BeyoğluKelle Paça

Beyoğlu’nda Niğde Usulü Söğüş Kelle Nerede Yenir? Muammer Usta, Beyoğlu, İstanbul

Muammer Usta! Düşünün ki İstanbul’da sushi yokken o vardı. Aslen Niğde’li. Baba’dan Kelleci. Söğüş Kelle yapıyor. İçine de acımıyor ve bol soğan basıyor. Bugüne kadar -net değil-milyonlarca kelle ayıklamış.

Beyoğlu’nda Çiçek Pasajı çıkışında karşı kaldırımda köşede mavi mütevazi bir el arabasında 40 küsur yıldır kelle ayıklıyor. Daha sonra bunu isteyene ekmek arası, isteyene porsiyon, isteyene de tam kelle olarak kağıt üstünde sunuyor.

Çok da tatlı bir adam. Hoş sohbet. Ustalık melekesi ya hani; elindeki kelleyi sanki çiçek aranjmanı hazırlar gibi hazırlıyor.

Sen babandan el almışsın, peki kime el vereceksin?” diyorum. “Oğlum var ama o devlet memuru oldu.” diyor. Akşamları ona yardıma geliyormuş.

Beyoğlu'nda Söğüş Kelle Nerede Yenir? Muammer Usta

Niğde usulü kelle söğüş yaptığını söylüyor Muammer Usta. Niğde’de ailesinden kelle yapan bir kişi kalmış, o da halen Niğde kalesinin tam oradaymış. (Kalenin Kellecisi hesabı) Muammer Özkaymak ise çocukken İstanbul’a gelmiş ve geliş o geliş. O günden bu yana soğuk kelle kesiyor. İstanbul’daki ulu sakatat piyasasına yön veriyor.

Kelle esas Sivas işidir.” diyor Muammer Usta. İzmir’deki söğüşçüler de bizden yürümedir diyor. Coğrafi olarak mümkün tabii.

O esnada Muammer ustanın tezgahına bir genç yaklaşıyor. İlk defa söğüş kelle yiyecekmiş. Çok heyecanlı. Bize “Sizin de mi ilk?” diye soruyor. Tam da adamına soruyor yani. “Ah evladım biz neler yedik neler!” İlk kez öpüşecek kadar heyecanlı. Evet biz de daha önce yemedik desek askerlik arkadaşımız gibi olacak.

Muammer Usta ise kızı -ay pardon- kelleyi süslüyor. Delikanlının önüne  bırakıyor. Yanına da ayran öneriyor. Oh mis!

Genç mutlu. Muammer Usta mutlu. Biz mutlu. Gökten üç elma düşercesine mutluyuz.

Şimdi, ey ilim irfan sahibi sakatat ve lezzet meraklısı dostlarımız, İstanbul’da Söğüş Kelle’nin atası Muammer Usta’ya mutlaka uğrayın ve baharatlı soğanlı kellesini yemeden dönmeyin.

Beyoğlu'nda Söğüş Kelle Nerede Yenir? Muammer Usta

Söğüş Kelleci Muammer Usta
Kamerhatun Mahallesi, Kamerhatun Caddesi, Balık Sokak Girişi, Beyoğlu, İstanbul
Tel: 0535 3238439

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

3 thoughts on “Beyoğlu’nda Niğde Usulü Söğüş Kelle Nerede Yenir? Muammer Usta, Beyoğlu, İstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir