Diğer Listeler

Yemeklerde Kullanılan 5 Ana Sos

Sos, yemeğin üzerine dökülmek suretiyle, sıvı yada yarı katı formda olan, yemeğin lezzetini arttırmaya ve görsellik katmaya yönelik kullanılan yardımcı yemektir. Bu nedenle soslar tek başlarına tüketilemez. Sos sözcüğü FransızcaSauce” den gelmektedir. Fransız mutfağında 5 ana sos kullanılmaktadır. Bunlardan 4’ünü Klasik Fransız mutfağının kurucusu kabul edilen Marie-Antoine Careme, 1’ini de (sarı sos) Auguste Escoffier bulmuştur. Bu soslar;

Beşamel Sos (Krem Rengi Sos)

Besamel-sos

Yağ ve un kavrulurken içine sütün yavaş yavaş eklenmesiyle elde edilen bir sostur. Pirzola, balık, tavuk, haşlanmış sebze ve makarna kullanılabilinir. Bu ana sosa değişik malzemeler ekleyerek farklı soslar türetilebilinir. Mornay, Nantua, Soubise, ve Hardal sosu, Beşamel sosundan türeyen evlat soslardır.

Velute Sos (Beyaz Sos)

SONY DSC

Aynı beşamel sos gibidir. Sadece un ile yağ, 1-2 dk yerine 3-4 dk kavurmalı ve süt yerine açık renkli et suyu(balık,tavuk,dana kemiğinden yapılan) ile sosun yoğunluğu ayarlanmalıdır. Balık ve tavuklu başlangıç yemeklerinde kullanılabilir. Poulette, Aurora, Köri, Mantar ve Albufera sosları Velute sosundan türeyen evlat soslardır.

Espanyol Sos (Kahverengi Sos)

espanyol-sos

Espanyol sos yapılırken un ve yağ, rengi kahverengi olana kadar(5-8dk.) kavurulur ve koyu renkli et suyu(Dana, tavşan,hindi gibi) ile sosun yoğunluğu ayarlanır. Kümes hayvanları eti ve kırmızı et ile yapılan yemeklerde kullanılabilir. Bordelaise, Robert, Chasseur ve Madeira sosları, Espanyol sosundan türeyen evlat soslardır.

Domates Sosu (Kırmızı Sos)

Domates-sosu

5 ana sosun en popüler olanıdır. Domates temelli olan sos, çeşitli baharatlar, lezzetlendirici sular ve ek malzemeler katılarak hazırlanır. Makarnada çok kullanılır. Kümes hayvanları etinden ve kırmızı etten yapılan yemeklerde de kullanılmaktadır. Bolonez, Creole ve Portuguese sosları, Domates sosundan türeyen evlat soslardır.

Hollandez Sosu (Sarı Sos)

hollandez-sos

Sadeyağ(yoksa tereyağ kullanılabilinir), yumurta sarısı ve limon suyundan oluşur. Sebze, et ve balık yemeklerinde kullanılabilir. Maltaise, Mousseline, Noisette ve Girondine sosları, Hollandez sosundan türeyen evlat soslardır.

*5 ana sos hakkında sizinde eklemek istediğiniz bir bilgi varsa, lütfen aşağıdaki yorum kısmına yazarak katkıda bulunun.


One thought on “Yemeklerde Kullanılan 5 Ana Sos

  • şükrü yücel

    DEMİGLAS SOS….bu sos çok değerlidir biz mutfak şeflerinin vazgeçilmez sosların başında gelir..yapılışıda bir o kadar meşakatlıdır..dana kaval kemikleri büyük bir tencereye konur içine soğanların kabuklu şekliyle havuç maydonoz kabak patates vede sarımsaklarla birlikte yeteri kadar bütün karabiber taze biber ve de tuzunu katarak bütün malzemelerinin üzerini 10 santim üzerini geçecek şeklinde; ki bu çok önemlidir (2) gün devamlı kaynamak suretiyle elde edilen bu sosu bütün etli ve de çorbaların geneline kulanabilirsiniz …

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir