmaya yeni bir değer kattığını” söylüyor.

“Deneyenler Çok Beğeniyor”

Şalgamlı dondurmanın mucidi Erhan Osmanoğlu, “44 değişik çeşit dondurmamız var. Adana’nın milli içeceği şalgam olduğu için bunu dondurma haline getirmeyi düşündük. Acıyla tatlıyı sentezledik. İnanılmaz bir tat çıktı ortaya. Dondurma inanılmaz bir beğeni alıyor. Bu Türkiye ve dünyada ilk. Müşteriler ilk olarak garipsiyorlar ama tadına bakanlar çok beğeniyor.” sözleriyle anlatıyor şalgamlı dondurmayı.

Kim bilir belki yakında da pul biberli dondurma üretimi gelir. Yenilik iyidir, çeşit güzeldir, Deneyenler bize görüşlerini yazarsa seve seve haberimize ekleriz.

“Peki Şalgam Nerede İçilir?” diye sorarsınıız BURADA içilir!

Şimdiden afiyet olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir