AtaşehirMeze

Bir Lezzet, Bir Mekan: Şevketibostan Cips (Tava) | Lucina Restaurant&Cafe, Ataşehir

Ege ve Akdeniz pazarlarının enteresan bitkisi; nam-ı diğer şevketotu… Daha önce kuzu eti ile pişirilen versiyonunu (Şevketibostan yemeği) yedik ama böyle bir versiyonunu ilk defa görüyoruz. Hatta son yıllarda yediğimiz en  değişik atıştırmalık bile diyebiliriz. Hiçbir yerde tarifi yok! Ataşehir’in cici mekanı Lucina Restaurant&Cafe‘nin şefi Deniz Yaşar tarafından yeni menü için geliştirilmiş bir cips bu. Elinize aldınız mı bırakamıyorsunuz…. Enfes! Çıt, çıt gidiyor.

Akşamları çekirdek ya da cips patates arayanlardansanız gerçekten vazgeçemeyeceğiniz bir alternatiften bahsediyoruz…Üstelik İstanbul’da şevketibostan yiyebileceğiniz yer de bir elin parmakalarının sayısını geçmez hani. Bu durumda şef Deniz Yaşar‘a şapka çıkartmak gerekiyor gerçekten de… Bu kadar basit ama bir o kadar da anlamlı bir atıştırmalığı ortaya koyduğu için tabii ki.

sevketi-bostan-tava-lucina-cafe-01

Şevketibostan Cips’i Nasıl Keşfettik?

Geçtiğimiz gün Lucina‘ya gittiğimizde oturduğumuz alana yakın bir yerden sesler geliyordu ki kulak kesildik. Anlaşılan klasik bir maç günüydü. İnsanların bu özel rezerve alanda oturdukları yere yaklaşınca masalarında mısır unununa bulanmış hamsiye benzer  şeyleri çıtır çıtır yediklerini, bir yandan içeceklerini yudumladıklarını gördük ve Lucina’nın işletmecisi Gamze hanıma bunun mekanın özel VIP bölümünde bulunan kişilere sunduğu özel bir yiyecek (balık) olup olmadığını sorduk.

O da bana bunun aslında bir Ege bitkisi olduğunu, ismine “Şevketibostan Tava” dendiğini ve herkesin yemekte özgür olduğunu söyledi. Şefin spesiyallerinden biriymiş. Görüntüsü ahtapot kolları gibi karman çorman ama çıtır lezzetli bir şey. Şüphesiz birayla birlikte gidebilecek en cici mezelerden biri olmayı da hak ediyor.

Bizce Lucina‘ya giderseniz şefin bu özel spesiyalini mutlaka denemelisiniz. Şevketibostanı her yerde bu yorumda göremeyeceğinizi iddia ediyoruz!

Lucina-atasehir

Lucina Cafe
Adres: Ataşehir Atatürk Mh., Sait Cordan Sokak, 34755 Ataşehir
Tel: 0216 5482627


Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir