İstanbulKadıköyKuzu KelleSakatatTürkiye

Kadıköy’de En İyi Niğde Usulü Kuzu Kelle Söğüş Nerede Yenir? Kadıköy Kelle Söğüş Muammer, Kadıköy

Kuzu Kelle Söğüş Mukavvi Bir Yemek!

Hocam “Neden başlıkta en iyi diye yazıyorsun?” diyorlar. Çok basit, başka yok çünkü! Bize Kadıköy’de benzeri kıyaslayabileceğimiz bir Niğde usulü kuzu kelle söğüş yapan yer daha gösterenin alnından öperiz. Bir de daha yeni açıldı. Ultra süper kuzu kelle söğüş girişimi. Tam bir sokak lezzeti, Kadıköy’de büyük bir eksikliği dolduruyor. Üstelik Beyoğlu’ndaki emektar kelle söğüşçü Muammer Usta bu arkadaşlara el vermiş. Daha ne olsun, övmeyelim mi? İsmini de Kadıköy Kelle Söğüş Muammer koymuşlar hem. Mis gibi lezzet gelmiş işte aleme!

Bir de büyük cesaretle pandemide açtılar. Açtılar diyorum çünkü çoğullar. İki ortak yani… Savaş Sekizkardeş ve mahalleden komşusu Japon asıllı Yuji. Yuji yıllarca Amsterdam’da yaşamış, Savaş ile tanışınca böyle bir şey neden yapmayalım ki demişler ve Beyoğlu’ndaki Kuzu Kelleci Muammer Usta ile konuşmuşlar.

Muammer Usta’da yüce gönüllü esnaf bir ağabeyimiz sonuçta. Bu arkadaşları yanına çırak almış, işin tüm inceliklerini öğretmiş. Kelleyi ayıklamayı, kesmeyi, servis etmeyi… Kendi ekolünde el vermiş anlayacağınız.

Sonuç: Kadıköy Kuzu Kelle Muammer!

Haydi hayırlı olsun.

Savaş ve Yuji ayrıca bizim Mide Lobisi’nde sorup soruşturarak güzel bir sokak tezgahı da hazırlatmışlar. Sokağa çıkardıkları kelle söğüş tezgahının arkasındaki dükkanı da kiralamışlar. Böylece başlamışlar o kelle senin, bu kelle benim ayıklamaya…

Biz de açılış haberini alır almaz gittik. Hemen bir Instagram videosu çektik. Bununla da yetinmedik aynı içerikten Youtube’a tek atımlık “Bir Lezzet, Bir Mekan” videosu hazırladık. Bir eksik şu yazmadığımız yazı kalmıştı. Onu da şu anda icra ediyoruz işte. Böylece hak yerini bulurken, tarih de gediğine okkalı bir şekilde oturmuş oldu.

Bizim için sakatat önemli mevzu, biliyorsunuz. Her ne kadar biz bu siteyi ilk yazmaya başladığımızda sakatat fiyatları normal et fiyatlarından ucuz olsa da artık nerdeyse başabaş gidiyorlar. Yine de sakatat her daim ete nazaran bir tık uygun fiyatlı. Yapacak bir şey yok. Serbest piyasa dediğin küresel güçlerin elinde çocuk oyuncağı olmuş bir kere!

Niğde Söğüş mü, İzmir Söğüş mü?

Şimdi gelelim İzmirlilerin bir türlü anlam veremediği “Niğde Usulü Kuzu Kelle Söğüş Nasıl Oluyor?” olayına… Efendim şöyle; bir kere kelle söğüş lavaşa girmiyor. Üstüne domates, nane v.b. eklenmiyor. İçine kuzu kelle dışında sadece maydanoz ve beyaz soğan doğranıp kelleyle karıştırılıyor. Sonra bir de kimyon ve tuz, istersen bir de pul biber yallah! Akabinde artık gluten aşkıyla ekmek arasında mı yemek isterseniz, ya da sek porsiyon halinde mi alırsınız gerisi tamamen size kalmış. Gördüğünüz üzere Niğde Usulü Kelle Söğüş, İzmir Usulü Kelle Söğüş’ten ayrı bir ekol.

Yanına da ayran söylediniz mi, bitti gitti.

Şimdi diyeceksiniz ki bu ekolde kelle söğüş başka nerede yiyebiliriz. Efendim öncelikle yıllar evvel yazdığımız, Savaş ve Yuji’nin de ustası Kelle Söğüşçü Muammer Usta Beyoğlu, hemen ardından Bursa’da Kent Meydanı’nda keşfettiğimiz Özenal Kelle Söğüş daha sonra Kasımpaşa’da Kasımpaşa caminin hemen yan sokağında yine daha önce ziyaret edip yazdığımız Söğüşbaşı Söğüşçüsü. Bu kelle söğüşçülerin hepsi bizim aynı ekol kuzu kelle yaptığına şahit olduğumuz yerler.

Şimdi, bu güzel ekolün Kadıköy’e gelmesinden ötürü kıvanç duyuyoruz. Destek olmak, boynumuzun borcu. Yuji ve Savaş’ın bu tezgahta çok güzel işler başaracağına inancımız tam. Güzel hatıraları, güzel kazançları olsun.

Aşağıda okuduklarını izlemek isteyenler için Youtube videosunu da bıraktık. (Youtuber değiliz, içerik olarak ne üretirsek ve nerede üretirsek onu paylaşmak derdindeyiz sadece. Takip edip etmemek sizlere kalmış. )

Mani ile bitirelim :)

“Tüm ilim, irfan ve sağduyu sahiplerine selam ile,
Sen her daim yediğini yazmaya devam et ey Salih-ül kelle ile!”

Kadıköy Kelle Söğüş Muammer
Adres: Caferağa, Hacı Şükrü Sk. Thales’in yanı, 34710 Kadıköy/İstanbul
Tel: 0530 956 5447 (Yuji – Kelleci Japon)

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir