BeyoğluTürk Kahvesi

Beyoğlu’nda Közde Kahve Nerede İçilir? Hasankeyf Kömürde Çay ve Kahve Keyfi – Beyoğlu

İçki yazısı az olunca biz de geleneksel ve keyif verici içkilerimizden biri olan “Kahve“den bahsetmek istedik. Fakat bu kahve öyle Frappuccino ve Mocha felan değil elbet. Bildiğiniz bizim; “Türk Kahvesi“.

Türk Kahvesi” demlenme biçimiyle, bilinen en eski kahve pişirme yöntemine verilen isimdir… Ayrıca şunu belirtmekte de fayda var ki; Avrupa kahveyi uzun yıllar “Türk Kahvesi” olarak tanımış ve tüketmiştir. Sonra bunlardan biri kahveyi içerken demiş ki “bu çok sert olmuş, içine süt koyalım“. Olmuş sana Latte (Latte İtalyanca “süt” demek), yok sütü höpürdetip koyalım olmuş sana Cappuccino. Dikkat ettiyseniz olayın çeşitlenmesi İtalya’da gerçekleşmiş. Yani Venedikli tüccarlar ecdadımıza gide gele kahvenin çeşitli versiyonlarını yaparak, bunlara yeni isimler vermişler ve dünya kahve kültürünü de bir güzel ele geçirmişler.

Lafın özü, kahvenin hası “Türk Kahvesi“dir. 1517 yılında Yemen Valisi Özdemir Paşa kahveyi İstanbul’a getiriyor. Burada yeni bir pişirme metodu ile cezve ve güğümlerde kahveler pişmeye başlıyor. Bu mübarek yöntem daha sonra “Türk Kahvesi” olarak adlandırılıyor.

Hasan Keyf Ali Usta

E, tabii o zaman elektrik, aygaz, doğalgaz yok. Kahvenin biriciği közde yapılan kahve oluyor. Kahve bakır cezvelerde ağır ağır pişiriliyor ve servis ediliyor. Tıpkı bugün, Beyoğlu Yeşilçam olarak da bilinen, Gazeteci Erol Dernek sokaktaki Hasankeyf’te yapıldığı gibi…

Hikayesi de şöyle; Aynı yerde 20 yıldır berberlik yapmakta olan Tokat’lı Ali Duran(Ali Usta) ve ahiretliği ehl-i keyif insan Hasan Sevgikuranlar, bundan 4-5 sene evvel Ali Usta’nın “Bıktım bu berberlikten. İlallah ettim.” demesi ile dükkanı kahvehaneye çevirmeye karar veriyorlar. Ancak bu kararı verdiklerinde bu kahvehanenin tezgahında yalnızca közde kahve ve çay yapılmasını birbirlerine şart koşuyorlar. Tamamen bu mekan için tasarlanmış tezgahı yaptırmak için Maraş senin, Antep benim geziyorlar ve sonunda mekanın ismini de Hasankeyf koyunca bu yeni serüvenlerine başlamış oluyorlar. Yalnız bu Hasankeyf’in, Batman’ın Hasankeyf’i ile bir bağlantısı yok. Zira sadece Keyif Ehli Hasan’la bağlantısı var.

Ali Usta işinin piri… “Burada çay ve kahve bulursun, tost istersen dışarıdan getirtirim. Herkes kendi işini yapsın. İyi yapsın. Benim başkasının tostundan kazanacağım 2 lirada gözüm yok. O yüzden buraya tost makinası da almam.” diyor.

Ver mübarek elini öpeyim diyorum içimden…

Sohbetimiz devam ederken Ali Usta tezgahın başında, bakır cezvelerdeki kahveleri kömürlerin üstünde kendi elleriyle pişiriyor ve diyor ki; “Kahve ne kadar yavaş pişerse o kadar iyi olur.” Ayrıca kahve olarak Mehmet Efendi kahvesi kullandığını belirtiyor ve ekliyor; “Ehli keyfe keyif verir kahvenin kaynaması, eşeği yoldan çıkarır sıpanın oynaması.”

-Gülüyoruz-

Közde demlenen kahve ve çayı Beyoğlu’na giderseniz deneyin. Gerçekten bu kahveyi içmek başka bir keyif.

Afiyet Olsun!

Hasan Keyf Közde Kahve ve Çay Keyfi

Hasankeyf Kömürde Çay ve Kahve Keyfi
Gazeteci Erol Dernek Sokak No:6 Beyoğlu – İstanbul
Tel: 0212 2444640

Google-Map-Icon Adresi haritada görüntülemek için tıklayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

4 thoughts on “Beyoğlu’nda Közde Kahve Nerede İçilir? Hasankeyf Kömürde Çay ve Kahve Keyfi – Beyoğlu

 • o bilir

  hımmm… ben zaten cafenin resimlerini çekmiştim ve bir sayfa bile açmıştım ama hasan bey daha kendi sayfasına teşrif etmediler.Bir zamanlar soğuktan titreme ve hatta soğuktan geberme pahasına oralarda oturup közde kahvemizi sürekli içerdik ammaaa uzak kaldık :( uzak düştük :( herneyse anlatılanlara katılıyorum ve hasankeyf cafe de közde pişirilen kahvenin tadı inanılmaz güzel ve herkese tavsiye ediyorum.Sadece kahve değil, o sokakta o insanların arasında başka başka hayatlara şahit oluyorsunuz tabi görebilene diyorum.

  Yanıtla
 • engin kayaoglu

  bünyenizdeki calışmalarınızı yakından takip etmekte ve bir okadarda haz almaktayım kahve ,ve cayın nedemek oldugunu tam anlamı ile insanlara yaşatmak keyif verici bir okadarda saygı duyulması gereken bir sosyal yaklaşımdır bu dende bir faliyeti kadıköy,de hayata gecirmek icin uzun zamandır araştırmalar icerisendeyim ve konu hakkında uzun zamandır kafa yormaktayım ,bazı maddi sıkıntılar birtürlü startı vermeme engel olmaktadır kadıköy reks sinası noktasında bulmuş oldugum ikibin tl degerindeki bu noktada faliyet göstermeye cok elverişli olan bu noktada ortak faliyet göstermek adına yapmış oldugum bu cagrıma ilgi duyarsanız sevinirim.

  Yanıtla
 • kayhan

  bence közde türk kahvesi şahane bende yapıyorum uygun dukkan arıyorum

  Yanıtla
 • kayhan

  bende kadıköy fenerbahcede yer arıyorum olur inş

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir