BeyoğluTantuni

Karaköy’de Tantuni Nerede Yenir? Beşaltı Kirvem Tantuni – Karaköy / İstanbul

Mersin’in biricik yemeği olan Tantuni, bugün özellikle İstanbul’da birçok yerde rastlayabileceğiniz bir lezzet. Midenizde patlayan biberlerle beraber açılan iştahınıza yenik düşüp yedikçe yiyeceğiniz gelir ve iddia edilir ki “Tantuni” aslında bir Türkmen yemeğidir.

Önceden haşlanmış ve ince bir şekilde kuşbaşı doğranmış et, kızdırılan sac üzerinde yağ, biber ve su ile pişirilir. Biber ve yağ ete aroma verirken su, daha çok sacın üzerine konulan lavaş ya da somunu yumuşatma görevini görür. Tantuniyi normal dürümlerden ayıran yegane şey de zaten bu yumuşak lavaşıdır.

Karaköy’de Tophane istikametine doğru yürürken bir üst paralel caddede bundan sekiz sene evvel kurulmuş Beşaltı Kirvem Tantuni, işte bu teknik bilgilerin uygulamasını bizzat deneyimleyebileceğiniz bir yer.

tantuni_besalti02

Beşaltı Kirvem Tantuni’nin sahibi “Mehmet Beşaltı” sanırsınız ki Mersin’li. Ancak hayır! O yurdumuzun başka bir lezzet diyarından gelme. Nereden mi? Baklavası, katmeri, sarımsaklı lahmacunu ve kebapları ile meşhur olan ilimiz: Gaziantep’ten. Lakin tantuni ustası “Ahmet Karataş” ise gerçek bir Mersinli.

Eh, şimdi bu iki lezzet ehli kombinasyonu yan yana gelince ortaya harika bir “Tantuni” çıkmasını beklersiniz elbet. Bu beklentiniz burada kesinlikle karşılığını buluyor ve mideniz İstanbul’da yiyebileceğiniz en güzel tantunilerin ziyafetini çekiyor. Öğlen saatlerinde Karaköy esnafı ile yoğunlaşan Beşaltı Kirvem’de akşam 20:30’a kadar tantuni bulabilirsiniz. Hava güzel ise dışarıya atılmış masalarda yol üzerinde takılın, daha keyifli oluyor.

İstanbul’da yediğimiz tantuniler arasında etin aromasını kaybetmediği nadir tantunicilerden biri burası. Üstelik ultra harika kıvamındaki lavaşı da cabası.

Bu arada önemli bir not efendim! Lütfen tantunilerinizi içlerine limon sıkarak tüketiniz.

Teşekkür ederiz.

tantuni_besalti03

Beşaltı Kirvem Tantuni
Mumhane Cad. No:35/B Karaköy – İstanbul
Tel: 0212 2440347


Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

17 thoughts on “Karaköy’de Tantuni Nerede Yenir? Beşaltı Kirvem Tantuni – Karaköy / İstanbul

 • Muhammet Atasever

  Hayırlı akşamlar Sitenizi com lu olarak açmışsınız.Ne yaptınız ne kadar ücret ödediniz ve posta çeki ile com lu adres alınıyormu yani hep kredi kartı var mesela blogspotunda aynı.

  Yanıtla
 • admin

  Merhaba,

  Evet harbiyiyorum.com a siteyi taşıdım. http://www.natro.com‘dan hizmet alıyorum. Orada fiyatları bulabilirsiniz. Posta çeki ile bildiğim kadarı ile domain adı alamaıyorsunuz bildiğim kadarı ile.

  Yanıtla
 • Kaan

  hocam, bi işletme cam şişede ayran satıyorsa onun herşeyi yenir.
  elinize sağlık

  Yanıtla
  • admin

   Eyvallah Kaan, sevgiler…

   Yanıtla
 • Pınar Küçük

  Evet evet galiba bu gerçek tantuni! Sonunda İstanbul’da düzgün tantuni yapan bir yer öğrendik!

  Yanıtla
  • admin

   aynen, istanbulda yediklerim arasında en lezzetlisi.

   Yanıtla
 • serdar

  ben de sizlere gayrettepede ki yıldız posta cad. sindeki AŞK I TANTUNİ Yİ tavsiye ederim . gerçekten muhteşem.

  Yanıtla
 • ZEHRA

  ARKADAŞLAR HEPİNİZE KATILIYORUM.
  FAKAT İSTANBULDA ARAMIZA BİR MEKAN DAHA KATILDI. İSMİ FATİH TANTUNİ
  AMA ACAYİP GÜZEL O LEZZET O TAT HER YERDE TANTUNİ YEDİM AMA BU BAŞKA TAVSİYE EDERİM. TÜM İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ OLARAK ORADAN SİPARİŞ VERİYORUZ AYRICA HİJYEN (ATPAZARININ HEMEN YAN SOKAĞI. KADINLR PAZARININ 2 SOKAK ÜSTÜNDE KALIYOR.

  Yanıtla
 • Ergun

  Hangi Tantuni guzel degil ki? Acili ve limonu bol olunca hepsi istah acar. Mmm m. Yummy :)

  Yanıtla
 • onur

  Çok güzel görnüyor denemek lazım… Ancak bilgilerde yanlışlık var Tantuni türkmen yemeği değildir. Tantuni araplardan gelen bir yemektir. İlk zamanlarında fakir insanlara hitap etmesi için akciğerden yapılırmış. İsmini de tepsi,den çıkan seslerden alır. bilginize:D

  Yanıtla
  • Sego Alfredo

   Süper bilgiler. Vallahi sayenizde öğrenmiş olduk.

   Yanıtla
 • Tantuni çok güzel bir lezzet. Öğrenciliğimiz tantuni yemek ile geçti. Öyle sevmiş mi bünye tantuninin hakkını veren yerde biz de hakkını veriyoruz. Örneğin Mide Mühendisi Adana – Mersin Lezzet Harekatı’nda kaç tane yemiştik hatırlamıyorum. :)

  Yanıtla
 • Geri bildirim: Tantuni Nedir? - Harbi Yiyorum - Harbi Yiyorum

 • vahit

  Yakında geliyor istanbul mersin tantuni az kaldı gelip görecem kafama yatarsa alacam

  Yanıtla
 • Geri bildirim: Avrupa Yakası'nın En İyi 7 Tantunicisi - | Harbi Yiyorum

 • Geri bildirim: Tantuni Nedir? – Sultan Ateşi

 • Geri bildirim: Karaköy Lezzet Yolculuğu - Karaköy'de Nerede Ne Yenir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir